Haber Detayı
19 Kasım 2021 - Cuma 22:20 Bu haber 1306 kez okundu
 
Gümüşhane Devlet Hastanesinde Yolsuzluk İddiası
Gazetemizin 5 Nisan 2021 tarihinde ‘Hastanede Yolsuzluk İddiası!’ haberiyle okuyucularımıza duyurduğu habere Sağlık bakanlığı son noktayı koydu.
KELKİT Haberi
Gümüşhane Devlet Hastanesinde Yolsuzluk İddiası

Gazetemizin 5 Nisan 2021 tarihinde ‘Hastanede Yolsuzluk İddiası!’ haberiyle okuyucularımıza  duyurduğu habere Sağlık bakanlığı son noktayı koydu. Gümüşhane Devlet Hastanesinde vergilerin matrahlarının eksik hesaplanması nedeniyle devletin yaklaşık 700-800 bin TL zarara uğratıldığı iddialarını okuyucularımıza duyurmuştuk. Gerçekleşen bu iddialar üzerine ise Sağlık Bakanlığı harekete geçmişti. Edinilen bilgiye göre ise haksız ve usulsüz olarak yapılan ödemesi için dönemin yönetici ve ilgililerden tahsil edilmesi için rapor düzenlendi.

Olay

Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde görevini sürdüren bir uzman hekim, Eylül 2020 tarihlerinde, hastanenin bilgi sisteminden maaş bilgilerini kontrol ettiğinde Temmuz ve Ağustos 2020 yıllarına ait maaşlarının, diğer bütün Uzman Hekimlerin maaşından Bin TL eksik yattığını fark etti. Bunun üzerine Hastane mutemetiyle görüşen Uzman Doktor geçen aylara yönelik vergi matrahlarının sadece kendisine uygulandığını ve bunu kimin yaptığının bilinmediği cevabını aldı. Konuyla ilgili 10.09.2020 tarihinde Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimliğine başvuran Uzman Doktor, hatanın düzeltilmesini ve kendisine kasıtlı yapıldığını iddia ettiği olayla ilgili soruşturulma başlatılmasını istedi, fakat hastane başhekimliği hiçbir soruşturma başlatmadı. Daha sonra Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü’ne konunun araştırılması için dilekçe veren Uzman Doktor, Sağlık Müdürlüğü’nden, ‘İşlemlerin şehven yapıldığı, hatanın farkına varıldığı, kamu zararının önlenmesine neden olduğu bahisle disiplin yönünden herhangi bir işlem tayinine gerek olmadığı’ cevabını aldı. Uzman hekimin yaptığı ihbardan sonra ise Başhekimlik alelacele alacaklar listesi hazırladı. Fakat yapılan listede sadece 2019-2020 yıllarına ait vergi matrahları yer aldı. Hastane mutemetliğinde görevli şahıstan son 6 yıldır, ek ödemelerin toplam vergi matrahına dahil edilmediğini öğrenen Uzman Doktor, listede sadece 4924 sayılı kanuna tabi hekimlerin yer aldığını fakat verginin eksik hesaplanmasının bütün kamu çalışanlarına uygulandığını fark etti. Vergi matrahlarının eksik girilmesiyle ilgili büyük bir kamu zararı oluştuğunu tespit eden Uzman Hekim, olayın Hastane Başhekimliği tarafından alelacele kapatılmaya çalışıldığını belirterek, usulsüz ödemelerle ilgili imzası bulunan tüm personel ve yöneticilerin incelenmesi ve gerekli disiplin cezasının verilmesi için CİMER üzerinden Sağlık Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Sağlık Bakanlığı da ortaya çıkan kamu zararının araştırılması için soruşturma başlattı.

Başhekimlik Olayın Üzerini Sürekli Kapatmaya Çalışmış!

Vergi matrahlarının eksik girilmesi ve maaşının eksik yatırıldığını ilk fark ettiği an, Gümüşhane Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne dilekçe verdiğini söyleyen Uzman Hekim, Hastane yönetiminden bir doktorun, bu olayın ortaya çıkmaması ve olayın kapanması için uğraştığını ifade etti. Pratisyen bir doktora da aylarca 12 Bin TL’lik uzman maaşı yatırıldığını söyleyen Uzman Doktor, konu ile ilgili şikayet dilekçelerini CİMER’e, Sağlık Bakanlığı’na ve Savcılığa da verdiklerini fakat adli soruşturmaya izin verilmediğini söyledi. Uzman Doktor Sağlık Bakanlığı’nın dilekçeye istinaden soruşturma açtığını fakat İl Müdürlüğünün ve Başhekimliğin olayın üstünü kapatmaya çalıştığını da sözlerine ekledi. Uzman Doktorun bu olayın açığa çıkmasından sonra yine Gümüşhane Devlet Hastanesi Uzman Hekimden aldığı rapor irdelenerek, raporu Başhekim yardımcısının imzalamasına rağmen kabul görmemesi Gümüşhane Devlet Hastanesi’nde herhangi bir şikayet gündeme geldiğinde, mobbing uygulamalarına neden olarak, söz konusu hekim raporlu olduğu halde tekrar rapor alması istendi.

 

200-300 TL Tahsil Edilecek

Yaşanılan bu gelişmeler ve Gazetemizin ‘Hastanede Yolsuzluk İddiası!’ haberiyle birlikte Sağlık Bakanlığı harekete geçmiş ve olayla ilgili çalışma başlatmıştı. Yapılan çalışmalar sonuç verdi, haksız ve usulsüz olarak yapılan ödemesi için dönemin yönetici ve ilgililerden tahsil edilmesi için rapor düzenlendiği öğrenildi. İddiada ki meblağın 700-800 bin TL’ olduğu belirtilirken,  bu paranın 200-300 bininin haksız olarak ödendiği gerekçe gösterilerek Gümüşhane Devlet Hastanesi eski 2 başhekimimden kamu zararının tahsili cihetine gidileceği öğrenildi.

Kaynak: (gk) - www.gumuskoza.com.tr Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Gümüşhane, Devlet, Hastanesinde, Yolsuzluk, İddiası,
Yorumlar
Haber Yazılımı