Haber Detayı
21 Kasım 2021 - Pazar 22:46 Bu haber 2593 kez okundu
 
Kelkit'te Köpeklere Cip Takılmaya Başladı
26/02/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında yapılan çalışmalar sonucu 2021 yılı itibariyle Hayvan Bilgi Sistemi çatısı altında PETVET Sistemi faaliyete geçti.
KELKİT Haberi
Kelkit'te Köpeklere Cip Takılmaya Başladı

26/02/2018 tarihli ve 30344 sayılı Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik kapsamında yapılan çalışmalar sonucu 2021 yılı itibariyle Hayvan Bilgi Sistemi çatısı altında PETVET Sistemi faaliyete geçti. Bu kapsamda Kelkit İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Veteriner Ekipleri, İlçedeki sahipli köpeklere mikroçip uygulaması başlattı.

PETVET sistemine kayıtları yapılan Hayvanlar deri altına enjekte edilen mikroçip sayesinde sahibinin kimlik ve adres bilgileriyle eşleştirilebilecek, hayvanın çalınması veya kaybolması durumunda yer tespiti yapılıp hayvan sahibine daha kolayca ulaşılabilecektir.

Aynı zamanda Köpeklerdeki Kuduz hastalığı başta olmak üzere pek çok hastalığın kontrolü ve mücadelesi de sağlanmış olacaktır. Bu kapsamda kedi ve köpek sahipleri, hayvanlarını en geç 31/12/2022 tarihine kadar İlçe Müdürlüğüne veya Serbest Veteriner Hekimlere müracaat ederek kayıt altına aldırmak zorundadırlar.Bu yönetmelik kapsamında ev hayvanlarını kimliklendirmeyen ve kayıt altına aldırmayan, sahip değişikliklerini, kayıp ve ölüm halini bildirmeyen ev hayvanı sahiplerine 5996 sayılı kanunun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi hükümleri uygulanacaktır.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit'te, Köpeklere, Cip, Takılmaya, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı