Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 01:58 Bu haber 2488 kez okundu
 
Gümüşhane İŞKUR Müdürlüğü Üç Yeni Projeyi Daha Hayata Geçiriyor
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “Gençler, Geleceğini İŞKUR ile Yakalıyor”, “Anneler İstihdamla Buluşuyor” ve “Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız” adlı projeleri hayata geçiriyor.
GÜMÜŞHANE Haberi
Gümüşhane İŞKUR Müdürlüğü Üç Yeni Projeyi Daha Hayata Geçiriyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) “Gençler, Geleceğini İŞKUR ile Yakalıyor”, “Anneler İstihdamla Buluşuyor” ve “Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız” adlı projeleri hayata geçiriyor.

Türkiye iş Kurumu (İŞKUR), geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik, kodlama, bulyt teknolojisi gibi mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katılan gençlere günlük 75 lira cep harçlığı verecek.

İŞKUR Gümüşhane Müdürü Hikmet Kaya, yaptığı açı8klamada, İŞKUR tarafından dijital dönüşüme yönelik nitelikli işgücünün yetiştirilmesi maksadıyla web ve mobil programlama uzmanı, sistem ve ağ yönetimi uzmanı, kurumsal kaynak planlama uzmanı, siber güvenlik uzmanı, bulut bilişim uzmanı ve oyun geliştirme uzmanı gibi mesleklerde mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları düzenleneceğini söyledi

“Günlük 75 Lira Cep Harçlığı”

İŞKUR, belirlediği mesleklerde uygulanacak işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş aralığındaki gençlere günlük 75 lira cep harçlığı vereceğini belirten Müdür Kaya, “9 aya kadar sürecek programlara katılacak gençler için bu rakam aylık bin 950 liraya ulaşabilecek. Ayrıca program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanarak katılımcıların sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak. Projeden yararlanmak isteyen gençler Gümüşhane Çalışma ve iş Kurumu il Müdürlüğüne başvurabilecek.

“Anneler İstihdamla Buluşuyor”

Müdür Kaya, Türkiye iş Kurumu (İŞKUR)'un hayata geçirdiği "iş'te Anne Projesi" ile annelerin istihdamla buluşacağını kaydederek, şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında hayata geçirilen "iş'te Anne Projesi" çalışmak isteyen anneleri işgücü piyasasına kazandıracak. Bu kapsamda, İŞKUR çalışmak isteyen kadınları mesleki eğitim kursları veya işbaşı eğitim programlarına yönlendirecek. Projeden yararlanan kadınlara kursa veya programa devam ettikleri günler için günlük 70 lira tutarında cep harçlığı ödenecek. Ayrıca eğitim süresince katılımcıların iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri İŞKUR tarafından karşılanarak sağlık hizmetlerinden faydalanmaları sağlanacak.”

“Aylık 400 Lira Bakım Desteği”

Kaya, “Anneler, 400 lira bakıcı desteğinden de yararlanabilecek sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenen mesleki eğitim kurslarına ve imalat sektöründeki mesleklerde düzenlenen işbaşı eğitim programlarına katılan ve 2-5 yaş arasındaki çocuğu kreşe veya gündüz bakımevine devam eden kadınlar kurs veya program süresince aylık 400 TL bakım desteğinden de yararlanabilecek” dedi.

“Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız”

“İŞKUR tarafından özel politika ve uygulama gerektiren kültürel miras niteliğindeki geleneksel meslekler ve bu meslekleri icra eden zanaatkarlar aktif işgücü hizmetleri kapsamındaki mesleki eğitim kursları, işbaşı eğitim programı ve girişimcilik eğitimleri yolu ile desteklenerek mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılmasına ve ustaların aradığı işgücünün temin edilmesine katkı sunulmaktadır” açıklamasında bulunan Müdür Kaya, şunları söyledi: “2016 yılı Ağustos ayında yürürlüğe giren 'Ustalardan Çıraklara Geleneksel Meslek Mirasımız Programının Uygulanmasına ilişkin Genelge' ile halıcılık, kilimcilik, kumaş dokumacılığı, çinicilik, seramik- çömlek yapımcılığı, işlemecilik, bakırcılık vb. geleneksel mesleklerimizi icra eden küçük aile işletmeleri desteklenerek, bu işletmelerde çırak yetiştirilmesi ile mesleğin devam ettirilmesine katkı sağlanmaktadır. Geleneksel meslekler kapsamında belirlenen mesleklerde genellikle kamu kurumları ile olmak üzere mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir. Bugüne kadar düzenlenen kurs ve programlardan yaklaşık 13 bin kişi yararlanmış olup 2018 yılında düzenlenen kurs ve programlardan ise 4 bin kişi yararlanmıştır.100 günlük eylem planı kapsamında kurs ve programlardan 2 bin kişinin daha yararlandırılması hedeflenmektedir. Kurslara katılmak isteyen vatandaşlar detaylı bilgi için Gümüşhane Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürlüğüne başvurabileceklerdir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, İŞKUR, Müdürlüğü, Üç, Yeni, Projeyi, Daha, Hayata, Geçiriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı