Haber Detayı
09 Mayıs 2020 - Cumartesi 14:33 Bu haber 547 kez okundu
 
Kelkit'in Kınalı Keklikler Yumurtadan Çıktı
Türk kültüründe adına türkü yakılan ender hayvanlardan birisi olan ve doğada popülasyonu azalan ‘Keklik’ Kelkit’deki üretim istasyonunda üretiliyor.
KELKİT Haberi
Kelkit'in Kınalı Keklikler Yumurtadan Çıktı

Türk kültüründe adına türkü yakılan ender hayvanlardan birisi olan ve doğada popülasyonu azalan ‘Keklik’ Kelkit’deki üretim istasyonunda üretiliyor.

Kelkit ilçemizde  40 dekarlık alanda kurulan ve Doğu Karadeniz'in tek kanatlı üretim istasyonunda üretilen kınalı keklikler doğaya salınıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) tarafından 2018 yılında 2 milyon liralık yatırımla yıllık 10 bin keklik üretim kapasitesiyle faaliyete geçirilen tesiste bu yılın ilk civcivleri de çıktı. 

Bu yıl Kahramanmaraş, Yozgat ve Malatya Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünden gelen yumurtalarla kınalı keklik üretimine başlanan tesiste bugüne kadar üretilen kekliklerin binlercesi doğaya salındı.

Buğday zararlısı sünenin azalmasının sağlanması, halkın özlediği kekliklerin ötüşünü duymak, doğanın dengesi ve aynı zamanda diğer yaban hayvanlarının da besin kaynağı olan kekliğin doğal ortamda popülasyonunun arttırılması için keklik yetiştirilmesi ve sonrasında belirli bölgelere salınması amacıyla kurulan Kelkit Kanatlı Üretim İstasyonu ile hem Gümüşhane hem de yakın çevredeki illerin talep ettiği keklikler DKMP 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Gümüşhane Şube Müdürlüğü tarafından karşılanıyor.

Keklik popülasyonun artırılması ve tarım zararlısı süne ile mücadele amacıyla üretilen kınalı kekliklerin bölgede yaz aylarına insanların hayatını kaybetmesine sebep olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının kaynağı keneleri yemesi nedeniyle de ayrı bir önemi var olduguda ayrıca bilinen bir gerçektir.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit'in, Kınalı, Keklikler, Yumurtadan, Çıktı,
Yorumlar
Haber Yazılımı