Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 10:14 Bu haber 3265 kez okundu
 
Dikkat kış lastiği uygulaması başlıyor
Dün itibariyle başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması öncesinde oto lastikçilerin'de yoğun mesai başladı.
GÜMÜŞHANE Haberi
Dikkat kış lastiği uygulaması başlıyor

Dün itibariyle  başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması öncesinde oto lastikçilerinde yoğun mesai başladı.

 Bu yılki uygulamada denetimler sıklaştırılacak ve kış lastiği kullanmayana 625 lira ceza kesilecek.

1 Aralık’ta başlayan ve 1 Nisan tarihine kadar devam edecek olan zorunlu kış lastiği uygulaması için İçişleri Bakanlığı 81 ile ‘Kış Mevsiminde Alınacak Trafik Tedbirleri’ konulu genelge gönderdi. 

Ticari araçların tamamında uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira ceza kesileceği belirtilirken, genelgede kış mevsimindeki aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesinin azaldığı, taşıtların, fren ve durma mesafesinin arttığı, taşıt kullanma ve seyahat konforunun bozulduğu, buna bağlı olarak trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği belirtilerek, alınması gereken tedbirler sıralandı.

Genelgeyle birlikte şehirler arası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık 2019-1 Nisan 2020 tarihleri arasında kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulup uyulmadığı denetlenecek. 

Kış lastiği kullanma zorunluluğu bulunan araçlardan bu zorunluluğa uymadığı tespit edilenler hakkında da idari para cezası uygulanacak, bu araçların lastiklerinin uygun hale getirilebilmesi için en yakın yerleşim birimine kadar götürülmelerine ilgili belge düzenlenerek izin verilecek. 

Resmi Gazete’de kış lastiği zorunluluğu için verilen bilgilere göre; kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Aracınızda lastik zinciri bulunması kış lastiği takmamanıza sebep olmuyor.

Kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliği 4 mm'den, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda kış lastiği diş derinliği 1,6 mm'den az olamaz. Diş derinliği lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden ölçülür.

Öte yandan kar yağışıyla ilgili meteorolojik uyarıların ardından Kelkit’te ’de sürücüler oto lastikçilerin yolunu tuttu. Yaşanan yoğunluk nedeniyle uzun süre sırada beklemek zorunda kalan sürücülere oto lastikçileri de gece yarılarına kadar çalışarak destek oluyor.

Hem sanayi sitesinde hem de ilçe merkezindeki oto lastikçilerin tamamında bu yoğunluk yaşanırken, oto lastikçileri vatandaşların son güne bırakmadan lastiklerini değiştirmesini istedi.

Vatandaşların çoğunun “acele işim var hemen değiştirmem lazım” söylemlerine maruz kalan oto lastikçileri vatandaşlardan kendilerine anlayış göstermelerini, yapılan işin ağır ve yorucu bir iş olduğunu belirterek, aynı durumun kış lastiği zorunluluğunun sona erdiği tarihlerde de yaşanmasını beklediklerini ifade etti.

Kaynak: (GGT) - www.gumushane.gen.tr Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Dikkat, kış, lastiği, uygulaması, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı