Haber Detayı
02 Şubat 2018 - Cuma 11:13 Bu haber 9658 kez okundu
 
Kanat, “Gar Gış” Dinlemiyor
Başkan Kanat’ın, 14 Kilometrelik İçme Suyu Çalışmaları Kış Şartlarında da Sürüyor Kürtün, Suyu Kaynağından İçecek.
KÜRTÜN Haberi
Kanat, “Gar Gış” Dinlemiyor

Başkan Kanat’ın, 14 Kilometrelik İçme Suyu Çalışmaları Kış Şartlarında da Sürüyor
Kürtün, Suyu Kaynağından İçecek.
Kürtün Belediye Başkanı Ahmet Kanat, ilçe merkezine 14 kilometre uzaklıktaki Güvende Yaylası’ndan, kaynak suyu getiriyor.
İlçenin coğrafi koşullarının herkes tarafından bilindiğini, kaynak suyunun getirilmesi için sarp ve derin Harşit Vadisi’nden de geçmek durumunda olduklarını dile getiren başkan Kanat, zorlu kış koşullarında çalışmaların sürdürüldüğünü belirterek, ilçeye getirilecek olan kaynak suyunun maliyetinin yaklaşık 4 milyon lirayı bulacağını söyledi.
Kanat, eski Belediye Başkanı Kemal Temiz tarafından Örümcek Ormanları’ndan gelen çelik boru hattı ile ilçeye içme suyu getirildiğini anımsatarak, “Bu içme suyu 1990’lı yıllarda ilçemize getirilmişti. O zamanın şartlarında belediyede de teknik eleman yetersizliğinden gerekli takibi yapılamamıştı. Borular çürüdü. Sürekli borular patlıyor ve ilçemiz 2 gün 3 gün susuz kalıyordu. Kısa vadeli olarak Kireç Deresi’nden saniyede 13 litrelik bir su getirdik. Ancak bu getirilen içme suyu hem kireçli hem de ilçenin su ihtiyacını tam anlamıyla karşılamıyordu” dedi.
“Başkan Bize Kötü Su Getirtti Diyorlar”
Kireç Deresi’nden getirilen sudan vatandaşların şikayetçi olduğunu da kaydeden Kanat, şu ifadeleri kullandı: “Başkan bize kötü su getirdi, diyorlar. Haksız da değiller, belirttiğim gibi su kireçli bir su. Onun için kış mevsiminde olmamıza rağmen, ilçemizi sağlıklı bir suya kavuşturmak için çalışmalarımız hızla sürüyor.”
“İşçiliğini Kendimiz Yapıyoruz”
Başkan Kanat, yaklaşık 4 milyon liralık projenin işçiliğini kendilerinin yaptığını, çalışmalarda belediye makinelerinin kullandığını anlatarak, “Böylece 4 milyon liralık projeyi 1 milyon lira gibi bir harcama ile tamamlamak istiyoruz. 4 tane iş makinesi ve kendi işçilerimizle kış demeden çalışıyoruz. İçme suyu sorununu bir an önce çözmek istiyoruz. Bakir bir coğrafyada bulunan Kürtün ilçemizde vatandaşlarımızın sağlıklı su içmelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.
“Bu Yaz Bitirmek İstiyoruz”
Çalışmaları bu yıl içerisinde tamamlamak istediklerini de kaydeden Başkan Kanat, “Vatandaşlarımıza kireçli su içirmemek için hızlı bir çalışma içerisindeyiz. Yapacağız ve 14 kilometreyi bulan yeni su şebeke hattımızın ilçemizin en az 50 yıllık içme suyu ihtiyacını giderecek kapasitede olacak. Herhangi bir arıza vermemesi için dikkatli bir çalışma içerisindeyiz. Kullandığımız borular son derece kaliteli borulardan oluşmaktadır. Kolay değil, Güvende Yaylası’ndan Örümcek Ormanları içerisinden geçerek Harşit Çayı’na inecek ve buradan ilçemize çıkacak. Harşit Çayı’nın da suyumuzu etkilememesi için gereken özen gösterilmektedir” şeklinde konuştu.
“Şebeke de Yenilenecek”
İlçede mevcut olan içme suyu şebekesinin de komple olarak değişmesi gerektiğinin altını çizen Kürtün Belediye Başkanı Kanat, açıklamasını şöyle tamamladı: “Kaçak su kullanımı çok. Hem kaçakların önlenmesi hem de yaşlanan şebekenin herhangi bir arızaya meydan vermemesi için yenilenmesi gerekiyor. Ancak bu sene yapamayacağız. Gelecek yıl seçimlerde vatandaşlarımız yeniden belediye başkanı olmamı ister ve Allah, ‘yürü kulum’ derse, şebekeyi de yenilemek bize kısmet olur.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kanat,, “Gar, Gış”, Dinlemiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı