Haber Detayı
10 Eylül 2016 - Cumartesi 14:00 Bu haber 2525 kez okundu
 
Gümüşhane turizmi için en önemli proje tamamlandı
Gümüşhane’de Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) katkılarıyla, Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün de (GÜDAK) destekleriyle “Gümüşhane Kültür Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi Projesi” tamamlandı.0
- Haberi
Gümüşhane turizmi için en önemli proje tamamlandı

Gümüşhane’de Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) katkılarıyla, Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün de (GÜDAK) destekleriyle “Gümüşhane Kültür Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi Projesi” tamamlandı.

Tarihi ve kültürel eserleri, doğal güzellikleri, yaylaları, zengin mutfak kültürü ve farklı dinlere ait mekânlara ev sahipliği yapması gibi birçok özelliğiyle turizmde bir cazibe merkezi olma potansiyeline sahip olan Gümüşhane'nin günümüze taşıdığı mirası tüm dünyayla paylaşarak gelecek nesillere ulaştırmak amacıyla hazırlanan proje için tarihi Süleymaniye Mahallesi’nde gerçekleştirilen tanıtım töreni düzenlendi.

Törene Vali Okay Memiş, Vali Yardımcısı Şenol Turan, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, kurum müdürleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve Süleymaniye Mahallesi sakinleri katıldı.

379 KİLOMETRELİK PARKUR BELİRLENDİ

Törende yaptığı konuşmada, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’yla birlikte yapılan Gümüşhane Kültür Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi projesi tamamlandığını kaydeden Vali Memiş, toplamda 379 kilometre uzunluğundaki 33 yürüyüş rotası, 10 bisiklet rotası ve 5 jeep safari rotasından oluşan kültür rotalarının, başta Zigana Kayak Merkezi, Çakırgöl, Santa Harabeleri, Krom Antik Kenti, İmera Manastırı, Süleymaniye Mahallesi, Artabel Gölleri Tabiat Parkı ve Örümcek Ormanı gibi, hepsi birbirinden değerli turizm bölgelerinden geçtiğini belirterek, “Hakikaten bizim turizm geleceğimiz var. Ama bunun için alt yapıyı bitirmemiz lazım. Şimdi, İl Özel İdaresi imkânları ve yetmediği yerde de merkezi bütçe imkânlarıyla yollarımızı tamamlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

2 yıl içerisinde, aynı zamanda turizm altyapısı da olan 320 köyün yollarını asfaltlamayı hedeflediklerini ifade eden Vali Memiş, “Yolların hepsini birbirine bağlayacağız. Limni Gölü’ne gelen birisi Karaca Mağarası’na da gelebilmeli. Karaca Mağarası’na gelen birisini Krom Vadisi’ne götürebilmeliyiz. Krom Vadisi’ne gelen birisini İmera Manastırı’na, Camiboğazı Yaylası’na, Taşköprü Yaylası’na, Santa Harâbeleri’ne çıkarabilmeliyiz. Allah nasip ederse Arap turistlerin, Trabzon’a geldikleri gibi Gümüşhane’ye de geldiğini göreceksiniz. Çünkü hem yollarımızın standartları yükseliyor, hem özel sektör tarafından yapılan otel tamamlanıyor, hem de Gümüş Otel’in yerine 4 yıldızlı otel ve iş merkezinin planlaması yapılıyor” dedi.

Törenin yapıldığı Süleymaniye Mahallesi’nin Gümüşhane için çok değerli bir yer olduğunu dile getiren Vali Memiş, “Hristiyan Ermeniler, Hristiyan Rumlar ve Müslüman Türkler bu coğrafyada beraber yaşamışlar. Bu müthiş bir kültürel zenginlik. İnsanlarımızın burayla bağı da kopmamış. Burayı biz turizm merkezi haline getirebiliriz, o potansiyel hakikaten var” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Vali Memiş, Kültür Rotaları ve Turizm Keşif Rehberi projesi kapsamında hazırlanan ve yerlerine konulan rota tabelalarının sonuncusunu diğer katılımcılar ve basın mensuplarıyla birlikte harç atarak yerine sabitledi.

Vali Memiş tören sonrası, tadilat çalışmalarının devam ettiği Sultan Süleyman Han Camii’nde incelemede bulundu. 


 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gümüşhane, turizmi, için, en, önemli, proje, tamamlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı