Haber Detayı
07 Aralık 2019 - Cumartesi 10:33 Bu haber 2665 kez okundu
 
Hız Düşürücü Rampa Koyarken Daha Dikkat Edilmeli
Kelkit belediyesi Şehir içinde bazı yollarda trafik kurallarına uymayan sürücülerin kurallara uyması için hız kesici tümsekler koyarak önlem alıyor,
KELKİT Haberi
Hız Düşürücü Rampa Koyarken  Daha  Dikkat Edilmeli

Kelkit belediyesi Şehir içinde bazı yollarda trafik kurallarına uymayan sürücülerin kurallara uyması için hız kesici  tümsekler koyarak önlem alıyor, Ancak; gelin görün ki, işi iyice abartan bazı taleplerde yok değil. Bunlara örnek verecek olursak Kelkit kabristanlığı önünden yukarı seyir halinde giden araçların hızını düşürmek için konan rampalar, yol yokuşa yukarı giderken araçlar buz ve karlı yolda zaten zorlanıyor ve çıkmakta sıkıntı yaşıyor üstüne birde rampa dibine hız kesici rampa yerleştirilmiş, yaya geçidi olmayan bu yolda hız kesici koymak niye anlamak mümkün değil.

Bu  yol üzerinde yerleşim alanı tekdir ve karşıdan karşıya geçme ihtiyacı da bulunmamaktadır. Söz konusu hız kesici rampa ortadan kaldırılmalıdır, aksi halde bu rampalar kişiye özel vatandaşa işkence olacaktır bizden hatırlatması.

Şehir içine hız kesici rampa neden konur.

 Şehir içinde hız sınırı 50 kilometredir ancak bazı yerlerde bu hıza uymanın önemi daha fazladır, (örneğin yolun sonunda görünmeyen sert bir dönemeç varsa vs.). Yada hız sınırlarının sıklıkla aşıldığı vede o noktada aşılmasının tehlikeli olduğu yerlerde bu kurala uyulması garanti altına alınabilir. Ancak 50 ile gidilmesi gereken ve 90’la girildiğinde gerçekten tehlike yaratan bir noktada ben 50 ile giderken orda kasis varsa arabamı gereksiz yere frenleyip 20 ye kadar düşüp yinede arabama zarar vermiş oluyorum. Ortada hiç bir neden yokken ben niye hızımı 20 ye düşürüp üstüne bide arabama zarar verdireyim ki?

 

Eğer amaç o yolda 50 ile gidilmesini garanti altına almaksa kasis 50 ile üzerinden geçildiğinde sorun yaratmayacak daha yüksek hızlarda sorun yaratacak şekilde tasarlanmalıdır. Bazı noktalara gerçekten kasis gerekebiliyor ancak o noktanın güvenli hızı kaçsa ona göre ayarlanmalı. Kelkit’te üzerinden 20 ile geçilmesi gereken daha yüksek hızlarda tehlikeli olan bir yol bu güne kadar görmedim varsa buraya 20 km. suratla geçilmesi gereken kasisler konsun denmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hız, Düşürücü, Rampa, Koyarken, , Daha, , Dikkat, Edilmeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı