Haber Detayı
14 Ağustos 2021 - Cumartesi 15:27 Bu haber 6677 kez okundu
 
Başkan Kesler ;Herkes Tapusunu Alacak
Köse İlçesi Yavuz Selim mahallesine 25 yıl önce yapılan belediye konutlarının tapu sorunu çözüldü.
KÖSE Haberi
Başkan Kesler ;Herkes Tapusunu Alacak

Köse İlçesi Yavuz Selim mahallesine 25 yıl önce yapılan belediye konutlarının tapu sorunu çözüldü.

Yavuz Selim Mahallesi mevkiinde bulunan konutlar 25 yıl önce tarafından yapıldı. Belediye konutları olarak bilenen sitede ki vatandaşlara çeşitli nedenlerle tapuları verilemedi. 25 yıldır devam sorun Köse Belediyesinin gerçekleştirdiği çalışmayla sonlandı ve vatandaşlar tapularına kavuşmanın sevincini yaşıyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Köse Belediye Başkanı Turgay Kesler, 25 yıl sonra tapu sorunu çözdükleri için büyük mutluluk içinde olduğunu söyledi.

Başkan Kesler, “Bu binalar 25 yıl önce yapılmış ancak farklı nedenler tapular verilememişti. Bürokrasi ve farklı nedenlerin dolayı maalesef burada ki vatandaşlarımız tapusuz evlerinde oturuyorlardı. Biz göreve gelmeden mağduriyetleri çözeceğimizi söylemiştik ve bu vatandaşlarımıza da söz vermiştik. Bizler de 18.madde uygulaması olarak bilinen çözüm yolunu gerçekleştirerek, tapularımızı almaya hak kazandık.  Tapularımızı aldık ve vatandaşlarımıza vermeye başlıyoruz” dedi.

18.Madde Hangi Şartlarda Uygulanır?

Halk arasında kısaca 18 uygulaması olarak bilinen18. Madde Uygulaması, tam olarak 3194 Sayılı İmar Kanunun 18. Maddesinde belirtilen bir uygulamadır.

18.Madde uygulaması kısaca; İmar planının tamamı veya bir kısmında binalı veya binasız arsa ve arazilerde maliklerin veya hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın, imar planına uygun olarak yeniden ada ve parseller oluşturmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya, veya re’sen tescil işlemlerini yaptırmaya denir. İmar alanı içinde ki yerlere belediye yetkili olduğu gibi, aynı zamanda belediye mücavir alanları dışındaki yerler için valilikler tarafından uygulanır. 

18.madde uygulaması yapılan bölgelerde ayrıca Ortaklık Payı olarak bilinen DOP kesintisi de uygulanmaktadır. DOP nedeniyle taşınmazın en fazla  40’ının bedelsiz olarak kamuya terki sağlanıyor. DOP’un oranı planlanan alandaki ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir. DOP oranı tüm parsellerden eşit olarak kesildiği gibi en fazla  40 oranında kesinti yapılabilir

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Kesler, ;Herkes, Tapusunu, Alacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı