Haber Detayı
08 Kasım 2020 - Pazar 00:32 Bu haber 1009 kez okundu
 
Kelkit Belediyesi Güneş Enerjisi İçin Start Verdi
Kelkit Belediye Başkanlığı geçtiğimiz günlerde 1 megawatt gücünde güneş enerjisi santralinin ihalesi gerçekleştirdi.
KELKİT Haberi
Kelkit Belediyesi Güneş Enerjisi İçin Start Verdi

Kelkit Belediye Başkanlığı geçtiğimiz günlerde 1 megawatt gücünde güneş enerjisi santralinin ihalesi gerçekleştirdi. 

1 Megawatt (MW) güneş enerjisi santralinin yer tesliminden sonra “Bismillah” diyerek şantiye çalışmalarına başladık. Tesisin faaliyete geçmesiyle Belediye’nin tüm elektriği karşılanacak, fazlası da satılacaktır. Konuyla ilgili Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas,yaptığı açıklamada  “doğal enerji kaynakları arasında yer alan güneş enerjisinden çevreye hiçbir zararı olmadan elektrik enerjisi elde edilebildiğini belirterek, “Gelecek nesillerin enerji ihtiyacını karşılamak ve çevreye verilen zararı en aza indirgeyebilmek için sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmemiz gerekiyordu. Biz de yerel yönetimler olarak ilçemize bu tür kaynaklar oluşturmak için gerekli çalışmalara başlamış durumdayız” dedi.

Kaynak Elektrik ve Elektronik Enerji Çözümleri Genel Müdürü Aydın Güvenç ise “1 Megawatt güneş enerjisi santral tesisinin yer tesliminin ardından hafriyat çalışmalarına hızlı bir şekilde başladıklarını, tesis yapımı için bugünlerde temel atma ve tesisin inşası için büyük gayret içerisinde olduklarına vurgu “yaptı.

Genel müdür Güvenç, “yapacak olduğumuz bu tesis Belediyemizin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacak, hem de ihtiyaç fazlasını satarak belediyemiz büyük bir gelir elde edecektir. Güneş enerji projesini işletme binası,  itfaiye binası, kademe, depo ve terminal çatılarına entegre edeceğiz. Yılsonuna kadar anahtar teslim şekilde bütün sistemler tamamlanarak enerji akışının sağlanacağı bilgisini vermek istiyorum. Dört yıl içerisinde kendini amorti edecek sistem, yıllık 2 milyon TL tasarruf sağlayacak. Ülkemize ve ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyorum ” dedi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit, Belediyesi, Güneş, Enerjisi, İçin, Start, Verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı