Haber Detayı
27 Mart 2020 - Cuma 00:24 Bu haber 1144 kez okundu
 
Kelkit Halk Eğitim Merkezinde Maske Üretimine Başlandı
Kelkit Halk Eğitim Merkezinde 10 Civarında Usta Öğretici Kadın Koronavirüs’e Karşı Maske Üretimine Başladı.
KELKİT Haberi
Kelkit Halk Eğitim Merkezinde Maske Üretimine Başlandı

Kelkit Halk Eğitim Merkezinde 10 Civarında Usta Öğretici Kadın Koronavirüs’e Karşı Maske Üretimine Başladı.

Kelkit  Halk Eğitim Merkezinde eğitim gören kadınlar, Koronavirüs’e karşı alınan tedbirler kapsamında piyasadaki maske ihtiyacını karşılamak amacıyla maske üretimine başladı

Günde 200-250 Maske Üretilebiliyor

Koronavirüsün ülkemize sıçramasının ardından korunma amaçlı kullanılan maske konusunda ihtiyacı karşılayabilmek için Kelkit Hastanesi harekete geçti. Halk Eğitim Merkezinde eğitim gören usta öğretici kadınlar eğitmenler eşliğinde günlük 200 ile 250 civarında maske üretebiliyor. Gönüllü 10 usta öğretici kadın tarafından üretilen maskeler dezenfekte işlemleri yapılarak paketlenecek. Üretilen maskeler Kelkit Devlet Hastanesi ve Gümüşhane merkezindeki sağlık kuruluşlarına gönderilecek.

Önce Sağlık Personeline Dağıtılacak

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de birçok tedbirin alındığını altını çizen Kelkit Devlet Hastanesi Baş Hekimi Uzman Doktor Mustafa Sağlam,  geçirilen zorlu süreçten dolayı maske ve el dezenfektan üretimin de artışın görüldüğünü söyledi.

Başhekim Uz. Dr. Sağlam, Hastane yönetimiyle yapılan istişare sonunda sağlık porseleninin virüse karşı daha iyi korunması ve üretime destek olmak için proje yaptıklarını kaydederek, “Halk eğitim merkezimizde 10 tane usta öğreticimizin gönüllü çalışmasıyla beraber kaymakamlığımız desteği ve halk eğitimimizde günde yaklaşık 200 civarı maske üretiliyor. Maskelerimizi ürettikten sonra hastanemize götüreceğiz. Sterilize işlemleri yapıtlıktan sonra paketleyeceğiz. Stoklarımızı artırdıktan sonra özellikle hastanemizde riskli hastalarımızı tedbir amaçlı kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Başhekim Uz. Dr. Sağlam sözlerini şu şekilde tamamladı;

“Stoklarımızın durumuna göre de il genelinde ki sağlık kurumlarına tedbir amaçlı göndereceğiz. 10 tane usta öğreticimiz gönüllü olarak maskeleri üretiyor. Maske üretimimizde bize destek veren Kelkit Kaymakamlığı, Halk Eğitim Merkezine, Kelkit Belediyesine teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza ise evlerinde hayat olduğunu hatırlatarak evde kalmalarını rica ediyorum. Mecbur kalmadıkça dışarıya çıkmasınlar.”

‘Maskeler Dezenfekte Yapılacak’

Hastane Sağlık Bakım Müdüresi Meral Fidan Uçan ise maskelerin paketlenmeden önce dezenfekte yapıldığını belirterek, “Halk Eğitimimize usta öğreticilerimiz maske yapımına başlamadan önce kendilerini dezenfekte ederek önlüklerini giyiyorlar. Malzemelerimiz wrap kağıdı ve gazlı bezden oluşmakta. Üretilen maskelerimiz hastaneye gönderilip, steril edilip paketlenerek kullanıma sunulmaktadır” diye konuştu.

’10 Gönüllü Arkadaşımızla Üretim Yapıyoruz’

Usta Öğretici Emine Gülseven de Kelkit Devlet Hastanesi ile Kelkit Halk Eğitim Merkezinin başlattığı proje kapsamında 10 tane gönüllü usta öğretici arkadaşı ile maske üretimi yaptıklarını söyledi.

Gülseven, “Günde 200-250 arasında maske üretebiliyoruz. Usta öğreticilerimiz olarak görev dağılımı yaptık, kimimiz kesim kimiz ise dikim aşamasında çalışıyor. Birlikte çalışarak maskeleri üretiyoruz. Üretilen maskeler ise hastanemiz bünyesinde sterile olarak kullanıma hazır hale getiriliyor” dedi.

Kaynak: (gk) - www.gumuskoza.com.tr Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit, Halk, Eğitim, Merkezinde, Maske, Üretimine, Başlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı