Haber Detayı
26 Ağustos 2016 - Cuma 13:35 Bu haber 4139 kez okundu
 
A101 FETÖ operasyonu başladı
A101 FETÖ operasyonu başladı | A101'in sahipleri kimler? A101 kapanacak mı?
GÜNDEM Haberi
A101 FETÖ operasyonu başladı

FETÖ/PDY kapsamında Türkiye'nin her ilinde mağazası bulunan A101'e operasyon yapıldı. Bünyesinde A101 marketler zincirini de bulunduran Yeni Mağazacılık A.Ş. sahipleri hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Peki herkesin merak ettiği A101'in sahibi kim? Binlerce çalışanı bulunan A101 kapanacak mı? İşte merak ettiğiniz bazı detaylar...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün düzenlediği FETÖ/PDY operasyonunda, bünyesinde A101 marketler zincirini de bulunduran Yeni Mağazacılık A.Ş. sahipleri hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Peki Türkiye'nin hemen hemen her ilinde mağazası bulunan dev şirket A101 kapatılacak mı? A101'in sahipleri kimler? Sizde haberimizden dev mağaza hakkında merak ettiğiniz tüm detayları bulabilir ayrıntıları takip edebilirsiniz. A101 adıyla faaliyet gösteren ucuz perakende devinin Türkiye genelinde 1600'e yakın mağazası var. İşte merak ettiğiniz detaylar...

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, MASAK raporu kapsamında FETÖ/PDY terör örgütü adına faaliyette bulunan Akfa Holding'e operasyon gerçekleştirdi. Ayrıca baskın yapılan bir diğer adres de A-101 ismiyle hizmet veren Yeni Mağazacılık AŞ. oldu. Şirket merkezlerinde yapılan aramalarda dijital malzemelere de el konuldu.

40 MİLYON DOLAR USULSÜZ PARA AKTARILMIŞ

Araştırmalarda, holdingin, ABD merkezli Boğaziçi Atlantik Kültürel Dostluk Derneği, Kanada Türkiye Dostluk Derneği, Colegios De Education, Mediterraneo SL, Metropolitan Education, Brooklyn Amitiy School, The Respect İnstitute İnc. ve Wİstom School gibi dernek ve kuruluşlara, 40 milyon Dolar tutarında usulsüz para aktarıldığı belirlendi.

POLİS EL KOYDU

Soruşturma kapsamında, Akfa Holding ve alt kuruluşları olan 51 şirkete de eş zamanlı baskın düzenlendi. Ayrıca baskın yapılan bir diğer adres de A-101 ismiyle hizmet veren Yeni Mağazacılık AŞ. oldu. Şirket merkezlerinde yapılan aramalarda dijital malzemelere de el konuldu.

A101 KAPANACAK MI?

Türkiye genelinde binlerce çalışanı bulunan A 101'in kapanıp kapanmayaacğı ise merak konusu oldu. Şirket bünyesinde çalışan işçiler bu sorunun yanıtını aararken şirkete yönelik arama ve el koma kararı verildi. Şüpheliler hakkında FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Dair Kanuna Muhalefet, Nitelikli Dolandırıcılık, Özel Belgede sahtecilik, Yardım Toplama Kanunu'na muhalefet ve Suçtan Kayhaklanan Mal Varlığı Değerlerini Aklama suçlarından işlem yapılacak. Şirketlere yönelik arama ve el koyma kararı verildi.

 

A101 NE ZAMAN VE NASIL KURULDU?

A101 Yeni Mağazacılık A.Ş veya kısaca A101, Türkiye'de indirim mağazacılığı pazarına 28 Mart 2008 tarihinde 121 mağaza ile giriş yapan perakende marketler zinciridir. A101'e ait kamyonlar ile bu depolardan mağazalara sevkiyat yapılmaktadır. A101'in 81 ilde 3700 marketi bulunmaktadır. A101 Türkiye'de 81 ilde faaliyet göstermektedir. Toplamda 16 bölge müdürlüğü bulunmaktadır.
Bim'den ayrılan yöneticiler tarafından kurulmuş bir marketler zinciridir A101.İsmini bir günde 101 şube açılmasından dolayı almıştır. Yani açılımı "açılış 101" şeklindedir. Daha çok Bim'e benzeyen mağazaları ile hizmet veren firma,ucuz mal,düşük işletme gideri ve sürekli büyüyen mağaza sayısı ile dikkat çekiyor.Firma hakkın da bu bilgileri verdikten sonra bizi ilgilendiren asıl konuya dönelim.

A101 de çalışma saati 9 saat olarak belirlenmiştir.Yemek ve çay istirahatleri bu süreye dahildir.Diğer bir çok firma da olduğu gibi,hafta bir gün izin ve yılınızı doldurmanız durumun da,yıllık izin gibi haklara sahip olursunuz.Yıllık izinler genel de işlerin en düşük olduğu dönemler de verilmektedir.

Firma da resmi tatil günleri haricin de mesai ödemesi yapılmamaktadır.Zira personel eksikliğinin sıklıkla hissedildiği işletmelerden olduğu için A101,sizin hafta bir kaç gün fazla çalışmanız gerekebilir.Ne yazık ki,bu fazla çalışmalar için herhangi bir ücret almanız söz konusu değildir.A101 mesai adı altın da herhangi bir ödeme yapmaz.Resmi tatiller de ise,çalışmanız durumun da mesai ödemesi alırsınız.

A101 de normal bir personel olarak çalışıyorsanız maaşınız 1000-1100 TL arasın da farklılık gösterebilir. Şayet Mağaza Sorumlusu olarak istihdam ediliyorsanız bu maaş 1100-1500 TL arasın da bir maaş almanız söz konusudur.

A101 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ KİMLER?

Hürriyet'te yer alan habere göre A101'in sahibi konumundaki Yeni Mağazacılık'ın yönetiminde Turgut, Ahmet Yaşar ve Ayhan Aydın yer alıyor. Şirketin 104 milyon liralık kayıtlı sermayesi bulunuyor. 

Turgut AYDIN (Yönetim Kurulu Başkanı)

Turgut AYDIN, 1942 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. Henüz 15 yaşındayken, İstanbul'a göç ederek iş hayatına atıldı. Örnek bir Anadolu girişimcisi enerjisiyle, önce birçok ticari, sonra da sanayi şirketleri kurdu. Aydın Örme, tekstil sektöründe, en çok bilinen kuruluşudur.

2000 yılında hizmete giren Memorial Sağlık Grubunun çoğunluk hissesi, Turgut AYDIN ve ailesinin olup, kalan hisseler eşit biçimde, İngiliz ve Katar fonlarına aittir. 2008 yılında kurduğu English Home Mağazacılık, Türkiye'de 280'e, yurt dışında 75'e ulaşan mağazaları ile, ev tekstili perakendesinin lider kuruluşudur.

2009 sonunda satın aldığı A101'i, 6 yıl içerisinde, Türkiye'nin 81 ili ve 800'ün üzerinde ilçesinde binlerce mağazayla hizmet verir duruma getirmiştir. Turgut AYDIN şirketlerinde, 2015 sonu itibariyle 36 bin kişi çalışmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

16-08/16/turgutaydin.jpg

Ahmet Yaşar AYDIN (Yönetim Kurulu Başkan Vekili)

A101 Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Yaşar AYDIN 1967 yılında Trabzon'un Maçka ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği mezunu olup, Evli ve 3 çocuk babasıdır.

16-08/16/yasaraydin.jpg

Ayhan AYDIN (Yönetim Kurulu Üyesi)

A101 Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan AYDIN 1970 yılında İstanbul'da doğdu. ABD Point Park Üniversitesi İşletme mezunu olup, Evli ve 2 çocuk babasıdır.

16-08/16/ayhanaydin.jpg

FETÖ/PDY kapsamında Türkiye'nin her ilinde mağazası bulunan A 101'e operasyon yapıldı. Bünyesinde A101 marketler zincirini de bulunduran Yeni Mağazacılık A.Ş. sahipleri hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Peki herkesin merak ettiği A 101'in sahibi kim? Binlerce çalışanı bulunan A 101 kapanacak mı?

 
 
Kaynak: Editör:
Etiketler: A101, FETÖ, operasyonu, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı