Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 23:46 Bu haber 4203 kez okundu
 
Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan İl Kongresini Gerçekleştirdi
Bedri Ağaç Yeniden Başkan Oldu
SİYASET Haberi
Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan İl Kongresini Gerçekleştirdi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 37. Olağan İl Kongresi 16 Şubat Pazar günü gerçekleştirildi. Kültür Merkezinde gerçekleştirilen kongreye ilçe başkanlıkları, Saadet Partisi ve İyi Parti Gümüşhane temsilcileri, delegeler ve partililer katılım gösterdi. Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan kongrede öncelikle CHP Belgeseli izlenildi. Programın devamında Kongre başkanlık kurulunun seçilmesi, Yönetim kurulunun çalışma ve hesap raporunun okunması ve delegelerin seçimi gerçekleştirilerek oy kullanımına geçildi. Mevcut başkan Bedri Ağaç 63 oyun kullanıldığı seçimde 60 oy alarak yeniden başkan oldu. 

Oy kullanımına geçilmeden önce söz alan mevcut başkan Bedri Ağaç; “Tüm gücümüz ile bir mücadele veriyoruz ve bu mücadele birlik ve beraberlik içinde bir sonuç alacağımıza inanıyorum. Bugün yeni bir il yönetimi oluşturuyoruz. Yeni yüzler ve yeni motivasyonlarla başarılı olmaya gayret edeceğiz. Görevi devraldığımız günden bugüne kadar elimizden geldiğince en üst derecede performans göstererek çalışmaya ve her kesimden vatandaşa dokunmaya gayret ettik. Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar 4 yıl içinde partimizin bütün eksiklerini tamamladık” şeklinde konuştu.

“Çevre Yolu Bize Güç Kaybettirdi”

Gümüşhane’nin kurtuluşunun 102. yılı münasebeti ile ilde birtakım ziyaretlerde bulunan Binali Yıldırım’ın konuşmasına değinen Ağaç; “Gümüşhane’de sorunlarımız çok. Binali Yıldırım Gümüşhane ziyaretinde gerçekleştirdiği konuşmada buranın güllük gülistanlık olduğunu söyledi. Her şey tozpembeymiş gibi gösterdi ama öyle değil maalesef. Binali Yıldırım, Gümüşhane’ye 15 Milyon TL yatırım yaptık bunun 8 milyon TL’si tünellere harcandı dedi ancak biz yapılmasın demiyoruz ama pahalıya yapmalarına karşıyız. Bana sorarsanız yapılan yeni çevre yolu Gümüşhane’ye güç kaybettirdi. Eskiden yolu Gümüşhane’den geçen insanlar mola için burada dururlardı, şimdi ise Gümüşhane’yi pas geçiyorlar. Bu 8 Milyon TL’lik yatırım Gümüşhane’ye ne kazandırdı derseniz, bence hiçbir katkısı olmamıştır” dedi. 

Konuşmasının devamında Gümüşhane’nin sorunlarına dikkat çeken Ağaç; “Gümüşhane nüfusu azalan iller arasında. Ekonomimiz ve eğitim kalitemiz çok kötü, sağlık konusunda da ciddi sıkıntılarımız var. 4 senedir yeni devlet hastanesini açamadılar, 40-45 milyon TL’yi çöpe attılar. Devlet hastanesi artık ihtiyaçlara cevap veremiyor. Beledi hizmetleri de hiç iyi değil. Temel belediyecilik hizmetlerinden vatandaş gerektiği kadar yararlanamıyor. Gümüşhane’de maalesef siyasi rant üzerine kurulu bir düzen işliyor” ifadelerini kullandı. 

“Dindar ve Kindar Nesiller Yetiştiriyorlar”

Türkiye’de liyakat sisteminin çöktüğünü sözlerine ekleyen Ağaç; “Laik olan yerine sadık olan tercih ediliyor. Dinar ve kindar nesil yetiştirme takıntısı var. Bizim ülke olarak büyük bir sorunumuz var. Bizlere siyasi olarak yetkileri tek elde toplayan bir tek adam rejimi dayatıldı. Referandumda insanları kandırdılar. Şimdi ise Türkiye tek adam rejimini iliklerine kadar hissediyor. Anayasa mahkemesinin aldığı karaları tanımıyorlar. Yapılan araştırmalar bizlere şunu gösteriyor; insanların en çok güvenmediği kurumlar arasında maalesef adliyeler var. Hiç kimsenin içi devlet ve adalete olan güven noktasında rahat değil. Bu durum bizim düşüncelerimizi açıklamamıza bile kısıtlamalar geçirdi. İnsanlar sosyal medyada bir cümle yazdan önce defalarca gözden geçiriyor. Bizim Kadın Kolları başkanımıza bir facebook yorumu üzerinden 12 yıla kadar hapis cezası istendi ve para cezasına çevrildi” dedi. 

Bedri Ağaç son olarak Gümüşhane’de birlik ve beraberlik içinde tek bir liste oluşturduklarını ifade ederek, sözlerimi Nazım Hikmet’in davet şiiri ile bitirdi. Ağaç; “Büyük usta Nazım Hikmet’in dediği gibi; “Dörtnala gelip Uzak Asya'dan Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim. Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak ve ipek bir halıya benzeyen toprak, bu cehennem, bu cennet bizim. Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın, yok edin insanın insana kulluğunu, bu dâvet bizim. Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine, bu hasret bizim...” dedi.

“Demokrasi Geleneğimizi İleriye Taşıyacağız”

Bedri Ağaç’ın konuşmasının ardından, adaylıktan çekilerek mevcut başkanı destekleme kararı alan Rıdvan Eryılmaz bir takım temennilerde bulundu. Eryılmaz konuşmasında; “Cumhuriyet Halk Partisi sadece siyasi bir partisi değildir. Partimiz emperyalizme karşı mücadele vererek yok olmuş bir ulusu tekrar diriltmiştir. 100 yıldır süren demokrasi geleneğimizi bir yüzyıl daha ileriye taşımak istiyoruz. İnşallah önümüzde yapılacak olan en yakın seçimlerde şehrimiz adına istediğimiz sonucu alabiliriz”  ifadelerini kullandı. 

Gümüşhane İl Başkanı olarak seçilen Bedri Ağaç’ın İl Yönetim Kurulu; Pakize Altuntaş, Hüseyin Ataç, Arzu Ay, Uğur Aydın, Yahya Bayır, Veysel Bıçakçı, Belgin Çakır, Özgür Deniz Demir, Serdar Eleman, Mustafa Eroğlu, Ahmet Harmancı, Alparslan Ilgaz, Zehra Demet Karabiber, Cemal Keleş, Birgül Kiraz, Sadık Koca, Özenç Oruçoğlu, Habil Palancı, Yaşar Taşdemir ve Yaşat Temel Turhan isimlerinden oluşuyor.  

Bedri Ağaç’ın Disiplin Kurulunda ise; Av. Selen Simge Ay, Yaşar Bağbancı, Hacı İsmail Demirel, Mustafa Karaaslan, Erol Karabiber, Sezai Özener, Özge Taşdemir, Selim Metin Tungul ve Av. Kemal Soydaş isimleri yer alıyor. 

Kaynak: (gk) - www.gumuskoza.com.tr Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Cumhuriyet, Halk, Partisi, 37., Olağan, İl, Kongresini, Gerçekleştirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı