Haber Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 00:18 Bu haber 2690 kez okundu
 
GÖNÜLLERİN HUZURU HAYATIN BEREKETİ RAMAZAN
Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına yaklaşmış bulunmaktayız.
KELKİT Haberi
GÖNÜLLERİN HUZURU HAYATIN BEREKETİ RAMAZAN

Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına yaklaşmış bulunmaktayız. 12 Nisan Pazartesi günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 13 Nisan Salı günü tutacağımız oruç ile Ramazan ayına girmiş olacağız inşallah.

Tüm dünyada ve ülkemizde etkisini devam ettiren salgın hastalık bir taraftan ruhumuzu bunaltırken diğer taraftan da sağlığımızı, hayatımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Böyle bir dönemde Ramazan ayı, orucuyla, Kur'an tilavetiyle, teravihiyle, iftarıyla, sahuruyla ve fitresiyle salgın hastalıktan bunalan ruhumuza ve bedenimize şifa olmaktadır.

Ramazan ayı, Kur’an’da “şehr-i ramazan” şeklinde geçmektedir. Ramazan ayı Kuran’ın indirilmeye başlandığı aydır. “O Ramazan ayı ki, Kur’an o ayda indirildi.” (Bakara, 185) Kur’an-ı Kerîm’in Hz. Peygamber’e indirilmesi Mekke’de Hira mağarasında, milâdî 610 yılı Ramazan ayının 27. gününde başlamış ve Allah Teâlâ’nın uygun gördüğü aralıklar ve münasebetlerle yaklaşık yirmi üç yılda tamamlanmıştır. (Kuran Yolu)

Bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi bu aydadır. “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır….” Kadir Suresi)

Oruç, bu Ayda Farzdır: İslam’ın beş temel esasından birisi olan oruç Ramazan ayına tahsis edilmiştir. Yani farz olan oruç sadece bu aya mahsustur. Akıllı ve ergenlik çağına gelmiş her erkek ve kadına bu ayda oruç tutması farz-ı ayındır. “ Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. .(Bakara 2/183)

Teravih Namazı Bu aya mahsustur: Ramazan gecelerinde büyük bir coşku ile kıldığımız teravih namazı da bu aya mahsus bir ibadettir . Sünnet bir namaz olan teravih bu ayın özel bir ibadetidir. Sahur ve iftar sofralarımız, fitre ve fidyelerimiz, bu mubarek ayın güzelliklerindendir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya başlamasından (imsak vaktinden) itibaren, güneş batıncaya kadar; yemeden, içmeden ve cinsel arzulardan uzak kalmak suretiyle yerine getirilen bir ibadettir.

Oruç, hicretin ikinci yılında, şaban ayının 10. gününde, farz kılınmıştır. Akıllı ve Erginlik çağına gelmiş her Müslümana oruç farzdır. Oruç tutamayacak derecede hasta ve yaşlı olanlar, yolcular, Hamile/Gebe ve emzikli hanımlar; oruçlarını, ramazan sonrasına erteleyebilirler, ömür boyu tutamayacak olanlar ise, fidyelerini verirler.

Oruç, sevabı en çok olan ibadetlerden biridir. “Peygamber Efendimiz, “Âdemoğlunun her ameline, on katından yedi yüz katına kadar sevap verilir.” buyurmuş ve Yüce Allah da; “Oruç hariç, çünkü oruç benim içindir, onun mükâfatını da Ben vereceğim, oruç tutan kimse yemesini, içmesini ve şehvetini Benim için terk etmektedir.” “Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân 28)

Oruç tutan mümine, cennette çok özel bir makam hazırlanmıştır. "Cennette Reyyan denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. Oruçlular nerede? diye çağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince o kapı kapanır ve bir daha oradan kimse girmez."

Oruç, cehennem azâbından kurtuluşa vesiledir. "Allah rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ, bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar." (Buhârî, Cihâd 36)

Oruç, insanı günahlardan koruyan bir kalkandır: Sevgili peygamberimiz bu hususu şu sözleriyle ifade etmiştir. "Oruç bir kalkandır; sakın, oruçluyken, cahillik edip de kem söz söylemeyin. Birisi size sataşacak veya dalaşacak olursa, 'ben oruçluyum, ben oruçluyum' deyin" (Buhârî, "Savm", 9; Müslim, "Sıyâm", 30),

Dursun BOZ

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: GÖNÜLLERİN, HUZURU, HAYATIN, BEREKETİ, RAMAZAN,
Yorumlar
Haber Yazılımı