Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 18:52 Bu haber 1110 kez okundu
 
İl Dışından Gelen Gurbetçiler de 14 Gün İzole Olacak
Gümüşhane’de Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu bir dizi önemli kararlar aldı. Toplantıda il dışından ikamet amacıyla gelen herkesin evinde 14 gün izole olması kararlaştırıldı.
GÜMÜŞHANE Haberi
İl Dışından Gelen Gurbetçiler de 14 Gün İzole Olacak

Gümüşhane’de Vali Kamuran Taşbilek başkanlığında olağanüstü toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu bir dizi önemli kararlar aldı. Toplantıda il dışından ikamet amacıyla gelen herkesin evinde 14 gün izole olması kararlaştırıldı.

Çin'de ortaya çıkarak bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgınının Gümüşhane’de kamu sağlığına olumsuz etkilerini asgari seviyeye düşürmek amacıyla il, ilçe ve beldelerde, mahalle ve semt pazar yerlerinde uyulması gereken kurallara ilişkin yeni kararlar alındı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlar sonucunda alınan tedbirlere ek olarak yeni tedbirler vatandaşlara duyuruldu.

Oy birliği ile alınan kararlar arasında en dikkat çekici olanı büyük şehirlerden Gümüşhane, ilçeler, beldeler ve köylere gelen gurbetçi ve diğer misafirlere yönelik olan karar oldu.

Karara göre il dışından Gümüşhane’ye ikamet amacıyla gelen mevsimlik tarım işçileri de dahil olmak üzere tüm vatandaşlar 14 gün süreyle evde kalacak.

Bu kararın vatandaşlarla ilgili tebliğ ve takibi ilgili Belediye Başkanlıkları, Kaymakamlıklar, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, imamlar ve mahalle ve köy muhtarları tarafından yapılacak.

Toplantıda alınan diğer kararlar şöyle:

Vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel gıda/temizlik maddesi ihtiyaçlarının karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak, vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına artık izin verilmeyecek.

Sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetleri 27 Mart 2020 tarihi saat 17.00 itibariyle geçici bir süreliğine durduruldu.

Temel gıda ve temizlik maddelerinin satışının yapıldığı pazarlarda İl Sağlık Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü önerileri doğrultusunda Belediye Başkanlıklarınca, yoğunluğun oluşturacağı temaslar nedeniyle virüsün bulaşmasını engellemek amacıyla vatandaşların temel gıda ve temizlik maddelerine erişimini engellemeden, pazar yerleri ve günlerine ilişkin olarak alternatifler üretilerek tedbirler planlanacak.

İl, ilçe ve beldede yaşayan vatandaşların temel gıda ve temizlik maddesi ihtiyaçlarının karşılanması için mevcut pazarlardaki yoğunluk göz önünde tutularak ihtiyaca göre yeni pazar ve satış yerleri belirlenecek.

Pazarlara ilişkin alınacak tedbirler kapsamında vatandaşların temel gıda ve temizlik maddelerine erişiminde Belediyeler tarafından doğrudan hizmetin sunumu başta olmak üzere tedbirler alınacak.

Mevcut pazar yerlerinde ve yoğunluğu dağıtmak için belirlenen yeni Pazar ve satış yerlerinde her bir satış yeri, tezgah, sergi arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar ve satış yerleri düzenlenecek.

Pazarcı esnafının kişisel hijyen kurallarına uyması konusunda uyarılarak koruyucu önlemlerin alınması hususunun Belediye zabıtası ve ilgili esnaf odaları tarafından denetlenerek gerekli işlemler yapılacak.

Pazar ve satış yerleri en geç saat 19.00'a kadar faaliyet yürütecek, Belediye Başkanlıkları buna yönelik tebligatları pazarcı esnafına yapacak

Pazar yerleri ve satış yerlerinde Belediyeler tarafından pazarcı esnafı ve vatandaşlar için el dezenfektanı konusunda gerekli desteği sağlayacak.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: İl, Dışından, Gelen, Gurbetçiler, de, 14, Gün, İzole, Olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı