Haber Detayı
26 Eylül 2021 - Pazar 17:06 Bu haber 1600 kez okundu
 
Ahi Evren kutlamaları kapsamında plaket takdim edildi
Ahi Evren kutlamaları kapsamında Gümüşhane ticaret il müdürü Mürsel Yaşar, Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beyler Kara tarafından ilçemiz Kelkit’in en eski esnaflardan İbrahim Bingöl’ e, Emrah Akan’a ve Bünyamin Topuz’ a, Plaket takdim edildi.
KELKİT Haberi
Ahi Evren kutlamaları kapsamında plaket takdim edildi

Ahi Evren kutlamaları kapsamında Gümüşhane ticaret il müdürü Mürsel Yaşar, Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beyler Kara tarafından ilçemiz Kelkit’in en eski esnaflardan İbrahim Bingöl’ e, Emrah Akan’a ve Bünyamin Topuz’ a,  Plaket takdim edildi.
13. Yüzyılda Ahi Evran Veli'nin öncülüğünde temelleri atılan Ahilik, Anadolu'da birlik, beraberlik ve refahın sağlanmasına, toplumsal düzenin tesis edilmesine öncülük etmiştir. Ticaret ahlakına, dayanışmaya ve paylaşmaya dayanan ilkeleri günümüzde de esnaf ve sanatkârlarımıza yol göstermektedir.

Ahilik, Anadolu’ da birliğin, beraberliğin ve kardeşliğin mayasını oluşturmuş, 13 üncü yüzyıldan 19 uncu yüzyıla dek Anadoluda Balkanlarda ve Türkistan’ da yaşayan Türk Halkının sanat ve meslek alanında yetişmesini ve ahlaki yönden gelişmesini sağlamıştır.

Ticari ve toplumsal hayatta, iş ve meslek ahlâkında dürüstlük, güvenilirlik, başkasının hak ve hukukuna saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma, birlikte hoşgörüyle yaşayabilme, Ahiliğin temel kurallarıdır. Bu kurallara dayanan Ahilik Teşkilatı, yüzyıllarca karşılıklı dayanışma, sevgi, saygı, hoşgörü ve adalet bilincini taşıyan esnaf ve sanatkâr yetiştirmiştir.

Asırlar öncesinden bugüne uzanan, yeni nesillerin yoluna da ışık tutacak olan Ahilik geleneği, 2023-2053-2071 hedeflerine güvenli ve istikrarlı adımlarla yürüyen ülkemizin manevi muhafızı ve sağlam yapı taşlarından biri olmaya devam edecektir.
Kovid-19 salgını ile sağlık, ekonomi ve diğer alanlarda tüm insanlığın sınandığı bu günlerde, dayanışma ve yardımlaşma üzerine inşa edilen Ahilik geleneğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşılmıştır.

Bu sürecin esnaf ve sanatkarlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için gereken acil tedbirler Ticaret Bakanlığımız ve ilgili kuruluşlarca süratle alınmış ve alınmaya devam edilmektedir.

Bu yıl Ahilik Haftası’nın 34’üncüsü Kovid-19 salgınına yönelik tedbirler çerçevesinde kısıtlı olarak kutlayacağımız ilimizde; “Yılın Ahisi” seçilen Mustafa Öztürkci’ yi  “Yılın Kalfası”  seçilen Recep Erden’i ve “Yılın Çırağı” seçilen Muhammer Andinç’ i, ayrıca, Ahi Evran'ın doğumunun 850. yıl dönümü nedeniyle bu yılın Ahi Evran Yılı ilan edilmesi çerçevesinde; Gümüşhane Esnaf Siciline kayıtlı en eski esnaf ve sanatkârlarımızdan; Halim Saran’ ı, Şerafettin Alemdar’ı, Rıfat Çilenk’ i, Harun Yaşar’ ı ve Mehmet Genç’ i, Kelkit ilçemizden İbrahim Bingöl’ ü, Emrah Akan’ ı ve Bünyamin Topuz’ u, Şiran ilçemizden İsmail Özdemir ve Mustafa Şahin’i, Köse İlçemizden Hüseyin Akhan’ ı ve Zakir Demir’ i, Torul İlçemizden Nazım Kalaycı’ yı, Halit Kalaycı ve Kadir Şaş’ ı, Kürtün ilçemizden Ahmet Kizir ve Şaban Kaya’ yı, yine Gümüşhane Esnaf Siciline kayıtlı en genç esnaf ve sanatkarlarımızdan; Eda Çubukçu’ yu, Mustafa Köprülü’ yü ve Muhammet Tayyip Karabulut’ u ve Ahi Evran Yılı çerçevesinde Türkiye genelinde düzenlenen "Ahi Evran ve Ahilik" temalı "Yardımlaşma ve Adil Paylaşım" konulu resim yarışmasında ilimizde dereceye Zigana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10/A sınıfı öğrencisi Ubeyd Aslan’ ı tebrik edildi. Yaptıkları üretim, sağladıkları istihdamla ekonomik büyümeye katkı veren, sosyal istikrarı ayakta tutan ve refahın tabana yayılmasını sağlayan esnaf, sanatkâr ve tacirlerin Ahilik Haftası kutlandı.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Ahi, Evren, kutlamaları, kapsamında, plaket, takdim, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı