Haber Detayı
24 Mart 2018 - Cumartesi 21:03 Bu haber 2048 kez okundu
 
CHP Başkanı Ağaç'tan Sert Uyarı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Bedri Ağaç Gümüşhane’de ticaretle uğraşanların ve esnafın sıkıntı içerisinde olduğunu, Türkiye ekonomisinde ki sıkıntının Gümüşhane gibi az gelişmiş yörelerdeki insanları ve esnafı etkilediğini söyledi.
SİYASET Haberi
CHP Başkanı Ağaç'tan  Sert Uyarı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Bedri Ağaç Gümüşhane’de ticaretle uğraşanların ve esnafın sıkıntı içerisinde olduğunu, Türkiye ekonomisinde ki sıkıntının Gümüşhane gibi az gelişmiş yörelerdeki insanları ve esnafı etkilediğini söyledi.

En büyük sorun olarak; paranın yeteri kadar dönmediği, tüketici sayındaki nitelik ve nicelik açısından mevcut sınırlamalar dolayısı ile iyice daralan ticaret nedeni ile esnafın büyük borç batağında olduğuna işaret eden Ağaç, “Krediler; normalde işi geliştirmek, büyütmek için kullanılması gerekirken; esnaf kredilerle mevcut borçlarını ancak çevirme durumunda kalıyor. Sürekli kapanan, devredilmeye çalışılan işletmeler görüyoruz. Çok yakında seri iflaslarla karşılaşabiliriz” dedi.

“Esnaf Adeta Boğuluyor”

Gümüşhane esnafının sahipsiz olduğunu dile getiren Ağaç, “Meslek odaları ve kuruluşlarının; bürokrasi ve kurumlar karşısında esnafı yalnız ve sahipsiz bıraktığına dair yoğun şikâyetler alıyoruz. Merkezleri il dışında olan pek çok kurum ve ticari işletmeler; tek kuruş vergisini bu ile vermediği halde; Gümüşhane’nin zaten sınırlı para kaynağının kaymağını toplarken; yerli esnaf; borç, vergi ve harçlarla adeta boğulmaktadır. Bizce Gümüşhane gibi az gelişmiş yerlerden vergi alınması bile doğru değil. Ha illa alınacaksa da; standart ve en düşük oranda bir oranla vergilendirme yapılmalıdır” diye konuştu.

“Alışverişler Yandaş İşyerlerinden Yapılıyor”

Kamu kurumlarının önemli alımları ve pek çok işleri il dışından karşılamaya devam ettiğini kaydeden Ağaç, “Haktan, adaletten sürekli bahsediliyor ama il içinden yapılan alışverişler de hep aynı yandaş işyerlerinden yapılıyor. Hizmet alımları veya ihalelerde dar bir grup esnaf dışında kimseye fırsat bile verilmiyor. Dükkân kiraları oldukça yüksek, her yerden mantar gibi biten ulusal ölçekte dev alışveriş mağaza zincirleri karşısında esnafın rekabet gücü kırılırken; şimdi de şehir merkezine AVM yapım sevdası aldı yürüdü. Hep dedik yine diyoruz; AVM yasası ve ticaretin gerçekleri gereği AVM şehir dışında yapılmak zorundadır” şeklinde konuştu.

“Alacaklar Tahsil Edilemiyor”

Özellikle Belediye olmak üzere pek çok esnafın kurumlardan alacaklarını tahsil edemediğini iddia eden Ağaç, “Belediyenin belli miktarın üstünde su borcu olan esnafı icraya verdiğini duyuyoruz. Zaten ayakta durmakta zorlanan esnafa bu muamelenin mantığı ne? Yerli esnafı tamamen bitirip, tıpkı şeker üretiminde olduğu gibi, pazarı büyük sermayeye sonuna kadar açmak mı amacınız?” ifadelerini kullandı.

“Çift Yönlü Araç Parkını Dahi Engelleyemediler”

Açıklamasında Gümüşhane Belediyesine yüklenen Ağaç, “İki ana caddemiz, Atatürk ve Cumhuriyet caddesinde çift yönlü araç parkının bir türlü engellenmemesi, cadde üzerindeki esnafı iyice zora sokmaktadır. Bu kadar basit bir sorunu çözemeyenlerin; hangi mantık ve akılla yönetimlere talip olduklarını anlamakta güçlük çekiyoruz. Diğer taraftan özellikle kaldırım işgali gibi konularda esnafa zabıtalar aracılığı ile farklı muameleler yapıldığını da duyuyoruz” dedi.


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Başkanı, Ağaç'tan, , Sert, Uyarı,
Yorumlar
Haber Yazılımı