Haber Detayı
14 Kasım 2020 - Cumartesi 23:59 Bu haber 1345 kez okundu
 
10 KASIM'IN ARDINDAN
1938 yılından beri her 10 Kasım'da devletimizin kurucusu büyük devlet adamı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için törenler düzenleniyor.
KELKİT Haberi
10 KASIM'IN ARDINDAN

    1938 yılından beri her 10 Kasım'da devletimizin kurucusu büyük devlet adamı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anmak için törenler düzenleniyor.
    Saat 9'u 5 geçe saygı duruşu, İstiklâl Marşı akabinde  şiirler ve Atatürk'ün hayatıyla ilgili yazılar okunur ve konuşmalar yapıldıktan sonra da tören biter. 
   Atatürk'ü anlamak ve tanımak için bu törenlerde yapılanlar yetersizdir. 
 
    Onu her yönüyle tanımak için başta askeri, ekonomi ve siyasi dehası yanında dinî ve sosyal hayatınıda iyi incelemek gerekir.
    Atatürk'ü bu konularda ne sağ ne de sol tam olarak anlamış değildir. Herkes kendi siyasi düşüncesine göre değerlendirme yapmaktadır. Oysaki Atatürk, hem sağ hemde sol için ortak değerdir.
    Atatürk'ün her alanda yaptığı yenilikçi düşünme tarzı da oldukça başarılıdır. Onu anlamanın yolu empati yaparak o dönemin şartlarına göre değerlendirmektir.
&&&&&&&&&&&& 
    TRT'yi  kutlamak lazım. Cumhuriyete giden yolda yaptığı dizi (Ya İstiklal Ya Ölüm) milleti ekrana kilitlemişti.           
   Okumayan ve araştırmayan bir topluma doğru kaydığımız için artık olayları filmlerle anlatmak  gerekiyor.  
    Bugün ekranlarda öyle diziler var ki yalanı dolanı hatta işleye işleye namussuzluğu bile normalmiş gibi gösteriyorlar. Kurbağa misali toplumda yavaş yavaş buna alışıyor ve aksi yönde tepki vermiyor artık.
    Zamanımız teknoloji çağı. Teknolojiden yararlanarak Atatürk'ün katıldığı ve büyük başarılar elde ettiği savaşların, hem normal filmini hemde çizgi filmlerini yaparak geniş kitlelere ulaştırabiliriz. 
    Atatürk'ün yaptığı inkılaplar günümüzde hala önemini koruyorsa demek ki uzak görüşlü bir kişiliğe de sahiptir.
    Özellikle en çok eleştirilen yönlerinden bir tanesi de dini yönüdür. Bilende bilmeyende bu konuda konuşuyor. Özellikle kulaktan dolma, aslı ve astarı olmayan bilgilerle milletin kafasını karıştırıyorlar.       Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'da verdiği mücadeleyi.....
Camilerde verdiği dinî vaazları....
Cumhuriyeti cuma günü ve cuma namazından sonra dualarla açmasını....
İyi tahlil etmek lazım.
   Birileri kuru kuruya Atatürkçülük yapıyor. Birileride anlamadan dinlemeden onu eleştiriyor.
 Atatürk'ün vefatının 69.yıl dönümünde (2007 yılında) yayınladığı mesajda bakın Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ne demiş:
 
   "Kurtuluş Mücadelesinin Önderi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurucusu, ilk Cumhurbaşkanımız Büyük Önder Atatürk'ü ölümünün  yıl dönümünde rahmet ve şükranla anıyoruz. Emperyalist güçlere karşı bir milletin nasıl kurtuluş mücadelesi verebileceğini, kıskaca alınmış, her bir yurt köşesi işgal edilmiş bir vatanın nasıl kurtulabileceğini, çağdaş modern ve demokratik bir devletin nasıl kurulabileceğini dünya tarihine altın harflerle yazmış, dünya çapında çağına örnek olmuş bir öndere sahip olmanın milletçe kıvancını ve gururunu yaşıyoruz.''
 
   Atatürk'ü daha iyi anlamak dileğiyle....
   Ruhu şad olsun.
Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: 10, KASIM'IN, ARDINDAN, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı