Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 13:59 Bu haber 918 kez okundu
 
İlk Cuma Namazı Kılındı
Kelkit'te yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgını nedeniyle 2,5 ay sonra ilk Cuma namazı kılındı.
KELKİT Haberi
İlk Cuma Namazı Kılındı

Kelkit’te yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgını nedeniyle 2,5 ay sonra ilk Cuma namazı kılındı.

 

Gümüşhane’de yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) salgını nedeniyle 2,5 aydır Cuma namazı kılamayan vatandaşlar kısıtlamanın ardından ilk Cuma namazında namaz kılmak için gösterilen alanları doldurdu.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından illere gönderilen genelgeye göre yapılan çalışmanın ardından mart ayı ortalarında salgın nedeniyle kapatılan camiler belirlenen kurallar çerçevesinde Cuma namazı kılınması için yeniden ibadete açıldı. Yeterli bahçesi, avlusu ve açık alanı bulunan 326 cami ve alanda Cuma namazının kılındığı Gümüşhane’de vatandaşlar alanlara sığmadı.

 

Özellikle Kelkit merkez Küçük Camii avlusu ve eski çiftlik ilköğretim okulunun yıkılarak mevcutta oto park olarak kullanılan alan ve Kelkit’in köylerinde cuma namazı huzur içerisinde eda edildi. Kelkit Belediyesi tarafından belirlenen bölgede abdestlerin evlerde alınması şartıyla kendi seccadelerini getirmeleri suretiyle sosyal mesafeye dikkat edilerek maske kullanmak şartıyla aylardır kılınamayan cuma namazı kılındı.  Cuma namazı sırasında seccadesi ve  maske takmayan insanlar polis ekiplerince uyarıldı ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.
 


Belirlenen şartlar kapsamında yalnızca ilk sünnet ve farzı kılınan Cuma namazında Cuma hutbesi sonrası yeni cami İmam hatibi Musa Keleş cumanın sünnetini herkes ev veya işyerlerinde Kılabilirler temennisinde bulundu.

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Alim FİDAN
Etiketler: İlk, Cuma, Namazı, Kılındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı