Haber Detayı
27 Ekim 2020 - Salı 13:38 Bu haber 1649 kez okundu
 
Gergin: Almanya ve Fransa Müslümanlara saygı duymayı öğrenmeli
Gümüşhane Diyanet-Sen Başkanı Mürsel Gergin, Almanya’nın Berlin kentinin en büyük camisi olan Mevlana Camisi’ne Polisin botları ile yaptığı baskını kınayarak Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemesini istedi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da provokatif tavrından vazgeçmesini istedi.
GÜNDEM Haberi
Gergin: Almanya ve Fransa Müslümanlara saygı duymayı öğrenmeli

Gümüşhane Diyanet-Sen Başkanı Mürsel Gergin, Almanya’nın Berlin kentinin en büyük camisi olan Mevlana Camisi’ne Polisin botları ile yaptığı baskını kınayarak Alman hükümetinin Müslümanlardan özür dilemesini istedi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da provokatif tavrından vazgeçmesini istedi.

Gergin, Mevlana Camisi’nin Berlin’deki en eski ve merkezi bir cami olduğunu hatırlatarak "Mevlana Camisi'ne polis tarafından botlarla yapılan baskını şiddetle kınıyorum. Müslümanların kutsalına, inançlarına yapılan bu saygısızlığı hiçbir Müslüman’ın kabul etmesi beklenemez” dedi. 
Bu çirkin saldırılarla ibadet yerlerinin kutsallığına gösterilmesi gereken hassasiyetin hiçe sayıldığını belirten Gergin “Polislerin baskın sırasında cami içinde botlarıyla dolaşmaları ve Camiyi kirletmeleri hiçbir şekilde mazur görülemez. Her fırsatta ifade ve inanç özgürlüğüne saygı konusunda ahkam kesenlerin sıra Müslümanların inancına gelince nasıl iki yüzlü bir tavır sergilediklerini bu olaylar açıkça gözler önüne sermektedir” ifadelerine yer verdi. 

Gergin, Almanya’da 5 milyon civarında Müslüman yaşadığına dikkat çekerek “Bu baskın Almanya’da yaşayan Müslüman toplumuna reva görülen ön yargılı, ayrımcı ve dışlayıcı tavrın bir tezahürüdür. Yıllardır emekleriyle alın terleriyle ülke ekonomisine katkı sunan ve çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Müslüman toplumun Almanya’nın bir parçası olduğu gerçeğini artık Alman makamlarının da görmesinin vakti geldi de geçiyor” şeklinde konuştu. 

“Macron Provokatif Tavrından Vazgeçmelidir”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un son zamanlarda İslam'a ve Müslümanlara yönelik izlediği provokatif siyasetin kabul edilemez bir tutum olduğunu belirten Gergin, “Macron’un son zamanlarda Müslümanlara yönelik yaptığı saldırgan, ırkçı ve ayrımcı açıklamalar akıl ve izandan uzak açıklamalardır. Macron'un Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV)’me hakaret içeren karikatürleri devlet binalarına ışıkla yansıtılmasını emretmesi, Müslümanlara karşı kin, nefret ve düşmanlığı devlet kademelerine taşıması yanında büyük bir provokasyonla da karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir” dedi. 


Bu çirkin saldırılara karşı Avrupa'da yaşayan tüm Müslüman kardeşlerimizi ve bütün İslam dünyasını sabır, sükunet ve vakarlı bir duruş sergilemeye davet eden Gergin, “Müslümanlar olarak Peygamber Efendimizin getirdiği rahmet ve adaleti önceleyerek Müslümanca bir duruş sergilemeliyiz. Aklı selim tüm batı siyasetçilerinden ve makamlarından Macron’un bu çirkin nefret ve düşmanlık siyasetine dur demelerini bekliyoruz. Camilerimize ve peygamber efendimiz sav. Yapılan bu çirkin saldırıları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Peygamberimizi doğum yıldönümü olan çarşambayı perşembeye bağlayan gece Mevlid kandilimiz ve sonrası Mevlut i nebi haftamızdır. Peygamberimizin örnek ahlaki ve çocuk sevgisi temalı olarak kutlanacaktır. Mevlid kandilimizi mevlidi nebi haftamızın İslam aleminin uyanışına birlik beraberlik ve kardeşlik duygusuna erişmesine vesile olmasını diliyor. İslam aleminin ve Türkiye’mizin ve halkımızın mevlid kandilini tebrik ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: Editör: Furkan ZEYREK
Etiketler: Gergin:, Almanya, ve, Fransa, Müslümanlara, saygı, duymayı, öğrenmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı