Haber Detayı
20 Eylül 2016 - Salı 23:39 Bu haber 3817 kez okundu
 
BU TEŞVİK FAYDA SAĞLAMAZ
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Başkanı İsmail Akçay, “Başbakanın açıkladığı teşvik paketinde Gümüşhane için dillendirilen teşvik edilecek sektörler eğer mevcut hali ile sınırlı kalacak olursa bize faydası olmaz” dedi.
KELKİT Haberi
BU TEŞVİK FAYDA SAĞLAMAZ

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası(GTSO) Başkanı İsmail Akçay, “Başbakanın açıkladığı teşvik paketinde Gümüşhane için dillendirilen teşvik edilecek sektörler eğer mevcut hali ile sınırlı kalacak olursa bize faydası olmaz” dedi.

Akçay,Gümüşhane’de desteklenecek sektörlerin Taş işçiliği, Kış Turizmi ve Seracılık olduğunu hatırlatarak, “Bu sektörlerle Gümüşhane teşviki sınırlı kalırsa bize fayda sağlamaz. Çünkü Gümüşhane’de bu sektörlerin ekonomide ki payı fazla değil.  Bizde desteklenecek sektörlerin kapsamı geliştirilmeli. Bunun için bir çalışma yürütüyoruz” dedi.

Gümüşhane için hangi sektörlerin teşvik edilmesi gerekli sorusunun akla geldiğini kaydeden Akçay, “Gümüşhane’de bütün sektörlerin teşvik edilmesi bizim talebimiz. Doğru uygulamanın da bu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, Gümüşhane Ekonomisi bir veya birkaç sektörlerle ayakta duruyor diyemiyoruz. Bizde birçok sektörle birlikte sürdürülen bir ekonomi var. Örnek olarak verecek olursak madencilik sektörünün teşvik kapsamında olup olmamsı bizleri fazla ilgilendirmiyor. Çünkü  maden işletmeciliğinde maden rezervleriniz karlı ise yatırımcı zaten geliyor. Eğer maden rezerviniz rantabl değilse siz teşvik de verseniz yatırımcı gelmiyor” diye konuştu.

Akçay, Gümüşhane için önem arz eden sektörleri sıralayarak; “Bizim başlıklarımız Turizmde mutlaka teşvik olmalı, gıda da, sağlık sektöründe, ormancılık ve yapı malzemelerinde mutlaka teşvik olmalı diye düşünüyoruz. Bu konuda yaptığımız çalışmayı tamamlayıp, hem valimiz hem milletvekillerimizle birlikte hareket ederek Ankara’da gerekli makamlarda konuyu gündeme getirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan GTSO Başkanı İsmail Akçay’ın gündeme getirdiği “Gümüşhane yeni teşvikle artık kalkınmak istiyor” haberine Gümüşhane Kent Konseyi Başkanı Hasan Pir’den de tam destek geldi.

Kent Konseyi Başkanı Pir, yeni teşvik yasasında ki en önemli hususun devletin alım garantisi sunması olduğunu belirterek, bu garanti ile birlikte yatırımcının bölgemize gelebileceğini kaydetti. Bu nedenle GTSO Başkanı Akçay’ın harcadığı yoğun teşvik mesaisine Kent Konseyi olarak tam destek verdiklerini söyledi.

Pir, “Gerek Devlet Malzeme Ofisi(DMO) gerekse Sağlık Bakanlığı nezdinde devletin en çok satın aldığı mamulleri üreten fabrikaların en az bir veya birkaçını Gümüşhane’de teşvik kapsamında açılmasını bekliyoruz. İlimizde buna öncülük eden Ticaret Odası Başkanımızın bizden herhangi bir talebi varsa ona da destek olmak istiyoruz. Gidilecek herhangi bir bakan veya başbakan da olsa her türlü  desteği vermeyi hazırız” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, TEŞVİK, FAYDA, SAĞLAMAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı