Haber Detayı
31 Ağustos 2016 - Çarşamba 15:12 Bu haber 4863 kez okundu
 
GÜMÜŞHANE CEVİZ ÜSSÜ OLMADI
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun her Gümüşhane ziyaretinde dile getirdiği “Ceviz Eylem Planı” 2016 itibari ile sona eriyor.
KÜRTÜN Haberi
GÜMÜŞHANE CEVİZ ÜSSÜ OLMADI

Bakan Eroğlu’nun ilk olarak 10 Ağustos 2010 yılında yaptığı ziyarette dile getirdiği eylem planı ile ilgili olarak Gümüşhane’de yapılan çalışmalar yeterli düzeyde olmayınca, Bakan Eroğlu’nun Gümüşhane için dillendirdiği hedefler de yakalanamamış oldu.

Orman ve Su işleri Bakanı Eroğlu, 2010 yılında Gümüşhane’ye yaptığı ziyarette konu ile ilgili olarak  “Türkiye’nin ceviz üretim üssü Gümüşhane olacak” ifadelerini kullanmış ve her ziyaretinde de konunun takipçisi olmuştu. Bakan Eroğlu, o ziyarette; Gümüşhane’deki bozuk orman alanlarını 49 yıllığına geliri köy tüzel kişiliğine ait olarak verileceğini duyurmuş, “Masrafları biz ödeyeceğiz. Tamamen hibe olarak, karşılıksız. Burayı ceviz üretim üssü haline getirmek istiyoruz. Eğer köy tüzel kişiliği istemiyorsa bunu vatandaşlarımıza da verebiliriz. Bu konuda vatandaşlarımız geç kalmasın” diye konuşmuştu.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 13 Mayıs 2011 tarihli Kelkit ziyaretinde, Kelkit’in organik tarım için ideal bir yer olduğunun altını çizerek, “Kelkit, Ceviz için ideal bir yer. Bozuk orman alanlarından köy tüzel kişiliğine 49 yıllığına ceviz ve badem için vereceğiz. Hazineye ait olup da ağaçlandırmak istediğiniz gelir getirici yerler varsa oraları da vereceğiz” ifadelerine yer vermişti.

Bakan Eroğlu 23 Mayıs 2013 de ise, Ceviz Eylem Planı yaptıklarını, kentteki bozuk orman alanlarının tamamına ceviz ağacı dikeceklerini, 3 yıl süreyle bakımını da kendilerinin üstleneceğini kaydetmiş, Gümüşhane’nin muhteşem cevizini bütün dünyaya ihraç etmek istediklerini belirtmişti.

Son olarak Bakan Eroğlu 15 Şubat 2015 tarihinde ki ziyaretinde “Ceviz Eylem Planı” hazırlandığını ve Gümüşhane’nin bu plana çok uygun bir coğrafya olduğunu belirterek, “Eylem Planı, başta orman köylüsü olmak üzere, kırsal alanda yaşayan tüm vatandaşlarımızın refah seviyelerinin artırılmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmalar ile gerek orman alanlarımızın genişletilmesi, gerekse yeni iş ve istihdam alanlarının oluşturulması sağlanacak, böylelikle sosyo-ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilerek, sadece bugünkü insanımız için değil, gelecek nesillerimiz için de şimdiden önemli adımlar atılacaktır”  cümleleri ile konu hakkındaki hassasiyetini yinelemişti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 2012 yılında geliştirilen 5 yıllık Ceviz Eylem Planı ile gelecek 5 yıl içerisinde ağaçlandırma sahalarının belirlenmesi, ağaçlandırma çalışmalarının kümelenme yöntemiyle ele alınması, dikilecek fidan sayılarının ve çeşitlerin tespit edilmesi, ağaçlandırma sahalarında elde edilecek ürünün katma değerinin yükseltilmesi amacıyla entegre tesislerin kurulması, ceviz yetiştiriciliği konusunda nitelikli insan kaynaklarının yetiştirilmesi, pazar ve pazarlamada yardımcı olacak üretici birliklerinin kurulması gibi hedefler koyulmuştu.

Bakan Eroğlu eylem planının açıklama kısmında yaptığı açıklamada, Türkiye’de ki ceviz üretiminin, iç tüketimi karşılayamadığını, yıllık tüketimin yaklaşık yüzde 60 ‘ı ithalat yoluyla temin edilmek zorunda kalındığını kaydetmişti.

Beş yıllık olarak planlanan eylem planında Pestil ve Köme sektörü göz önüne alındığında ilk sıralarda yer alması gereken Gümüşhane’de eylem planı süresince nasıl bir yol izlendiği merak ediliyor

Kaynak: Editör:
Etiketler: GÜMÜŞHANE, CEVİZ, ÜSSÜ, OLMADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı