Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 13:25 Bu haber 2754 kez okundu
 
Diş hekimleri saldırıyı kınadı
Diş Hekimleri Odası Gümüşhane temsilcisi Dt. Çetin Işık, Bursa'da Ağız ve Diş Sağlığı hastanesinde bir diş hekiminin hastası tarafından bıçaklanmasını üzüntü ve endişe ile öğrendiklerini belirterek yaşanan olayı kınadı.
GÜNDEM Haberi
Diş hekimleri saldırıyı kınadı

Diş Hekimleri Odası Gümüşhane temsilcisi Dt. Çetin Işık, Bursa'da Ağız ve Diş Sağlığı hastanesinde bir diş hekiminin hastası tarafından bıçaklanmasını üzüntü ve endişe ile öğrendiklerini belirterek yaşanan olayı kınadı.

Yaptığı açıklamada sağlıkta şiddetin hız kesmeden devam ettiğini kaydeden Işık, son olarak Bursa'da gerçekleşen olayı derin bir üzüntü ve endişe ile öğrendiklerini belirterek olayın ardından yaralanan diş hekimi Hamdi Gören’e acil şifalar diledi.

İnsan için bu kadar emek verip fedakarlık yaparken karşılığında fiziksel ve psikolojik şiddet gören başka bir meslek grubu olmadığını kaydeden Işık, "Sağlık ile şiddet kelimelerinin hiç yan yana gelmemesi gerekirken, biz sağlık çalışanlarının hedef haline getirildiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir ortamı maalesef yaşıyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet, sonuçları açısından da sağlık çalışanları için önemli mesleki bir risk olmanın da ötesinde toplumsal bir sorun olarak kendini göstermektedir. Bu nedenle sağlık ortamında yaşanan şiddetin yaygınlığı toplumsal cinnet gibi ürperten davranış olağanlığını biz sağlık çalışanlarına yaşatmaktadır. Dolayısıyla temelinde mevcut sağlık sistemi ve toplumda yaşanan diğer genel sorunların da iç içe olduğu bilinmektedir" dedi.

Şiddeti önlemek için hayatın her alanında şiddet dilinden vazgeçmesi gerektiğini, şiddet kullananlara karşı etkili ve caydırıcı olmayan mevcut düzenlemeler yerine sağlık meslek birliklerinin hazırladığı yasa tasarısının bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Işık, "Yaşanan bu vahim olayı bir kez daha kınıyor, sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve/veya psikolojik şiddet uygulanmasının önlenmesi için gereken her türlü hukuki ve idari tedbirin eksiksiz olarak alınması talebimizi ve şiddet karşısında tüm meslektaşlarımız ile sağlık çalışanlarının yanında duracağımızı bir kez daha yineliyoruz" diye konuştu.

Olay:

Dün Bursa'da Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesine dişini çektirmek için gelen M.D isimli 18 yaşındaki genç, Genel Diş Polikliniğinde diş hekimi Hamdi Gören’i üçüncü kez uyuşturucu iğne yapmadığı için bıçakla göğsünün koltuk altı kısmından yaralamıştı.

Kaynak: Editör: Furkan ZEYREK
Etiketler: Diş, hekimleri, saldırıyı, kınadı,
Yorumlar
Haber Yazılımı