Haber Detayı
18 Mayıs 2019 - Cumartesi 17:34 Bu haber 1143 kez okundu
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MUHTARLIK SİSTEMİ DEĞİŞİKLİK SİNYALİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un 39 ilçesinin tamamından muhtarlarla bir araya geldiklerini belirterek, 31 Mart seçimlerinde tekrar seçilen ve ilk defa göreve gelen tüm muhtarları tebrik etti.
- Haberi
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN MUHTARLIK SİSTEMİ DEĞİŞİKLİK SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’un 39 ilçesinin tamamından muhtarlarla bir araya geldiklerini belirterek, 31 Mart seçimlerinde tekrar seçilen ve ilk defa göreve gelen tüm muhtarları tebrik etti. 

Muhtarlar toplantısının 50’ncisini sadece İstanbul muhtarlarıyla yapmak istediklerini dile getiren Erdoğan, çünkü milletin evinde, Külliye’de sürekli muhtarlarla buluştuklarını, buluşmaya devam ettiklerini ve bundan sonra da edeceklerini söyledi. 

Erdoğan, iftar programına katılanların Ramazanlarını tebrik ederek, “Bizim gözümüzde muhtar, mahallesindeki her bir hanenin sevincini de hüznünü de eksiğini de en iyi şekilde bilmesi gereken kişidir.” dedi. 

Muhtarlara uzun bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde de muhtarlık sistemi ile ilgili gelecek dönemlerde yapılabilecek iki önemli konuya değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Muhtarlıkların büyüklükleri çok farklı olduğu için büyükşehirler başta olmak üzere, bazı yerlerde bir kişinin tüm mahalleyi kucaklamasının mümkün olmayabildiğini, aynı şekilde çok küçük mahallelere de rastlanabildiğini aktaran Erdoğan, esasen kırsal için ayrı, büyükşehirler için ayrı olacak şekilde mahallelerin fiziki büyüklük ve nüfus esasına göre gözden geçirilmesinde fayda gördüğünü kaydetti. 

Cumhurbaşkanımız Erdoğan, etkin şekilde yönetilebilir mahalle birimlerinin muhtarlar vasıtasıyla millete verilecek hizmetlerin hızını ve kalitesini yükselteceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Aynı şekilde, muhtarlık seçimlerinin de belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var. Muhtarlık seçimlerinin, belediye başkanlığı seçimlerinden önce veya sonra yapılması, her iki seçimin de daha sağlıklı yürümesini temin edecektir. Biliyorsunuz, muhtarlıklarımızı hem yönetim sistemi içindeki yerine hem de özlük hakları itibarıyla bugünkü konumlarına biz getirdik. Özlük haklarının yanında ‘silah’ dediniz silah da verdik, hem de geri iade edilmemek üzere. İçişleri Bakanlığımız bünyesinde bir Muhtarlar Daire Başkanlığı ve Muhtarlık Bilgi Sistemi’ni de biz kurduk. Daha önce böyle bir şey yoktu. Bu nedir biliyor musunuz? Bu, muhtarlık müessesesine verdiğimiz önemin bir ifadesidir. Valilerimize, kaymakamlarımıza ve belediye başkanlarımıza, muhtarlarımızla yakından ilgilenmeleri konusunda kesin talimatlarımız var. İnşallah önümüzdeki dönemde sizlerle el, gönül, fikir birliği içinde mahallelerimize ve ülkemize çok daha büyük hizmetlere beraberce imza atacağız.” 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CUMHURBAŞKANI, ERDOĞAN’DAN, MUHTARLIK, SİSTEMİ, DEĞİŞİKLİK, SİNYALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı