Haber Detayı
28 Eylül 2019 - Cumartesi 12:01 Bu haber 3610 kez okundu
 
Başkan Nas Terminal Yıkımına İzin Vermedi
Gazetemiz Gümüşhane Ekspres’ in ısrarlı takibi yıkımı yapılacak olan Necmi Kadıoğlu terminalinde yanlıştan döndürdü.
KELKİT Haberi
Başkan Nas Terminal Yıkımına İzin Vermedi

Gazetemiz Gümüşhane Ekspres’ in ısrarlı takibi yıkımı yapılacak olan Necmi Kadıoğlu terminalinde yanlıştan döndürdü.

2 bin 200 metrekare arsa üzerine 2012 yılında temelleri atılarak başlanan Necmi Kadıoglu terminal binası 2013 yılında bitirilerek hizmete açılması bekleniyordu.

 Günlük 500 yolcu kapasiteli, alüminyum dış cephe giydirmeli, araçlar için otopark, arsa alanı 2.200 m2 taban alanı 660 m2 toplam inşaat alanı 978m2’den oluşmaktadır. Dönemin parasıyla Yaklaşık 720 bin Liraya mal olan otogar’ın Belediye’ye herhangi bir maddi yük getirmedi.  Tamamı Esenyurt Belediye Başkanı hemşehrimiz  Necmi Kadıoğlu ve isminin açıklanmasını istemeyen hayır sahibi bir vatandaş tarafından hibe olarak yaptırıldı.

Yapımı 2013 yılında tamamlan 500 yolcu kapasiteli otogar son derece modern, güzel, otobüs firmalarının ve yolcuların içine sinecek, kullanışlı bir şekilde yaptırıldığı iddia edilen Terminal binası: Zemin +1 kattan oluşmaktadır. İçerisinde 6 adet otobüs yazıhanesi, 2 adet minibüs yazıhanesi, Restaurant, güvenlik noktaları, açık ve kapalı kafeterya, zabıta noktası, idari bölümü ve yolcuların ibadetlerini yapmaları için mescit bulunmakta ve hizmete açılması  bekleniyordu.

 

Araya giren yerel yönetimler seçimleri sonrası değişen belediye başkanı tarafından Hizmete uygun görülmeyerek başka bir kamu kurumu olan il sağlık müdürlüğü ile yapılan protokol gereği söz konusu terminal binasının devri yapıldı.

Binayı devralan sağlık müdürlüğü ise binayı kullanıma uygun Görmeyerek yıkıp yerine içerisinde 112 acil sağlık hizmet birimi, sağlıklı yaşam merkezi, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi ve içerisinde dokuz aile hekiminin hizmet verebileceği ilçe sağlık müdürlüğü binası yapılacağı, bunun içinde projenin hazır olduğu ve çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.

 

Yıkılacağı duyurulan terminal binası vatandaşların tepkisine neden oldu. Gazetemizi arayan vatandaşlar henüz kullanımı dahi gerçekleşmeyen sıfır bir binanın yıkımı felaket, kamu malına ihanettir demeleri üzerine seslerini ilgililere duyurmaya çalıştık.

Araya giren 31 Mart 2019 yerel yönetimler seçimleri ve değişen belediye başkanı; kamunun haklı haykırışına kulak vererek il sağlık müdürlüğü ile yapılan protokol karşılıklı iptal edildi.

İl sağlık müdürlüğüne hizmet binası yapmak için aynı bölgede başka bir arsa gösterildiği öğrenilirken, yıkılmaktan kurtulan terminal binası ise belediye başkanlığının başka bir hizmeti için kullanacağı öğrenildi.

Gümüşhane Ekspres haber ailesi olarak Alınan kararda emeği geçen kamunun sesine kulak veren Gümüşhane Milletvekillerimiz Sayın H.Osman Akgül’e Cihan Pektaş ve belediye başkanımız Sayın Aziz Nas’a teşekkür ediyoruz.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Başkan, Nas, Terminal, Yıkımına, İzin, Vermedi,
Yorumlar
Haber Yazılımı