Haber Detayı
11 Ekim 2020 - Pazar 01:07 Bu haber 5875 kez okundu
 
Kelkit'te filyasyon ekipleri görevini yapıyor mu?
Kelkit İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan filyasyon ekipleri, kapı kapı dolaşarak koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşlar ile temaslı kişileri kontrol etmediğini iddia eden vatandaşlar içişleri Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ genelgesi doğrultusunda Kelkit Jandarma ve Polisin görevini layıkıyla yaptığını söylüyorlar.
KELKİT Haberi
Kelkit'te filyasyon ekipleri görevini yapıyor mu?

Kelkit İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde  görev yapan filyasyon ekipleri, koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşlar ile temaslı kişileri kontrol etmediğini iddia eden vatandaşlar İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ genelgesi doğrultusunda Kelkit Jandarma ve Polisin  görevini layıkıyla yaptığını dile getiriyorlar. 

Vatandaşlar iddialarını şu şekilde sürdürmektedirler, Kelkit İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı ( Toplum Sağlığı) ekipleri koronavirüs ( kovit-19 )’a karşı gerekli denetimleri gerçekleştirmedikleri için ilçede koronavirüse yakalanan sayısında artış ve ölümler çoğalmıştır. 

Vatandaşlar  ilçede emniyet, köylerde ise jandarmanın evlerinde izolasyona tabi tutulan kişileri çeşitli adreslerde ziyaret ederek  kişi bilgilerini alarak, bu kişilerin özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyup uymadığını takip ederek, evlerinden  dışarı çıkmamaları konusunda uyarmak üzere sürekli kontrol  gerçekleştiriyorlar.

Oysaki İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Sağlık İçin Hepimiz İçin’ genelgesi doğrultusunda Kelkit İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görevlendirilen filyasyon ekipleri, kapı kapı dolaşarak koronavirüs testi pozitif çıkan vatandaşlar ile temaslı kişileri kontrol ederek virüsün yayılma hızının düşürülmesi ve izole olarak evde kalması gereken pozitif hastaların ve temaslıların toplum içerisine çıkarak bu hastalığı topluma yaymalarının önüne geçilmesi hedeflenmişti.

Gelin görün ki  söz konusu toplum sağlığı bünyesindeki  filyasyon ekipleri, kuruluş amaçlarına uygun, özverili şekilde çalışmıyorlar kendilerini arayan hasta ve yakınlarına yardımcı olmak yerine sadece çağrı merkezi gibi arayan telefonlara cevap verdiklerini  hasta yakınlarına, hastaların kullandığı  ilaçları dahi hastaya götürmek yerine kendilerinin kuruma gelerek almalarını söylemektedirler.

Test sonuçları pozitif çıkan hastalar kendilerini ziyaret eden jandarmaya, polise “ilçede kaç tane filyasyon ekibi var bizi neden arayıp sormuyorlar? Sağlık sorunlarımız var onları neden not alarak gerekli müdahaleyi yapmıyorlar” diyerek kendilerine yardımcı olmalarını istemekte olduklarını söyleyen vatandaşlar bu kurumu denetleme yetkisi olan kurum amirinin ivedi olarak bu olumsuzluğun giderilmesi hususunda gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir diyerek yardım talep ettiklerini belirtiyorlar. 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit'te, filyasyon, ekipleri, görevini, yapıyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı