Haber Detayı
28 Ekim 2017 - Cumartesi 00:47 Bu haber 1801 kez okundu
 
‘Kelkit bizim dinamomuz, can damarımız’
Gümüşhane Valisi Okay Memiş, şehrin en büyük ilçesi olan Kelkit’te Belediye ve kamu tarafından yapılan yatırımları yerinde inceledi.
KELKİT Haberi
 ‘Kelkit bizim dinamomuz, can damarımız’

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, şehrin en büyük ilçesi olan Kelkit’te Belediye ve kamu tarafından yapılan yatırımları yerinde inceledi. 

 

Vali Memiş, beraberindeki heyetle birlikte ilk olarak Kelkit Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Burada Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen istişare toplantısına katılan Vali Memiş, yapılacak olan düğün sarayı ve Kelkit Belediyesi’nin yeni kurumsal kimliği ve logosuyla ilgili sunumu izledi.

“Kelkit bizim dinamomuz, can damarımız”

Köse Kaymakamı ve Kelkit Kaymakam Vekili Mustafa Duruk, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi üyeleri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin katıldığı toplantıda hem düğün salonu hem de logo ve kurumsal kimlikle ilgili düşüncelerini aktaran ve salonda bulunan herkese söz veren Vali Memiş, Kelkit’in Gümüşhane’nin en çok nüfusa sahip ilçesi olduğunu belirterek, “Kelkit bizim Gümüşhane olarak en önemli önceliklerimizden birisi. Tarım ve hayvancılık alanında Gümüşhane’nin dinamosu adeta. Kelkit ilçemiz Gümüşhane’mizin hem ticareti hem tarım ve hayvancılığı hem de diğer potansiyelleriyle dinamomuz. Bizim can damarımız. Özellikle belli hizmetler açısından da kalemiz” diye konuştu.

 

“Kelkit’in adını daha fazla duyuracağız”

Kelkit’te Türkiye’nin 5. Hayvan İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kurduklarını kaydeden Vali Memiş, “Ben göreve başlayıp burayı ziyaret ettiğimde her köyde ahırları gezdik. Ben onları o kadar keyifle gezdim ki, o hayvanları gördükçe, oradaki vatandaşların o hayvancılıktan para kazandığını gördükçe bunun için ne yapabiliriz diye uğraştık. Ve Kelkit’e, Şiran’a, Köse’ye onlarca daha yeni ahır yapıldı. Türkiye’nin 5. Hayvan İhtisas Organize Sanayi Bölgesini kurduk. Yaklaşık 20 bin büyükbaş hayvanı o bölgede konuşlandıracağız. Böylelikle hem ilçe merkezindeki konutların arasında ki ahırları o bölgede toplayacağız hem de daha profesyonel bir hayvancılıkla Kelkit’in adını daha fazla duyuracağız. Biz belki de Türkiye’de bu işi en hızlı, en süratli kuran vilayetlerden birisiyiz. Başkanı vali. Kesin yer teslimi de yapıldı. Artık Kalkınma Bakanlığından yatırım programına alınıp işe başlamamız kaldı. Yerimizde hazır. Bu bizim için çok önemli” dedi.

 

“Doğal gaza kavuşuyor”

Aksa Gümüşhane Bayburt Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. lisans bölgesinde yer alan Kelkit’in doğal gaza kavuşacağını dile getiren Vali Memiş, “Yüzde 9 oranında doğal gaza indirim geldi. Bundan Kelkit’te faydalanacak. Gümüşhane’de biz bütün okulları, bütün kamu kurumlarını doğal gaza bağladığımız için vatandaş bundan daha avantajlı faydalanacak. Gerçekten o konforu Kelkitli hemşerilerimizin yaşayacak olmasından bende ilin valisi olarak büyük bir mutluluk duyuyorum” ifadelerini kullandı.

“İlimizin yatırımlarını takip ediyoruz”

İl merkezi ve ilçeleriyle Gümüşhane’ye yapılan tüm yatırımların takipçisi olduklarını vurgulayan Vali Memiş şöyle konuştu: “Bütün her şeyiyle ilimizin yatırımlarını takip ediyoruz. Kelkit’in bütün köy yollarının asfaltlanmasını tamamlamak istiyoruz. Bundaki amacımız sadece köylü vatandaşımızın hayat standardını yükseltmek değil aynı zamanda esnafımıza hizmet etmiş oluyoruz. Aynı zamanda Kelkitli esnafımızın ticaret hacmini arttırmış oluyoruz. Vatandaşlarımız eğer standarttı yüksek yoldan seyahat ederse, her gün gidiş geliş yapar, alışveriş yapar. Tabi TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi) ve baraj inşaatları devam ediyor. İnşallah onlarda bitecek.”

 

“Köse-Salyazı Havalimanın 2018’de yapımına başlanıyor”

Köse-Salyazı Havalimanının kasım ayında hem yapım hem proje ihalesinin aynı anda yapılacağını açıklayan Vali Memiş, “Köse kaymakamımıza talimat verdim. Kendisi de birebir takip ediyor Köse-Salyazı Havalimanını. Allah nasip ederse kasım ayında Salyazı Havalimanının hem yapım hem proje ihalesi aynı anda yapılacak. Ve 2018’de yapımına başlanıyor. En son 81 ilin valiler toplantısında sayın cumhurbaşkanımızla, sayın başbakanımızla birebir görüşmelerimiz oldu. Cumhurbaşkanımız ve başbakanımız Gümüşhanelilere selam gönderdi. Orada özellikle şunlar ifade edildi. 2018 yılında yeni yatırım yapılmayacak gibi gözüküyor. Onun için bizler önceliklerimizi belirleyip bir an evvel yatırım programını 2017’den hazırlamamız lazım” şeklinde konuştu.

 

“500 bin dönüm arazi sulanabilir tarıma geçecek”

Kelkit Havzasında 500 bin dönüm arazinin sulanabilir tarıma geçmesinin hedeflendiğini de anlatan 
 

Vali Memiş, daha sonra şöyle devam etti: “Doğan Organik de bir karar aldı. Süt üretimi değil, besiye geçiyor. 2-3 bin büyükbaş hayvan ithal edecekler ve ilçemize büyük bir dinamizm katacaklar. Kapımız her zaman sizlere açık. Her zaman istişare edip sorunlarımızı konuşup el birliğiyle çözeriz inşallah. Ben bu hizmetlerin ilimize ve ilçemize gelmesinde emeği olan milletvekillerimize, kaymakam arkadaşlarımıza, belediye başkanlarımıza, kurum amirlerine ve tüm ilgililere teşekkür ediyorum.” 

 

Vali Memiş daha sonra Belediye Başkanlığı tarafından yaptırılan bisiklet yolu, ilkokul, yarı olimpik yüzme havuzu, kamu tarafından yaptırılan Kelkit ilçe stadyumunda devam eden tribün, gençlik merkezi inşaatları ve doğalgaz çalışmalarını inceledi.

Kelkit bir aya kadar doğalgaza kavuşacak

Kelkit’in bir aya kadar doğalgazla buluşacağını ifade eden Vali Memiş, “Bunlar bizi umutlandıran, geleceğe umutla bakmamızı sağlayan yatırımlar. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu binaları gördükçe hem mutlu oluyoruz hem de eksikleri görüp istişare ediyor ve tamamlıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , ‘Kelkit, bizim, dinamomuz,, can, damarımız’,
Yorumlar
Haber Yazılımı