Haber Detayı
09 Nisan 2018 - Pazartesi 23:52 Bu haber 2429 kez okundu
 
Kelkit Belediye Başkanı Yılmaz 4 Yılını Değerlendirdi
Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, 4 yıllık görev süresi boyunca yaptığı çalışmaları 55 başlık altında değerlendirdiği basın toplantısı düzenledi.
KELKİT Haberi
Kelkit Belediye Başkanı Yılmaz 4 Yılını Değerlendirdi

Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, 4 yıllık görev süresi boyunca yaptığı çalışmaları 55 başlık altında değerlendirdiği basın toplantısı düzenledi.Kelkit Belediyesi Nurettin Özdemir Kültür Evinde düzenlenen toplantıda bugüne kadar yaptığı çalışmaları tanıtım filmi ve sinevizyon gösterisiyle anlatan Başkan Yılmaz, hizmet kervanında emeği geçen herkese teşekkür etti. Göreve geldikten sonra ilçe genelinde ilk olarak çevresel ufak dokunuşlar yaptıklarını kaydeden Başkan Yılmaz, “Memleketi daha ileriye nasıl götürürüz düşüncesiyle memleketimizin içeride ve dışarıda olan her türlü fikrine başvurduğumuz insanlar oldu. Açık ve şeffaf bir şekilde burada neler olur, neler yapılması gerektiğine dair bütün STK’ları, bütün siyasi partileri, bunları da yapsanız iyi olur diyenleri dinledik” dedi.

Kelkit Belediyesi olarak ekonomik sıkıntıları olmadığını, iş yaptırma, zamanla yarışma sıkıntıları olduğunu kaydeden Yılmaz, “Belediye olarak parasal manada hiçbir çalışanımızı, hiçbir müteahhidi sıkıntıya sokmadık. Esnafa bir lira borcumuz yok. İller bankasına kredi borcumuz var. Maliye, SGK, TEDAŞ’a bir kuruş borç yok. İller bankası dışında hiçbir kuruma, esnafa, vatandaşa tek kuruş borcu yok. Bütün esnafla belediye olarak sırayla alışveriş yapıyoruz” şeklinde konuştu. Kelkit’in en önemli sorununun su sorunu olduğunu, şuanda ilçenin her köşesinde çeşmelerden rahatlıkla içilebilecek temiz suyu vatandaşlarla buluşturduklarını ifade eden Yılmaz, kendi evindeki arıtma cihazını söküp attığını ve markette satılan sulardan daha temiz su musluklardan aktığını belirti. Doğalgazda da bu yılın sonuna kadar yüzde 70’lik bir orana kavuşmayı planladıklarını söyledi.

Belediye’nin araç filosunun yüzde 90’ını yenilediklerini ve 10 yıl hiç araç alınmasa bile mevcut araçların yeter kapasitede olduğunu kaydeden Yılmaz, “2014 yılında 10 milyon 450 bin liralık bütçe 2018’de 45 milyona yükseldi. Adaletten ayrılmamaya çalışıyoruz. Doğru yoldan ayrılmadan Kelkitlilerin hak ettiği hizmetleri sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu. Yaptıkları belediye hizmetlerinin yanında Kelkit fasulyesinin Türkiye’de bilinirliğini de üst noktalara taşıdıklarını kaydeden Yılmaz, “Turizm konusunda 50 yıldır konuşulan (Sadak) Satala’da ön kazı çalışmaları başlıyor. Kazı alanı yapılacak yerde şantiye kurmak için oradaydık. Belki Kelkit, Gümüşhane değil Türkiye’nin önünü açacak bir çalışma olacak orası. Bu yıl kazı çalışmaları yapılacak” ifadelerine yer verdi.

Bu yıl 10 milyon liralık sıcak asfalt düşündüğünü gerek Özel İdare gerek ihaleyle iki aşamalı çalışarak doğalgazın tahrip ettiği yerlerden başlayarak ilçenin tamamını sıcak asfalt yapacaklarını ifade eden Yılmaz, ilçe merkezinde kilitli parke dönemini bitirdiklerini söyledi.Kelkit’i marka ilçe yapmak için işe koyulduklarını dile getiren Yılmaz, Kelkit Belediyesi olarak köy muhtarlarının tüm taleplerine açık olduklarını ve hepsini karşıladıklarını belirterek bir soru üzerine personel giderlerinin toplam bütçenin yüzde 12’si kadar olduğunu söyledi.İlçede yakında temelini atacakları alışveriş merkezi projesini de Belediye kaynaklarıyla yapıp alt dükkanları vatandaşa satacaklarını belirtti.

Gümüşhane Ekspres’in “Küçük Cami Mahallesi kentsel yenileme konusundaki çalışmanın hangi aşamada olduğu sorusuna Yılmaz, riskli alan ilan edilmesi bizden önceki dönemdeydi. Göreve geldiğimizden beri bu işle ilgileniyoruz. Değer tespit ihalesi ve tasarım ihalesi yaptırdık. İnsanlara o projenin tasarlanmış şeklini büroda tanıttık. İnsanlar orada gelip uzlaşma mahiyetinde evrak imzalıyorlar. O yüzde 44’lerde şuanda. Bakanlık yüzde 67 uzlaşma istiyor. Devlet sulhtan yana. Bu uzlaşmayı sağlamalarını istiyoruz. Bu işin kararını ben almadım. Bakanlığa bu konuyla ilgili defalarca gittim. Mahalleli imza atacak iş yürüyecek. Kelkit için o mahallenin önemi çok.  Milletvekillerimizde bu konuda özerlerine düşeni yapmalıdır. “Orası Kelkit’in aynası olacaktır dedi.”

Yine Gümüşhane ekspres’in yapılan otogara taşınacak olan yazıhanelerin yerine ne yapmayı düşünüyorsunuz? Sorusuna Yılmaz, henüz karar vermedik diye cevaplandırdı. Toplantıya AK Parti ilçe Başkanı Akif Turan, MHP ilçe Başkanı Özkan Keskin, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleri, Belde Belediye Başkanları, Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, Gümüşhane Ekspres İmtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni Nihat Zeyrek, Gümüşkoza gazetesi imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni HüseyinÇelik,www.gumushanedenhaber.com sahibi Hasan Pir, Demokrat Gümüşhane gazetesin'den Yusuf Sadık, gazete  muhabirleri, AA muhabiri Veysel Kara ve İHA muhabiri Recep Ergin katıldı.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit, Belediye, Başkanı, Yılmaz, 4, Yılını, Değerlendirdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı