Haber Detayı
02 Eylül 2016 - Cuma 17:20 Bu haber 4635 kez okundu
 
Gümüşhane’de 100 kamu görevlisi ihraç edildi
Gümüşhane’de görev yapan 100 kamu personeli ‘Olağanüstü Hal Kapsamında Kamu Personeline İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Kanun Hükmünde Kararname’ ile memurluktan ihraç edildi.
GÜNDEM Haberi
Gümüşhane’de 100 kamu görevlisi ihraç edildi

672 sayılı Kararname ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan personel başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın memuriyetten çıkarıldı.

Alınan bilgiye göre 670 sayılı Kararname ile daha önce İl Emniyet Müdürlüğü emrinde görevli 18 personelin yanısıra 672 sayılı Kararname ile Gümüşhane’de 100 kişi olmak üzere OHAL sürecinde toplam 118 kamu personeli memuriyetten ihraç edilmiş oldu.

1 Eylül tarihinde yayımlanan kararnameye göre Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli 34 kişi, Müftülükte görevli 3 kişi, Sosyal Güvenlik Kurumunda 1 kişi, Kredi Yurtlar Kurumunda 1 kişi, Emniyet Müdürlüğünde görevli 40 kişi, Defterdarlıkta görevli 3 kişi, Halk Sağlığı Müdürlüğünde görevli 1 kişi ve Gümüşhane Üniversitesinde görev yapan 17 kişi olmak üzere toplam 100 kamu personeli ihraç edildi.

İL MÜFTÜ YARDIMCISI İHRAÇ EDİLDİ

Gümüşhane'de 17 Eylül 2015 tarihinden beri İl Müftü Yardımcısı olarak görev yapan Salih Sağlam görevinden ihraç edildi.

Resmi Gazete'de bugün yayımlanan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile FETÖ terör örgütü ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı görev yapan 3 din görevlisi ihraç edildi.

KHK'ya göre Gümüşhane'de 17 Eylül 2015 tarihinde atanan İl Müftü Yardımcısı Salih Sağlam da ihraç edilen personel arasında yer aldı.

Sağlam'la birlikte Kelkit ilçesinde görev yapan imam hatip Şemsettin Cinemre ile Torul ilçesinde görev yapan imam hatip Ali Osman Baş da ihraç edildi.

32 ÖĞRETMEN İHRAÇ EDİLDİ

KHK'ya göre Gümüşhane'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan 32 öğretmen, 1 şef ve 1 Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni görevlerinden ihraç edildi. Görevinden ihraç edilen öğretmen ve diğer personelin isimleri şöyle: “Ali Ceylan, Aydın Bayrak, Battal Sökmen, Bilal Baki, Cafer Bayram, Cüneyt Bostan, Emine Aslan, Eyüp Sinan Yazıcı, Galip Aydemir, Gülistan Zihni, Halil Koca, Halis Koç, Hamza Kural, Hülya Demir, İbrahim Çolak, İlyas Kayaer, Mustafa Kalyas, Nurcan Hafızoğlu, Şakir Özdemir, Yurdagül Şahin, Zeynep Arslan, Arefe Aydın, Halim Gül, Hüseyin Kaya, İsa Meral, Ramazan Çelebi, Relin Andiç, Selçuk Tüysüz, Temel Olgun, Demet Alkan, Burhan Elen, Cihan Sönmez, İdris Kara, Mustafa Güğerçin”

GÜMÜŞHANE ESKİ VALİLERİ DE İHRAÇ EDİLDİ

Kararname ile önceki yıllarda Gümüşhane Valisi olarak görev yapan Yusuf Mayda ve Veysel Dalmaz da ihraç edilen bürokratlar arasında yer aldı.

GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİNDE 17 AKADEMİSYEN İHRAÇ EDİLDİ

Gümüşhane Üniversitesinde görev yapan ve ihraç edilen 17 akademisyen ise şöyle: Doç.Dr. Ahmet Çavdar,  Doç.Dr. Bülent Doğru,  Yrd.Doç.Dr. Cemil Şahin, Yrd.Doç.Dr. Hakan Bolat, Yrd.Doç.Dr. Hasan Ellek, Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Daş, Yrd.Doç.Dr. Muhammed Kızıltunç, Yrd.Doç.Dr. Oğuz Burnaz, Yrd.Doç.Dr. Orhan Karpuz, Yrd.Doç.Dr. Özcan Otkun,
Yrd.Doç.Dr. Selahattin Albayrak, Araştırma Görevlisi Aytaç Uğurlu, Öğretim Görevlisi Faruk Demir, Öğretim Görevlisi Salih Zaman, Öğretim Görevlisi Adil Çelik, Öğretim Görevlisi Hakan İkiz, Öğretim Görevlisi Oral Demir.

Kararname ile ayrıca kamu görevinden çıkarılan kişilerin, haklarında mahkumiyet kararı aranmaksızın, rütbe ve/veya memuriyetleri de alındı.

Görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilemeyecekleri kararnamede belirtilen kamu personeliyle ilgili şu hükümler kararnamede yer aldı: “Bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemezler, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemezler; bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılır. Bunların silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilir ve bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından onbeş gün içinde tahliye edilir. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamazlar. Bu kişiler hakkında ilgili bakanlık ve kurumlarca ilgili pasaport birimine derhal bildirimde bulunulur. Bu bildirim üzerine ilgili pasaport birimlerince pasaportlar iptal edilir. Varsa uhdelerinde taşımış oldukları büyükelçi, vali gibi unvanları ve müsteşar, kaymakam ve benzeri meslek adlarını ve sıfatlarını kullanamazlar ve bu unvan, sıfat ve meslek adlarına bağlı olarak sağlanan haklardan yararlanamazlar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane’de, 100, kamu, görevlisi, ihraç, edildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı