Haber Detayı
21 Aralık 2018 - Cuma 16:36 Bu haber 2959 kez okundu
 
‘Bu kış esnafımızı zor günler bekliyor, devletimizden taleplerimiz var’
Gümüşhane Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Başkanı Leyla Bostancı, bu kış mevsiminin esnaf için çok zor geçeceğini belirterek devletten özellikle küçük esnaf için yapacağı çalışmalarla önümüzdeki süreçte yaşanacak olası kepenk kapatmaların önüne bir nebze olsun geçebileceğini kaydetti.
GÜNDEM Haberi
‘Bu kış esnafımızı zor günler bekliyor, devletimizden taleplerimiz var’

Gümüşhane Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Başkanı Leyla Bostancı, bu kış mevsiminin esnaf için çok zor geçeceğini belirterek devletten özellikle küçük esnaf için yapacağı çalışmalarla önümüzdeki süreçte yaşanacak olası kepenk kapatmaların önüne bir nebze olsun geçebileceğini kaydetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bostancı, yüksek faizli esnaf kredilerindeki sorunlar başta olmak üzere esnafların elektrik gibi faturalarından tahsil edilen haksız kazançların bir tarafta siftahsız günler nedeniyle sosyal güvenlik ödemelerindeki sıkıntılar ve Dolar'ın, Euro'nun yüksek seyri nedeniyle bu kış mevsiminin esnaf için çok zor geçeceğini söyledi.

"Esnafımız aylardır büyük sıkıntılar içinde"

Birçok sektörde fiyatların iki katına çıktığını, buna bir de fırsatçıların katkı sağladığını kaydeden Bostancı, “Bu ortamda vatandaşımızın alım gücü düşmüştür. Vatandaşlarımızın alım gücünün düşmesi nedeniyle küçük esnaflarımızın birçoğu sıkıntı yaşamakta ve aylardır büyük sıkıntılar içinde evlerine ekmek götürme mücadelesi vermektedir. Vatandaşımızdaki ve piyasalardaki bu durum esnafı önümüzdeki kış aylarında büyük sorunlarla karşı karşıya getirme tehdidi oluşturuyor” dedi.

"Siftah yapamayan esnaf var"

Bazı esnafların kirasını bile çıkartamadığını, siftah yapamadığını dile getiren Bostancı, “Ülkemizin yaşadığı ekonomik kriz ortamında hükümetimizin bu sıkıntılı süreci en aza indirmek için yaptığı önlemler ve hazırladığı paketler sorunları asgariye düşürme çabaları görülmekle birlikte özellikle kış aylarında yerel ekonominin düşüş yönünde seyretmesi esnafımızın zor günler yaşamasına neden olmakta. Yaşanan ekonomik kriz saldırıları karşısında esnaflarımız bütün sektörlerde olduğu gibi olumsuz etkilenmelere maruz kaldı. Bizim esnaflarımız ufak sermayeler ile çalışan insanlar. Bizim esnaflarımız gününü kurtardığı zaman inancı gereği şükredip evine gidiyor” diye konuştu.

"Devletimizden taleplerimiz var"

Bostancı, süreçte yaşanacak olası kepenk kapatmaların önüne bir nebze olsun geçilebilmesi için devletten yapılmasını istediği çalışmaları şöyle sıraladı: “Devletimizden beklediğimiz elektrik faturalarına dağıtım bedeli başta olmak üzere tüketim bedeli hariç birçok ayrı kalemden ek ücretler yansıtılıyor. Bu yansıtılan ücretler elektrik faturasında gelen faturanın yarısı kadar. Özellikle dağıtım bedeli adı altında alınan ücret faturadan mutlaka kaldırılmalıdır. Yaşadığımız bu kış aylarında esnafımızı zor durumda bırakan ister banka kredisi ister esnaf kredisi, sosyal güvenlik ve diğer kamu alacaklarında dondurma veya öteleme noktasında çalışma yapılması önerisinde ve talebinde bulunuyoruz. Son iki yılda Bağkur ve Sosyal güvenlik primlerindeki yüzde 25'lik artış esnaflarımızın ödeme güçlüğü çekmesine neden olmakta. Bu konuda da çalışma yapılarak sigorta primi yüzdelerinde indirime gidilmesinin esnaflarımızın lehine olacağını düşünüyoruz. Her zaman devletinin ve bayrağının yanında saf tutan esnaflar olarak devletimizin aldığı ekonomik tedbir ve paketlere ek olarak esnaflarımıza yaşadığımız bu ekonomik darboğazda fayda verecek yani “Can Suyu” olacak faizsiz kredi verilerek sıkıntılı sürecin atlatılacağını düşünüyor ve önerisinde bulunuyoruz. Ülke ekonomisinin önemli bir yapıtaşı olan kendine has Ahilik kültürünün son temsilcileri durumundaki küçük esnaflarımıza yapılacak bu çalışmalar esnaflarımızı rahatlatacak ve önümüzdeki süreçte yaşanacak olası kepenk kapatmaların önüne bir nebze olsun geçecektir.”

Kaynak: Editör: Furkan ZEYREK
Etiketler: ‘Bu, kış, esnafımızı, zor, günler, bekliyor,, devletimizden, taleplerimiz, var’,
Yorumlar
Haber Yazılımı