Haber Detayı
13 Ekim 2018 - Cumartesi 04:07 Bu haber 5146 kez okundu
 
Gümüşhane de Yapıldığı iddia edilen Ankete tepki gösterildi
Geçtiğimiz hafta bir Ajans tarafından “Gümüşhane’de kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorsunuz?” sorusu sorularak bir anket düzenlendiği ve anket sonuçlarının da yerel ve ulusal basın yoluyla kamuoyuna duyurulmak üzere paylaşıldığı gözlenmektedir.
SİYASET Haberi
Gümüşhane de Yapıldığı iddia edilen   Ankete  tepki gösterildi

Geçtiğimiz hafta bir Ajans tarafından “Gümüşhane’de kimi belediye başkanı olarak görmek istiyorsunuz?” sorusu sorularak bir anket düzenlendiği ve anket sonuçlarının da yerel ve ulusal basın yoluyla kamuoyuna duyurulmak üzere paylaşıldığı gözlenmektedir. Aklıselim Gümüşhaneli hemşehrilerimiz yapılan söz konusu anketlerin yapılış amacı ve gayesini iyi bilmekte olduğunun yanında, anketlerin inandırıcı olmadığını ısrarla dilde getirmektedirler. Geçtiğimiz günlerde Gümüşhane ilimizde Yapıldığı iddia edilen Anketlerin, gerçeği ortaya koymak için mi yoksa algı oluşturmak için mi yapılıyor? Bu soruları sorduğumuz, çok sayıda hemşehrimiz anketlerin büyük çoğunluğunun algı yönlendirmesi ve psikolojik savaş yöntemi olarak kullanıldığını ifade ediyorlar.

Anketlerin amacının hakikatleri bulmak olduğunu ama genelde psikolojik savaş yöntemi olarak kullanıldığını söyleyen hemşehriler “Anketlerin yapılması istatistik bilimin alanıdır. Anketlerde belli bir amaç vardır. Ona göre örneklem seçilir. Seçilen örneklemeye göre sorular sorulur ve kamuoyunun kanaati öğrenilir. Normalde anketler hakikati bulma çabasıyla yapılır. Anketlerde aynı zamanda da psikolojik savaş yöntemi olarak da kullanılıyor. Özellikle propaganda tekniği olarak da kullanılıyor. Kötü niyetlilerin şöyle bir yöntemi vardır. Göstermek istediklerini öne çıkaran, göstermek istemediklerini gizleyen bir hedef koyarlar. Göstermek istedikleri konularla ilgili sorular sorarlar gizlemek istedikleri konuları hiç gündem yapmazlar. Böyle durumlarda anketler yanıltıcı oluyor,” denmektedir.

Anketlerin soru sorma tekniğine bakarak algı yönetiminin yapılıp yapılmadığı anlaşılabilir. Hemşehrilerimizin anket sorularına bakarak daha dikkatli davranmalıdırlar. Yapıldığı iddia edilen son Ankete bakarsak her şey daha iyi anlaşılıyor, yapılan ankette, 930 kişiye sormuşlar “Gümüşhane belediye başkanı olarak kimi görmek istiyorsunuz?” katılanların yüzde 56’sı mevcut Belediye Başkanından yana tercih kullanırken, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse için yüzde 7, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay için ise yüzde 5 oranında destek çıktığı duyurusunda bulunmuşlar.

Oysaki İsmail Akçay Gümüşhane’de uzun yıllardan beri Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı olarak görev yapmaktadır. Oda seçimlerinde karşısına aday olarak çıkan bir hemşehrimiz dahi olmuyor. Söylentilerin kendisi dışındaki söylemlerdir, ben belediye başkanı aday adayı olmayacağım diye bas bas bağırıyor. Buna rağmen ankette ismi geçiyor, bu algı değilmidir? Diğer taraftan AK Partiye oy verenler sıralamasında Celalettin Köse’nin başında olduğu Gümüşhane kaçıncı sıradadır. Söz konusu anketin psikolojik algı oluşturmak İstediği bariz açıkça görünen diğer bir tarafı da eski Doğa ve Milli parklar genel müdürü şimdinin bakan danışmanı Nurettin Taş ismi tüm kulislerde AK Partinin Gümüşhane’den belediye başkanı adayı olur iddialarına rağmen, ankette ismine yer verilmemesi değimlidir. Hülasa söz konusu anket hemşehrilerimizin tercihlerini yansıtmaktan uzak tamamen yönlendirmeye yönelik bir yöntemden ibarettir vesselam…

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Gümüşhane, de, Yapıldığı, iddia, edilen, , , Ankete, , tepki, gösterildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı