Haber Detayı
14 Temmuz 2019 - Pazar 00:04 Bu haber 1356 kez okundu
 
Karabuğday Eken Çiftçinin Yüzü Güldü
Kelkit Malmüdürlüğü Gelir Şefi Ramazan Var isimli hemşehrimiz yaklaşık 27 dönüm arazi üzerine karabuğday ekimi yaptı.
KELKİT Haberi
Karabuğday Eken Çiftçinin Yüzü Güldü

Kelkit Malmüdürlüğü Gelir Şefi Ramazan Var isimli hemşehrimiz yaklaşık 27 dönüm arazi üzerine karabuğday ekimi yaptı.

Gelir Şefi Ramazan Var, karabuğday ekimi ile ilgili tüyolar verirken Karabuğdayın dona hassas olduğu ekim yapılması için Nisan ayının son haftasının beklenmesi gerekli olduğunu belirtiyor.

 

Var. Hasat günü olarak Yaklaşık 90-100 gün beklenilmesi gerektiğinin altını çizerken, Karabuğday’ın baskın bir ürün özelliği taşımakta dır, aşırı gübre ve sulamaya ihtiyaç duymaz, dekar başına yaklaşık 10-15 kilogram ekim yapılır. Gübre dekara 4-5 kilogram atılır. Ekonomik değeri kilogram için 10 -50 TL arasındadır. Karabugday otu yem bitkisi olarak kullanıldığı gibi boya yapımında da kullanılmaktadır.

Karabuğday en çok şeker hastaları ve çölyak hastaları için üretilmektedir. Karabugday da glüten olmadığı için bu tür hastalar rahatlıkla ekmeğini ve bulgurunu tüketebilirler. Döver biçer ile biçimi yapılabilir.Ekmek fabrikalarına kolayca satılmaktadır..Bu ürüne devlet teşvik verirse  bölge halkı için iyi bir gelir kaynağı olabileceği gibi göçü de önleyecektir.. Artık bölgemizde katma değeri yüksek yeni ürünler ekelim..Sağlıklı beslenmek için Karabuğday yetiştirelim.Çölyak hastalarına ve şeker hastalarını yaşama tutturmak için karabuğday bir fırsattır dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Karabuğday, Eken, Çiftçinin, Yüzü, Güldü,
Yorumlar
Haber Yazılımı