Haber Detayı
30 Eylül 2018 - Pazar 12:05 Bu haber 4309 kez okundu
 
Dikkat, kolada alkol var mı? İşte yanıtı
Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın en çok satan tüketici dergilerinden ‘60 Millions de consommateurs’ tarafından yapılan içecek araştırması Avrupa ’da gündeme oturduğunu ülkemizde çeşitli gazete ve televizyonlardan verildiği herkesçe bilinmektedir.
GÜNDEM Haberi
Dikkat, kolada alkol var mı? İşte yanıtı

Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın en çok satan tüketici dergilerinden ‘60 Millions de consommateurs’ tarafından yapılan içecek araştırması Avrupa ’da gündeme oturduğunu, ülkemiz'de çeşitli gazete ve televizyonlar tarafından   verildiği herkesçemalümdur, Ancak Konunun yerelde'de gündeme getirilmesi açısından  bizde siz okurlarımızın  dikkatine  iddia edildiği gibi sunuyoruz.

Sözkonusu Dergi, başta Coca Cola ve Pepsi tarafından üretilenler olmak üzere piyasadaki 19 farklı markaya ait meşrubat ürününü rastgele satın alarak laboratuvarda test etti.

Test sonuçları derginin Temmuz-Ağustos sayısında ‘İçtiğiniz ürünlerin içinde neler olduğunu biliyor musunuz?’ başlığıyla kapaktan duyuruldu. Testin en çarpıcı sonucu ise 19 markanın 10’unda çok düşük miktarda da olsa alkole rastlanması oldu.

"SUÇU MEYVELERE ATTI"

Coca Cola Fransa’da direktör olarak çalışan Michael Pepin, “Bazı meyve özleri alkol kalıntıları taşıyabiliyor. Araştırmada çıkan alkol Coca Cola’nın yapım sürecinde ortaya çıkıyor olabilir” dedi.

Coca Cola’nın internet sitesinde ise Paris Camisi tarafından kendilerine ürünün Müslümanlarca tüketiminin uygun olduğuna ilişkin izin verildiği, tüm ülkelerde ürünlerinin alkolsüz içecek statüsünde kabul edildiği vurgulandı.

Pepsi sözcüsü de, “Kolanın üretimi sırasında kullanılan ürünlerden kaynaklanan çok az miktarda alkol bazı içeceklerimizde yer alıyor olabilir. Ancak Pepsi’nin özel kola formülünde alkol yer almamaktadır” ifadesini kullandı. Nitekim araştırmada içeceklerde çıkan alkol miktarının litrede 10 miligramın altında olduğu, yani binde 1 oranında tespit edildiği belirtildi. Fransa’da yüzde 1.2’nin üzerinde alkol içeren ürünler ‘alkollü içecek’ olarak değerlendiriliyor.

İşte araştırmanın çarpıcı sonuçları:

- Araştırmaya konu olan kola ürünlerinden Coca Cola Klasik, Coca Cola Light, Coca Cola Zero, Pepsi Klasik, Pepsi Max, Dia Kola ürünlerinde çok az miktarda da olsa alkol çıktı.

Litrede 25 küp şeker

- Pepsi ve Coca Cola’da yer alan bazı bitki özlerinde alerjik hidorkarbonlar bulunduğu tespit edildi.

- Kolaların renklendirilmesi için kullanılan ve ABD ’de potansiyel kanserojen olduğu gerekçesiyle kullanımına kısıtlama getirilen E 150c ve E 150d (karamel) kimyasal maddelerinin Avrupa’daki ürünlerde sınırlama olmaksızın kullanılmaya devam edildiği ortaya çıktı.

- Tüm içeceklerde en yoğun olarak tespit edilen madde beklendiği gibi şeker. Hemen hemen tüm ürünlerin litresinde 100 grama yakın şeker bulundu. Coca Cola’nın litresinde 108 gram şeker tespit edilirken Pepsi’de ise 103 gram şeker bulundu. Bir küp şekerin 4 gram olduğu düşünülürse, bu 1 litre kolada 25 küp şekerden fazla şeker bulunduğu anlamına geliyor.

- Coca Cola’daki kafein oranı Pepsi’ye oranla daha düşük çıktı. Coca Cola’nın litresinde 91 miligram kafein bulunurken, Pepsi’de ise bu rakam 101 miligram olarak tespit edildiği bildirilmiştir.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Dikkat,, kolada, alkol, var, mı?, İşte, yanıtı,
Yorumlar
Haber Yazılımı