Haber Detayı
19 Eylül 2016 - Pazartesi 23:46 Bu haber 3758 kez okundu
 
Gümüşhane'de Gaziler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
19 Eylül Gaziler Günü, Gümüşhane'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.
GÜNDEM Haberi
Gümüşhane'de Gaziler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

19 Eylül Gaziler Günü, Gümüşhane'de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı. 

Gaziler Günü programı kapsamında ilk olarak Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törene, Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş, Gümüşhane Milletvekili Sayın H. Osman Akgül, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, askeri ve mülki erkân, kurum müdürleri, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Cahit Erdoğan, gazilerimiz, şehit ailelerimiz, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı. 

Gümüşhane Valimiz Sayın Okay Memiş, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Cahit Erdoğan’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti. Atatürk Anıtı önündeki tören, Jandarma Yarbay Dr. Semih Bulut’un İl Jandarma Komutanlığı ve Kıbrıs Gazimiz Ali Gürcan Erkan’ın gazilerimiz adına yaptığı konuşmalar ile Jandarma Er Ünal Okçu’nun "Gazi" şiirini, İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Zeynep Zülal Sökmen'in de "Kahramanlık" şiirini okumasının ardından hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi. 

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen törenin ardından Gazilerimizi makamında kabul eden Sayın Valimiz, Gazilerimizle bir süre sohbet ederek, 19 Eylül Gaziler Günü’nü tebrik etti.

Kabulde yaptığı konuşmada bütün gazilerimize minnet borcu taşıdıklarını dile getiren Sayın Valimiz, “Çünkü gazilik vatan uğruna, ülke uğruna er meydanına çıkıp, yaralanan insanlara verilen bir unvan. Ben bu vesile ile sizlerin Gaziler Gününü kutluyorum. Bizler her zaman sizlerin yanındayız.” dedi.

Gaziliğin daha çok milli ve manevi yönü güçlü olan bir unvan olduğunu ifade eden Sayın Valimiz, hükümetimizin de gazilerimizle ilgili olarak birçok düzenlemeleri olduğuna dikkat çekerek, “Gazilik bir şereftir, şeref madalyasıdır. Hükümetimizin gazilerimizle ilgili olarak eskiye nazaran durumları iyileştirici birçok düzenlemeleri oldu. Bundan dolayı da Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve hükümet yetkililerimize şükranlarımızı ayrıca ifade etmemiz gerekir.” şeklinde konuştu.

Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü sağlamaya yönelik mücadelenin de devam ettiğine dikkat çeken Sayın Valimiz, “Anayasal sistemimizi, Cumhuriyetin temel niteliklerini korumak, kollamak adına hala mücadelemiz devam ediyor ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde, kahraman Emniyet Teşkilatımız içerisinde hem asker hem polis hem sizler gibi şehit ve gazilerimiz vardı. Hatta 15 Temmuz’da sivil gazilerimiz, şehitlerimiz vardı. Ayrıca 241 şehidimiz var. Ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de acil şifalar diliyorum.” diye konuştu.

Valilik makamındaki kabulün ardından, beraberindeki protokol üyeleriyle birlikte, şehit aileleri ve gazilerimiz onuruna düzenlenen yemeğe katılan Sayın Valimiz, burada Gümüşhane Milletvekilimiz Sayın Hacı Osman Akgül’ün ardından yaptığı konuşmada, Türk Milletinin asker bir millet olduğu değerlendirmesinde bulunarak, “Bu ülkenin bölünmez bütünlüğü için, bu ülkenin devamı için, yüce Türk Milletinin geleceği için hayatını ortaya koyan şehit ve gazilerimize minnettarız. Türk Milleti asker bir millet. Bazı milletlerin, bazı toplumların bir takım özellikleri var. Tarihçilerin ifadesidir bu. Türkler de hakikaten ordu-millettir. Asker millettir.  Yeri ve zamanı geldiğinde ülkesi için, vatanı için seve seve canını vermeye hazırdır. Buna hepimiz dahiliz. Özellikle şehit ailelerimiz için söylüyorum. Ebediyete intikal etmiş olan, Peygamber Efendimizin sancağı altında toplanacak olan yavrularınız, önceden sadece sizin çocuğunuzdu. Artık tamamıyla bütün 79 milyonun evladıdır sizin evlatlarınız. Hepimizin evladıdır, kardeşidir. Bizim için çok önemlidir. Sizlere ne kadar yardımcı olursak azdır.  Benim meslek hayatım boyunca, yapılan hizmetleri yeterli görmediğim birisi varsa o da şehit yakınlarıdır, gazilerdir. Devlet olarak size ne kadar yardımcı olsak azdır. Bu konuların öyle maddi karşılığı da olmaz. Ama yine de devletimiz, özellikle hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve bakanlarımız bu konularda çok önemli adımlar da atıyor. Onlara şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Konuşmasında Fetullahçı Terör Örgütü tarafından haince gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Sayın Valimiz,  “Onu da yine FETÖ’cü olmayan çok değerli Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızla, FETÖ’ye bulaşmamış Emniyet Teşkilatımızla, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve feraseti ile Sayın Başbakanımızın liderliği ile hükümetimizin, parlamentomuzun, milletvekillerimizin, yerel yöneticilerimizin, belediyemizin ve siz değerli aziz Türk Milletinin yüce gönüllülüğüyle, feraseti ile bu darbe girişimini atlattık. Bizler kamu görevlisiyiz. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunmak bizim görevimiz. Bunun için de devletten maaş alıyoruz. Ama 241 vatandaşımız, hiç böyle bir görevi olmadığı halde seve seve tankların önünde, ihanet içerisinde olan o hainlerin, bizim kutsal gördüğümüz elbise içerisine gizlice girmiş olan teröristlerin kurşunlarına bedenlerini siper ettiler. Onlara da en az terörle mücadelede şehit olan diğer şehitlerimiz kadar Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane'de, Gaziler, Günü, Çeşitli, Etkinliklerle, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı