Haber Detayı
01 Haziran 2018 - Cuma 12:19 Bu haber 4148 kez okundu
 
Esnafın kamuya olan borçlarına yapılandırma geldi
Gümüşhane Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Başkanı Leyla Bostancı, esnafların 7143 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile torba yasada olan kamuya olan bütün borçları kapsayan kanundan faydalanmaları konusunda duyarlı olmaya çağırdı.
GÜMÜŞHANE Haberi
Esnafın kamuya olan borçlarına yapılandırma geldi

Gümüşhane Bakkallar ve Manifaturacılar Odası Başkanı Leyla Bostancı, esnafların 7143 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile torba yasada olan kamuya olan bütün borçları kapsayan kanundan faydalanmaları konusunda duyarlı olmaya çağırdı. Sonlandırılması. Vergi incelemesinde olan konuların dava yoluna gidilmeksizin çözümlenmesi. Vergilemede öngörülebilirliğin artırılarak geçmiş vergilendirme dönemleri ile ilgili olası risklerin ortadan kaldırılması. İşletme kayıtlarının fiili durumlarına uygun hale getirilerek kayıtlı ekonomiye geçişin teşvik edilmesi, amaçlarıyla hazırlanan ve 18/5/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun uygulamasına yönelik usul ve esaslar belirlenmiştir. Tebliğde, 7143 sayılı Kanun kapsamına giren alacaklar ve bu alacakların yeniden yapılandırılması ile matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesine yönelik hükümlerin açıklamaları yer almaktadır” dedi.

Maliye Bakanlığına, İl Özel İdarelerine, Belediyelere, bağlı tahsil dairelerine olan alacakları ödemek isteyen mükelleflerin 31 Temmuz'a kadar borçlu bulundukları tahsil dairelerine yazılı olarak başvurması gerektiğini kaydeden Bostancı ayrıca basit usule tabi mükellefler tarafından kayıtların elektronik ortamda tutulması amacıyla geliştirilen defter-beyan sistemine başvuruların tamamlanma tarihinin de 30 Haziran 2018’den 30 Eylül 2018’e ertelendiğini sözlerine ekledi.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Esnafın, kamuya, olan, borçlarına, yapılandırma, geldi,
Yorumlar
Haber Yazılımı