Haber Detayı
12 Eylül 2020 - Cumartesi 23:55 Bu haber 594 kez okundu
 
Erzincan üzümü istismar Ediliyor
Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde üretilen, kentin tescilli ürünü Cimin üzümü,Kelkit ilçemizde birileri tarafından istismar edildiğini daha önceleri gazetemiz gümüşhaneekspreste dile getirmiş bu konuda tüketiciyi uyarmıştık.
KELKİT Haberi
Erzincan üzümü istismar Ediliyor

Erzincan'ın Üzümlü ilçesinde üretilen, kentin tescilli ürünü Cimin üzümü,Kelkit ilçemizde birileri tarafından istismar edildiğini daha önceleri gazetemiz gümüşhaneekspreste dile getirmiş bu konuda tüketiciyi uyarmıştık.  Sözkonusu  üzümün yine istismar edildiğini dile getiren vatandaş konuyu tekrar gündeme getirmemizi istemektedirler. Bizde  sorumlu  ve objektif yayın anlayışımızın  gereği konuyu tekrar gündeme taşıyoruz.

 

Malatya ve Elazığ'ın ardından en çok üzüm Erzincan'da üretilen Cimin üzümü, Kentin Üzümlü ilçesindeki 8 bin 650 dekar alanda yılda ortalama 6 bin ton civarında sofralık Cimin üzümünün hasadı, yapıldığı tahmin edilmektedir. Cimin üzümü, kendine has eşsiz tadıyla sofralık olarak talep görüyor. Şeker oranının düşük olması sebebiyle özellikle şeker hastalarınca tercih edilerek tüketilmektedir.

 

Ancak; Gelin görün ki Elazığ da üretilen üzümü, bazı uyanıklar tarafından civar il ve ilçelerde Erzincan üzümü diyerek satmaktadırlar. Bu konuya duyarlı olunması gerekmektedir diyen üreticiler bu konuda dertli olduklarını ifade etmektedirler. Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde yetişen Erzincan üzümü siyah renkli, şekli basık-oval, ortalama 3-4 gram tane ağırlığındadır. Diyerek ürettikleri üzümün tarifini yapan üreticiler. Mahsullerindeki eşsiz faydaları ise şöyle sıralamaktadırlar. Üzüm bağışıklık sistemi için çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Karaciğer ve böbreğin fonksiyonel özelliklerini arttırır. Kansızlık ve karaciğer hastalıkları için derde derman niteliğindedir. Vücuttaki yağların erimesinde etkilidir. Kanın temizlenmesinde oldukça önemli bir yere sahiptir.

İnsan vücudunda biriken ve zarar verici nitelikte olan maddeleri dışa atar. Yağlı maddelerin kılcal birikimini engeller. Kanı sulandırır. Böylece kalp ve damar sisteminin daha düzenli şekilde çalışmasını sağlar. Üzümün içinde yer alan resveratrol maddesi sayesinde kansere karşı bedeni korur. Mikrop ve virüslere karşı daha dirençli bir vücut olmasına yardımcı olur. Çekirdek ve kabuğunun mideye herhangi bir zararı yoktur. Aksine sindirimi hızlandırır. Bağırsak sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Beyne enerji sağlar. Daha güçlü ve hızlı çalışmasına yardımcı olur. Cildin daha pürüzsüz bir görünüm almasına yardımcı olur. Kireçlenme ve alerji için kalkan vazifesi görür. C vitaminin özelliğini artırır. Daha etkili ve faydalı olmasını sağlar.

Kuru üzüm ağız kokusu için de birebirdir. Unutkanlık ve kansızlık için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda damar sertliği için de tavsiye edebileceğimiz bir besindir. Öksürüğü kesme özelliğine sahip olan kuru üzüm ağız yaralarına da iyi gelir. Uzmanların herkesin bol bol yemesi gerektiğini söyledikleri kuru üzüm baş ağrısının kesilmesine de yardımcı olup, idrar yollarının iltihaplanmasına da bir engel niteliğindedir.

Kuru üzüm hoşafı da doktorların sık sık tavsiye ettiği bir besin kaynağıdır. Basur ve verem için oldukça etkili olan kuru üzüm hoşafı, öksürüğü keser ve kireçlenmeyi önler. Bağırsak iltihaplanmasına deva gibidir. Zayıf insanlar için birebirdir. Kilo artırmaya yardımcı olur. Her gün düzenli yenildiği takdirde zekaya ve unutkanlığa çözüm niteliğindedir denilmektedir.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Erzincan, üzümü, istismar, Ediliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı