Haber Detayı
30 Kasım -0001 - Çarşamba 00:00 Bu haber 4550 kez okundu
 
Gümüşhane GÜMÜŞSU Fabrikası 4 Yıl Aradan Sonra Yeniden Üretimde
GÜMÜŞSU Meyve suyu fabrikası 4 yıl aradan sonra düzenlenen törenle yeniden üretime başladı.
GÜMÜŞHANE Haberi
Gümüşhane GÜMÜŞSU Fabrikası 4 Yıl Aradan Sonra Yeniden Üretimde

GÜMÜŞSU Meyve suyu fabrikası 4 yıl aradan sonra düzenlenen törenle yeniden üretime başladı.

Gümüşhane merkez ilçeye bağlı Tekke köyündeki fabrika bahçesinde düzenlenen tören, saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunuşu, Kuran tilaveti, Erzurum, Silifke ve Beşikdüzü halk oyunlarının gösterileri ile başladı.

Açılışta konuşan Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Belediye Başkanı Ercan Çimen’i kutlayarak, GÜMÜŞSU’nun kayırlı olması dileğinde bulundu. Memiş, devletin gerçek işletmecilik yapmayacağını, unun eleştirilebileceğini belirterek, şöyle konuştu: “Devletin işletmecilik anlayışı komünist zihniyette olursa bu işler bitmez. Gümüşhane ölçeğinde ve benzer illerde özel sektör bu alanlara girmiyorsa devletin bu alanlara girmesi lazım. Aksi takdirde yok olur gideriz. Hiçbir marka değerimiz bir şeyimiz olmaz. Sıkıcı bir kent mi olalım yoksa marka bir kent mi olalım. Bu kararı hep birlikte vermek durumundayız.”

“Yöneticilerimize Moral Verelim”

Yöneticilere moral verilmesi gerektiğinin altını çizen Vali Memiş, “Burada bir işletme açılıyor moral vermemiz gerekir. Belediye Başkanının eksiklikleri ve kusurları olabilir. Yöneticilerin morale ihtiyacı var. İlk önce burayı bir açalım da ondan sonra eleştirecekseniz eleştirin. Belediye başkanımızın bir hedefi bir amacı var. Bu ülkenin ve bu toplumun morale ihtiyacı var. Benim gibi fakir halkın morale ihtiyacı var. Bu insanların morallerini bozmayın. Burada bir marka var. Bu markanın değerine hepimiz birlikte sahip çıkalım” şeklinde konuştu

“Üretime Açmanın Huzur ve Mutluluğunu Yaşıyorum”

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise, 24’üncüsü düzenlenen Uluslar arası Pestil, Kuşburnu, Kültür ve Turizm Festivalinin ilk gününde kuşburnu fabrikasının yeniden hizmete açılmasında büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Şehrimizde bir dönem önemli hizmetler yapan ve 2011 kapanan Gümüşsu fabrikasını yeniden üretime açmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyorum. Göreve geldiğimiz günden beri şehrimiz için her anlamda hizmet üretmeye çalıştık ve hamdolsun 70 ayrı noktada yaklaşık 130 milyon liralık yatırım yaptık” dedi.

“Çok Önemli Bir Hizmetin Açılışını Yapıyoruz”

Bugün çok önemli buldukları bir hizmetin açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Çimen, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şehrimizde bir marka değeri bulunan ve yıllarca gerek kuşburnu gerekse diğer marmelat çeşitlerinin üretimi yapılan GÜMÜŞSU fabrikasını yeniden hizmete açarak üretime başladık. Bildiğiniz gibi GÜMÜŞSU fabrikası rahmetli Kemal Saygıner ile 1977 yılında üretime başladı. Uzun yıllar istihdama ve şehir ekonomisine önemli katkı sağladı. Almanya ve Gürcistan gibi ülkelere ihracat yaptı. Ama maalesef çeşitli nedenlerden dolayı 2007 yılından sonra ekonomik darboğaza düştü. Daha sonra Halk Bankası’ndan yatırım kredisi kullanıldı ancak ödemelerde sorun yaşandığı için banka fabrikaya el koydu ve 2011 yılında kapandı. Biz de Belediyemizin asli görevlerinin yanı sıra burada atıl durumda bulunan Gümüşsu fabrikasına sahip çıkmak istedik ve Halk Bankası’nın elinde bulunan fabrikayı geçtiğimiz yıl satın aldık.”

“O Eski Günlere Yeniden Döneceğiz”

Yapılan çalışmalar sonucunda üretime tekrar başladıklarını ifade eden Çimen, “Allah’ın izniyle fabrikamız yine o eski günlerine geri dönecek. Gümüşhane’nin dağlarında yetişen meyveler ekonomiye bir değer olarak kazandırılmaya devam edilecek. Bugün ülke olarak içerisinde bulunduğumuz bir ekonomik savaş var. Bu zor dönemde gerek ekonomiye gerekse istihdama katkı sağlamak adına çıktığımız bu yolda Rabbim yardımcımız olsun. Fabrikamızın yeniden üretime açılmasında desteklerini bizden esirgemeyen Valimiz sayın Okay Memiş’e, Milletvekillerimiz sayın Hacı Osman Akgül ve sayın Cihan Pektaş’a, İşletme müdürümüz sayın Yüksel Demir’e, Halk Bankası yetkililerine ve diğer ilgililere teşekkür ediyorum. Fabrikamızın ve bugün saat 16:30’da Sema Doğan Yaşam Merkezi’nde açılışını gerçekleştirecek olduğumuz 24. Kuşburnu, Pestil, Kültür ve Turizm Festivalimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.

İşletme Müdürü Yüksel Demir ise, fabrikanın tarihi hakkında bilgi verdi.

Yapılan konuşmalardan sonra Vali Memiş ve protokol üyeleri fabrikanın açılış kurdelesini keserek inceleme bulundu.

Kaynak: (gk) - www.gumuskoza.com.tr Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Gümüşhane, GÜMÜŞSU, Fabrikası, 4, Yıl, Aradan, Sonra, Yeniden, Üretimde,
Yorumlar
Haber Yazılımı