Haber Detayı
14 Nisan 2018 - Cumartesi 00:47 Bu haber 1874 kez okundu
 
FETÖ İle Mücadele Bin Yıl Sürmeli
Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Ali İsmail Daldaban, devletin bütün kanallarına, bankacılık sektörüne, ekonomisine, dış politikasına giren Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) tamamıyla temizlenmesi için mücadelenin bin yıl sürmesi gerektiğini söyledi.,
GÜMÜŞHANE Haberi
FETÖ İle Mücadele Bin Yıl Sürmeli

Gümüşhane Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Ali İsmail Daldaban, devletin bütün kanallarına, bankacılık sektörüne, ekonomisine, dış politikasına giren Fethullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) tamamıyla temizlenmesi için mücadelenin bin yıl sürmesi gerektiğini söyledi.,

Daldaban, gazetemize yaptığı açıklamada, FETÖ’nün pisliğini bugün ülkemizin çektiğini belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız dik durmayaydı, bu millet topyekun bir olmayaydı, Allah korusun neler olabileceğini hayal bile etmek istemiyorum” dedi.

“Millet Olarak Sıkıntıyı Çekeriz”

Türk Milleti olarak, esnafıyla, köylüsüyle, toplumun her kesimiyle sıkıntı çekebileceğini ifade eden Başkan Daldaban, “Esnaf olarak biz, devletimize güvenen insanlarız. Biz, devlete yük olmadan çalışan insanlarız. SSK, Bağkur primlerimizi kendimiz öderiz. Devlet bizim hiçbir primimizi ödemez. Şu anda yaşanan ekonomik nedenlerden dolayı esnafta para yok. Esnaf olarak bizim de yorgana göre bacağımızı uzatmamız gerekiyordu. Esnaf, öz sermayesinin yüzde 20’sinden fazlasını borçlanmaması gerekiyordu. 200 bin lira sermayesi olan bir işletme 40 bin lira borçlanması gerekirken 200 bin lira borçlanıyor. Bu ülkede öz sermayenin yüzde 20’sinden fazla borçlanmasak dağlar dağlara vursa sıkıntı çekmeyiz. Bir ilde 10 tane lokantaya ihtiyaç varken 50 lokanta olursa, 10 kahvehane olan yere 50 tane kahvehane açılırsa, memurluktan emekli olup, kahvehane, lokanta açarsa elbette sıkıntı yaşanır” diye konuştu.

“Büyüme İstihdamla, Katma Değerle Olur”

Açıklanan yüzde 7.4 büyümenin toplumun tüm katmanlarına bu yılın ikinci çeyreğinde yansıyacağını ifade eden Başkan Daldaban, şöyle devam etti: “Büyüme istihdamla, katma değerle olur. Hayali büyüme olmaz. Türkiye genç bir nüfusa sahip ülkedir. Yüzde 7.4’lük büyüme topluma yansımadı. Neden yansımadığına gelince ülkemizin bekası için terörle verilen mücadele, Afrin Harekatı, dünyada yaşanan global ekonomik kriz bu büyüme oranının toplum katmanlarına yansımasının önüne geçti.”

Milli Enerjinin Olmamasının Sıkıntısını Yaşıyoruz”

Türkiye’nin enerji bakımından dışa bağımlı olduğunu vurgulayan Başkan Daldaban, şu ifadeleri kullandı: “Bugün milli enerjimizin olmayışının sıkıntılarını yaşıyoruz. Enerjimizin yüzde 80-90’ını dışarıdan temin eden bir ülkeyiz. Son yıllarda yenilebilir enerji ve yeni temeli atılan nükleer santralle bu ülkenin ekonomisine katkı sağlayacaktır. Yaşanan bu sıkıntılar içerisinde doların yükselmesi, dünyadaki gelişmeler haliyle yüzde 7.4’lük büyüme oranının topluma yansımasını yaşayamadık.”

“FETÖ’nün Ekonomik Kanadı da Var”

Bir de 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadık. FETÖ’nün sadece askeri kanadı yok, bir de ekonomi kanadı var” ifadesini kullanan Başkan Daldaban, “Bu ülkeye ekonomik zarar vermeye çalışıyorlar. Ben şu anda dolardaki yükselmenin duracağını ve kısa bir zaman içerisinde 3.6-3.7’lere düşecektir. Dolar suni şişirmedir. Birilerine rant sağlamanın peşindeler. Birileri bu ülkenin ekonomisini, toplumunu karıştırmaya, esnafı, tüccarı karıştırmaya çalışıyor” dedi.

“Bankaların da Hatası Var”

Merkez Bankası’nın özerk bir kuruluş olduğunu dile getiren Daldaban, “Burada bankaların da hatası var. Sayın Cumhurbaşkanımızın feryadı figanı ortalığı sallıyor. Ancak şu var, faizler güven ortamında düşer. Bu memleketin en büyük sıkıntısı faiz sıkıntısıdır. Faizler benim de kanıma dokunuyor. Benim esnafımın da kanına dokunuyor. Toplumun her kesiminin de kanına dokunuyor. Bankaların faizi ganimet bilmesinin anlamış değilim.Kamu bankasının görevi devletin bütçesini, vatandaşın cebini boşaltmak değildir. Kurt dumanlı günü sever gibi hareket etmemelidirler. Güneşli günde şemsiyeyi verip, yağmurlu günde alıyorlar. Piyasa sıkıntılı, faizler yükselmiş, girdi fiyatları artmış. Yılbaşında verilen zamlar eridi gitti” dedi.

“İç Huzur Ekonomiden Geçer”

Bir ülkede iç huzurun, barışın ekonomiden geçtiğini vurgulayan Daldaban, açıklamasını şöyle tamamladı: “Bir ülkede ekonomi bozuksa iç huzur olmaz. Gençliğin bir yere sürüklenmesi, boşanma sebepleri, olmaz olmaz nedenlerle cinayetlerin işlenmesi. Toplum gerilmiş, toplum son derece sıkıntılı. Faizler düşerse, vade uzarsa, bu ilde kamu ve özel sektör yatırımları olursa esnaf nefes alır.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖ, İle, Mücadele, Bin, Yıl, Sürmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı