Haber Detayı
21 Aralık 2019 - Cumartesi 10:59 Bu haber 3142 kez okundu
 
Bakan Pakdemirli’nin ziyareti değerlendirildi
Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Gümüşhane’de Tarım Orman sektör temsilcileri ile bir araya geldiği toplantı sonrası bir değerlendirme toplantısı da Gümüşhane Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliğinde yapıldı.
KELKİT Haberi
 Bakan Pakdemirli’nin ziyareti değerlendirildi

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin Gümüşhane’de Tarım Orman sektör temsilcileri ile bir araya geldiği toplantı sonrası bir değerlendirme toplantısı da Gümüşhane Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliğinde yapıldı.

Toplantıya ev sahibi sıfatıyla Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği başkanı, aynı zamanda Kelkit Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı olan Kelkitli hemşehrimiz Beyler Kara, Kelkit belediye başkanı Aziz Nas, Ak Parti Kelkit ilçe başkanı Sadi Tüysüz, Söğütlü belediye başkanı Salim Koç, Gümüşgöze belediye başkanı Hasan Aksel ve Öbektaş belediye başkanı Yemen Demir katıldı.

Dar kapsamlı Bölgesel toplantıda bir dizi müjde ile gelen Bakan Pakdemirli’nin açıkladığı müjdelerinin değerlendirildiği toplantıda dikkat çekilen husus Doğu Karadeniz Bölgesi et üretiminin can damarı olarak tanımlandığı, Kelkit'te 536.000 m² alanda kurulacak olan Tarıma Dayalı İhtisas Besi Bölgesi projesinin '' 124 adet işletme faaliyet gösterecek! Bu işletmelerde, 7.850 büyükbaş besi hayvanı yetiştirilecek, bölgenin ve civar illerin et ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanacak! Ayrıca bölgede yem fabrikası, et entegre tesisi ve biyogaz tesisleri de kurulacak, 140 milyon Lira yatırım yapılacak! Bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu proje ile 750 kişiye istihdam sağlanacak! Bugün de bu projemizin tarafımdan tüzel kişiliğinin onaylanacağının müjdesini vermek istiyorum diyen Bakan Pakdemirli’nin açıklaması sevindirici bir müjde olarak değerlendirildi.

Bölge hayvancılığının kalkınması için Bakanlıkça uygulanan DOKAP projesi kapsamında, 2020 yılı başvurularının, 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihleri arasında alınacağını da duyuran Bakan Pakdemirli, 1 ila 10 büyükbaş hayvana sahip küçük aile işletmelerine sağlanacak Düve Alım Desteğinin 41 ilden 81 ile ve hibe oranının da 30'dan 40'a çıkarıldığını hatırlatarak, sözlerine devam etmesi de sevindirici bulundu.

Bakan Pakdemirli, ''2023 yılı hedeflerimiz arasında bulunan, "Nüfusumuz Kadar Küçükbaş Hayvan Varlığı"na ulaşmak için bir önceki yılın kuzu/oğlaklarından anaç vasfına ulaşan hayvanlar ile sürüsünü büyüten yetiştiricilere hayvan başına 100 Lira destekleme ödemesi yapacağız. Küçükbaş hayvanlara yönelik Soy Kütüğü ve Ön Soy Kütüğü çalışmaları hazırlanarak, 2019 yılında destekleme kapsamına alınmıştır. Hazırlanan ıslah programı ile kayıtlar tutulmaya başlanacak. Sisteme kayıtlı yetiştiricilere koyun/keçi başına 100 Lira, ayrıca bu işletmelerde yetiştirilen koç/tekeleri alan yetiştiricilere 500 Lira ödeme yapacağız'' demesi önemsendi.

Sadece bunlar da değil.. Çobanlık mesleğinin cazip hale getirilmesi ve desteklenmesi amacıyla, 2014 yılından itibaren Çoban İstihdam Desteğinin uygulandığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, Sertifika sahibi ve 5 ay SGK primlerini yatıran çobanlara işletme başına 5.000 Lira destek verildiğini belirtti. Bakan Pakdemirli, ''Arıcıların konaklama konusunda yaşadıkları sorunları ortadan kaldırmak amacıyla Bakanlığımız Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS) altında Arı Konaklama Sistemi oluşturuluyor. Böylece, her bölgenin arıcılık kapasiteleri ölçüsünde, sistem üzerinden arıcıların konaklama talepleri alınarak, takibi yapılacak. 6 adet Ana Arı İşletmesi ile Arıcılar Birliğimize Bal Dolum Tesisi kurduk. 2020 yılında 900 adet kovan ve 1500 adet polen tuzağı dağıtımı yapacağız.  35 olan organik arıcı sayımızı, vereceğimiz desteklerle 50'ye çıkacağız. Gümüşhaneli çiftçilerimize, 100 Bin Ceviz fidanı dağıttık. 2020 yılında 16 bin ceviz fidanı daha dağıtımı yapacağız. Böylece, 30 tane Pestil-Köme işletmemizin ceviz ihtiyacını Gümüşhane'den karşılayacağız. 2000 dut fidanı, 4000 kuşburnu fidanı ve 10.000 Gümüşhane'ye özgü yerel fidan (göbek elması, hacıhamza armudu, cinci armudu… vb.) dağıtımı yapacağız. 2019 yılında 50 bin lavanta fidesi dağıttık, 2020 yılında da 72 bin lavanta fidesi dağıtacağız. 1 adet Lavanta Yağı çıkarma Makinesi de Şiran İlçemize Hayırlı olsun. Bunun haricinde, 60 dönüm çilek bahçesi tesis edilecek. 2019 yılında 40 ton yem bitkisi tohumu dağıttık, 2020 yılında da 40 ton yem bitkisi tohumu dağıtımı yapacağız. 2019 yılında 140 bin Sertifikalı Sebze fidesi dağıttık, 2020 yılında da 140 bin daha Sertifikalı Sebze fidesi dağıtacağız. 2019 yılında 2 mera ıslah projesini tamamladık, 2020 yılında da 6 mera ıslah projesini daha tamamlayacağız''diyerek sürdürdüğü müjdelerini isabetli olarak adlandırdılar.

Bakan Pakdemirli, sulama projelerinin de hız kesmeden devam edeceğini belirtirken; ''Yapımına başladığımız ve başlayacağımız barajlarımız ile sulama tesislerimizden olan Çambaşı Barajı, Sökmen Barajı, Ünlüpınar Barajı, Babuş Barajı, Konak Barajı ile inşallah Gümüşhane'de sulanmayan arazi bırakmayacağız'' diye konuşması alkışlanan  bir müjde dendi.

ORMAN KÖYLERİNDEKİ 75 AİLEYE 2 MİLYON TL ORKÖY DESTEĞİ SAĞLANACAK

2020 yılında; 29.000 dekar alanda yapılacak çalışmalar ile 3 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını da açıklayan Bakan Pakdemirli, ''Orman köylerinde yaşayan 75 ailemize, 2 Milyon Lira ORKÖY kredisi ve hibe desteği sağlayacağız. Üretim ve Ağaçlandırma işlerinde çalışan köylülerimize 23 Milyon Lira hakkediş ödemesi yapacağız. 10 köyde 15 bin adet ceviz, 15 köyde 150 bin adet kuşburnu dikerek, 3 yıl boyunca bakımı Orman genel Müdürlüğümüzce yapıldıktan sonra, gelirini 49 yıllığına orman köylülerimize vereceğiz. 10 adet bal ormanı kurarak arıcılarımızın istifadesine sunacağız. İnşallah yine 2020 yılında; Torul ilçemizde anlık hava durumu bilgilerinin vatandaşımıza sunulması, tahminlerin hazırlanması maksadıyla 1 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu kuracağız'' diyerek sözlerini tamamlamasını da bakan bey Gümüşhane’yi önemsiyor olarak   değerlendirildi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: , Bakan, Pakdemirli’nin, ziyareti, değerlendirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı