Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 19:13 Bu haber 1411 kez okundu
 
'Esnaf nefes alamıyor'
Gümüşhane İktisadi ve Kültürel Kalkınma Derneği (GİKDER) Başkanı Selim Nas, küresel piyasalarda yaşanan sıkıntlar, dolar, altın gibi yatırım ürünlerinin sürekli artması, petrolün özelikle ülkemizde fahiş fiyatta artmasının iç piyasayı ciddi anlamda etkilediğini ve özellikle esnafın nefes alamamasına neden olduğunu söyledi.
GÜNDEM Haberi
'Esnaf nefes alamıyor'

Gümüşhane İktisadi ve Kültürel Kalkınma Derneği (GİKDER) Başkanı Selim Nas, küresel piyasalarda yaşanan sıkıntlar, dolar, altın gibi yatırım ürünlerinin sürekli artması, petrolün özelikle ülkemizde fahiş fiyatta artmasının iç piyasayı ciddi anlamda etkilediğini ve özellikle esnafın nefes alamamasına neden olduğunu söyledi.

Yaptığı açıklamada Gümüşhane’de önemli bir ticari durgunluk olduğunu, geçen yıldan daha durgun günler geçirildiğini kaydeden Nas, “Gümüşhane esnafı zor durumda, alışveriş neredeyse yok gibi. Çarşıda alışverişten çok dolaşan kalabalık var. Dükkanlara alışveriş yapmak için girenler fiyat sorup gidiyor. Gümüşhane’de ticarette son derece bir durgunluk yaşanıyor” dedi.

“Geçmiş yıllarımızı arıyoruz”

Esnafın satış yapamadığı için kirasını, çalışanlarının parasını, vergisini, elektriğini ödemekte zorlandığını kaydeden Nas, “Esnafın kimi zaman öğlene kadar siftah yapamadığı günler oluyor. Esnaflarımız aylardır günlük masraflarını dahi çıkaramadan dükkân kapatıyor. Böyle giderse yakında çok sayıda işyeri kapanacak. Kimsenin esnafla ilgilendiği, sorunlarınız nedir dediği yok. Önümüzdeki günlerde piyasanın daha da durgunlaşmasından korkuyoruz. Geçmiş yıllarımızı arıyoruz” diye konuştu.

“Artık hiçbir dükkanın kapısına kilit vurulmasını istemiyoruz”

Esnafın sorunlarının çözülmesinin tüm sektörlere ciddi yansımalar yapacağını ifade eden Nas, “Artık hiçbir dükkanın kapısına kilit vurulmasını istemiyoruz. Gümüşhane esnafı devletine bağlılığını tüm sıkıntılara rağmen göstermiş ve borcunu Türkiye’de en düzenli ödeyen şehirlerin başında gelmektedir. Umudunu her dönem ayakta tutmayı bilen, sorumluluğunu yerine getiren esnafımız artık geleceğe daha umutlu bakmayı istiyor. Bunun için hükümetin kısa zamanda uygulamaya girecek yeni tedbirler almasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Esnafa KOSGEB kredisi şok yaşatmıştır”

Geçtiğimiz aylarda hükümet tarafından piyasaları canlandırmak adına esnaflara verilen KOSGEB kredilerinin, esnafı tatmin etmediğini, esnafın KOSGEB’den çıkan faizsiz kredi heyecanıyla bankalara akın ettiğini fakat bankaların istediği kriterlerin çoğunu yerine getiremediği için eli boş döndüğünü belirten Nas, “KOSGEB ise “krediyi veren banka, biz sadece faizi karşılıyoruz” dedi. Esnaf çaresiz kaldı. Yaraya merhem olsun diye devreye sokulan faizsiz krediden esnaf, kendine kredi çıktığı bildirilen esnaf, soluğu bankada aldı. Ancak bu sevinç kısa sürdü. Çünkü çoğu kişiye ‘mali uygunluk yok’, ‘limitiniz yetersiz’, ‘vergi ve sgk prim borcun var’ gibi söylemlerle sıfır faizli kredi verilmedi” dedi.

“Çözüm faizli veya faizsiz kredilerde değildir, çalışanlara zam yapılmasıdır”

Açıklamasının sonunda esnafın kredi istemediğini, esnafa verilecek krediler yerine memura, işçiye, emekliye zam yapılmasını isteyen Nas, “İnsanımızın alım gücü artarsa biz esnaflarında işleri düzelir. Şehri yönetenlerin esnafın sorunlarına duyarsız kalmaları ise gerek şehre gerekse esnafa karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır” şeklinde konuştu.


 

Kaynak: Editör: Furkan ZEYREK
Etiketler: 'Esnaf, nefes, alamıyor',
Yorumlar
Haber Yazılımı