Haber Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 23:33 Bu haber 1657 kez okundu
 
Hayvancılığa Yüzde 50 Hibe Desteği Veriliyor
Tarım ve Orman Bakanlığınca, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki illerdeki mevcut hayvancılık işletmelerine altyapılarını geliştirmeleri için ahır yapımı, hayvan ve makine alımı gibi yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.
GÜMÜŞHANE Haberi
Hayvancılığa Yüzde 50 Hibe Desteği Veriliyor

 Tarım ve Orman Bakanlığınca, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP), Doğu Anadolu Projesi (DAP), Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP) ve Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamındaki illerdeki mevcut hayvancılık işletmelerine altyapılarını geliştirmeleri için ahır yapımı, hayvan ve makine alımı gibi yatırımlar için yüzde 50 hibe desteği sağlanacak.

 

Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projeleri Kapsamındaki İllerde Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 1 Ocak 2019'dan itibaren yürürlüğe girmek üzere Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Yürürlüğe giren Kararla, GAP Bölge Kalkınma İdaresi, DAP Bölge Kalkınma İdaresi, DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi ve KOP Bölge Kalkınma İdaresi kapsamındaki illerde bölgesel gelişmişlik farklarının azaltılmasına yönelik mevcut büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerinin altyapılarının geliştirilmesi, hayvansal üretimde verimlilik ile kalitenin artırılması ve modern hayvancılık işletmelerine dönüştürülmesi için yapılacak yatırımların desteklenmesi sağlanacaktır.

 

İçinde Gümüşhane’nin de bulunduğu, işletmesi en az 1 yıldır aktif, Tarım ve Orman Bakanlığı kayıt sistemlerine kayıtlı yetiştiricilere, büyükbaş için en az 10 baş anaç, en çok 50 baş anaç kapasiteli, küçükbaş için en az 100 baş anaç, en çok 200 baş anaç kapasiteli yeni ahır -ağıl yapımı veya tadilatı, damızlık boğa veya koç-teke alımı ile makine, alet ve ekipman alımına hibe desteği verilecektir.

 

Destek 2019-2023 Yılları Arasında Uygulanacak

Hibe oranları, yeni ahır-ağıl yapımı veya tadilatı kapsamındaki inşaat işleri, damızlık boğa veya koç-teke alımı ile gübre sıyırıcı sistemi ve süt sağım makinesi alımı için yüzde 50 olacak.

Yatırımcılar, yatırım konularının her birinden bir defa yararlandırılacak, yatırım tutarının desteklemeye esas üst sınırı bakanlıkça belirlenecek. Yatırım tutarının üst sınırını aşan kısmı ise ayni katkı olarak yatırımcı tarafından karşılanacak. Hibeden, belirlenen süre içinde yatırımını tamamlayanlar yararlanacak. Başvuru şartları, bölgesel farklılıklara göre uygulanacak.

 

Yapılacak ödemeler GAP, DAP, KOP ve DOKAP eylem planları kapsamında bakanlığın ilgili yıl bütçesine tahsis edilen sermaye transferleri ödeneklerinden karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak. Bankaya, destekleme tutarının yüzde 0,2'si oranında hizmet komisyonu ödenecek.

Destekten Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Ortakları Yararlanamayacak

Desteklemelerden haksız yere yararlandığı tespit edilen yetiştiriciler, beş yıl süreyle hiçbir destekleme programından yararlandırılmayacak.

Gümüşhane Ziraat Odası Başkanı Adem Okur, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, karardan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek şunları söyledi: “İşletmesi en az bir yıl aktif olan çiftçilerimize 2019-2023 yılları arası yüzde 50 hibe desteği sağlanacaktır. Destek sağlanacak projeler arasında, ahır yapımı ve tadilatı söz konusudur.

 

HAYVANCILIK YATIRIMLARININ DESTEKLENMESI KARARI KAPSAMINDA

 

İsletmesi en az 1 yıl aktif olan çiftçilerimize 2019-2023 Yılları arası 50 hibe desteği sağlanacaktır. Destek sağlanacak projeler; Ahir yapımı veya tadilatı

Damızlık boğa veya damızlık koç-teke alımı

Süt sağım makinesi-makine alet ve ekipman alimi projeleridir. Başvurular Tarım İl ve İlce Müdürlüklerinden yapılacaktır. Siz değerli çiftçilerimize önemle duyurulur.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hayvancılığa, Yüzde, 50, Hibe, Desteği, Veriliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı