Haber Detayı
08 Ocak 2020 - Çarşamba 10:03 Bu haber 1821 kez okundu
 
Başhekim Sağlam'dan 2019 Yılı Değerlendirmesi
Başhekim Sağlam “Hastanemizin her geçen gün daha iyi bir konuma geldiğini belirterek şunları kaydetti; “Kelkit Devlet Hastanesi olarak 77 Kelkit Köyleri , Köse Şiran ilçeleri ve Giresun’a bağlı Alucra ,Şebin Karahisar dahil ortalama 150 bin nüfusa hizmet veriyoruz.
KELKİT Haberi
Başhekim Sağlam'dan 2019 Yılı Değerlendirmesi

Başhekim Sağlam “Hastanemizin her geçen gün daha iyi bir konuma geldiğini belirterek şunları kaydetti; “Kelkit Devlet Hastanesi olarak 77 Kelkit Köyleri , Köse Şiran ilçeleri ve Giresun’a bağlı Alucra ,Şebin Karahisar dahil ortalama 150 bin nüfusa hizmet veriyoruz. 2018-2019yılı verilerine bakıldığında 2018 yılı toplam muayene olan hasta sayısı 214.296 iken 2019’da bu rakamın 264.665 olduğunu ve arttığını görüyoruz.

Hastanemizde tedavi gören hasta sayısının geçen yıla oranla artmasına rağmen il dışı sevklerimizde ciddi bir azalma söz konusu. Göreve geldiğimizde itibaren hizmet veren hekim sayısını arıtmak yegane amacımız olmuş olup Diş Hekimi sayısı 2 den 4 çıkarılmış, Kardiyoloji, ruh sağlığı ve çoçuk hekimlerinin göreve başlaması ve göğüs hastalıkları hekiminin Ocak ayı içerinde başlayacak olması ile gerçekleştirmeye başladık.

2019 yılı için genel bir değerlendirme yaptığımızda hastanemiz açıldığından bu tarafa diyaliz ünitesinde bir ilk gerçekleşti 8 yaşında bir diyaliz hastası çoçuğumuz hemodiyaliz hizmeti almaya başladı ve il genelinde bir örnek teşkil etti. Hastanemizde 2019 yalında 3082 çeşitli özelliklere sahip ameliyatla gerçekleşti. Ayrıca bir çok merkezde yapılamayan nefrektomi ameliyatı başarılı bir şekilde yapıldı ve yapılmaya devam edilmektedir.

Gümüşhane Devlet Hastanesi ile yapılan protokoller ile MR randevuları günü birlik verilerek aynı gün içinde hastalarımız MR çekilme başlandı ayrıca Bt, Eko ve Efor gibi özellikli çekimler hastanemizde günübirlik yapılmakta hastalarımız mağdur edilmemektir.

Hastanemiz inme, multipl skleroz, parkinson hastalığı, serebral palsi ve omurilik yaralanması gibi nörolojik bozuklukları olan hastalarda günümüz teknolojisinden yararlanmalarını sağlamak amacı ile bir çok yeniliğe öncü olmakta ve tilt table, standing table, elektrik stimülatörü, TENS, el ve ayak ergometrisinde kullanılan elektronik bisiklet gibi cihazlar temin edilip ünitemizin hem kapasitesi arttırıldı hem de teknolojik gelişmelere ayak uydurması sağlandı.

E-ordere, hasta bazlı ilaç sistemi, kağıt kullanılmadan Ekg çekimi, karar destek sistemlerinin hastane bilgi isteminden entegrasyonu sağlanmış ve digital hastane ye geçme yönünde ilk adımlar atılmıştır. Diyabetli hastalara eğitim verilen diyabet okulu ve gebelerimize eğitim verilen gebe okulu açılmış olup hastanemiz Türkiye genelinde 55 hastanenin hak kazandığı anne dostu hastane ünvanını elde etmiştir.

2019 yalında toplam 2487 ev ziyareti gerçekleştirilerek evde bakım hastalarına hizmet verilmiş ve halen verilmeye devam edilmektedir. Hastanemiz 2019 yılı Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hastanelerde hasta ve çalışan güvenliği ile hasta ve çalışan memnuniyetinin sağlanmasını esas alan "Sağlıkta Kalite Standartları" değerlendirilmesi yapıldı ve il genelinde en yüksek puanı alarak bir kez daha etik değerlere bağlı, hasta haklarına saygılı, hasta ve çalışan güvenliğinin ön planda tutulmaya devam eden tavrını ispatladı ‘diyen Başhekim Sağlam, Ayrıca “ilçemiz genelinde kamu kuruluşları içerisinde ilk temiz enerjiye sahip olan hastanemiz doğal gaza kavuştu hastalarımıza ısınma ve kesintisiz sıcak su sağlandı. Çatı tadilatı yapılıp hastanemiz kış şartlarına hazırlandı. Hastalarımıza bu ve daha bir çok alanda hizmet veriyor olmamız bizler için gurur ve sevinç vermektedir dedi.
 
2020 yılından itibaren yapılması planlanan proje’lere de değinen Başhekim Sağlam, hastanemiz tıbbi patoloji laboratuarının kurulumu ile ilgili Maliyet çalışmaları için faaliyete başladı. Mevcut Yetişkin yoğun bakım yatak sayısı artımı ve Yenidoğan Küvez Sayısı Arttırılması ve yeni doğan yoğun bakım açılma Çalışmalarının başlaması , hastane genel yatak sayının 100 e çıkarılması , hastane iç tüm ıslak zemin ve genel boya tadilat yapılması ,her türlü evrak ve dökümanların Diğital ortamda saklandığı Diğital hastane ,diğital arşiv uygulamasına geçişine yönelik alt yapı çalışmalarını başlandı , Sağlık Turizm’i için komite kurulu oluşturulması ve yurt dışından gelen hastalarında daha konforlu hizmet etmek amaçlı ile planlanmalara yapılmaktadır.

Ayrıca 2020 yılındaki Hedeflerimizde Girişimsel radyoloji ünitesini hayata geçirilmesi olduğunu belirten Sağlam; Girişimsel Radyoloji Ünitesinin eksiklikleri tamamlayarak hizmete başlanması, Ameliyathane için endovizyon  sistemi, Endoskopi kolonoskopi bronkoskopi  birimi eksiklerinin tamamlanıp cihaz ekipman temini sonrası ünitenin hizmete açılması, Hemodiyaliz hasta kapasitesinin artırılması Ameliyathane-Sterilizasyon Ünitesi fiziksel düzenlenmesi, Palyatif Bakım Merkezi yatak sayısı artırılması, Kornea Nakli hekim eğitimi planlanması sonrası kornea nakil merkezin faaliyete geçilmesi, GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp) Kliniği kurulması için gerekli çalışmaların yapılması, hastanemiz iç kısmında Hasta çocukların moral ve motivasyonunu yükseltmek, çocuklarda var olan doktor korkusunu yenmek amacıyla hastanenin geniş bir alanına oyun parkı kurulması, çalışanlarımız ve diğer kamu kuruluşlarının da dahil edileceği çoçuk kreşinin açılması hastanemiz dış bahçe peyzajının yapılıp oturma alanlarının genişletilmesi ve bahçe ağaçlandırma ve yaşam alanları oluşturma gibi hedeflerinin olduğunu söyleyerek son olarak amacımız Kelkit Halkına karşı sorumluluğumuzu, kaliteli hizmet anlayışımız ve teknolojik yeniliklerle birleştirerek şimdi olduğu gibi  gelecekte de sağlıkta güven ve huzurun  adresi olmak “dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: İbrahim KAYA
Etiketler: Başhekim, Sağlam'dan, 2019, Yılı, Değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı