Haber Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 23:27 Bu haber 1606 kez okundu
 
Kelkit'te Mekke’nin Fethi coşkuyla kutlandı
Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kelkit Şubesi tarafından Mekke’nin Fethi’nin 1388’inci yıldönümünü düzenlenen programla kutlandı.
KELKİT Haberi
Kelkit'te Mekke’nin Fethi coşkuyla kutlandı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kelkit Şubesi tarafından Mekke’nin Fethi’nin 1388’inci yıldönümünü düzenlenen programla kutlandı.  Abdülhamit Han İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda düzenlenen program, İstiklal marşının okunmasının ardından Kur'anı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından şiir, ilahi ve ezgilerin seslendirildiği program, Mekke'nin fethi konulu sinevizyon gösterisiyle devam etti.

Kelkit belediye başkanı Ünal Yılmaz ve Siyasi parti temsilcilerinin de katılımı ile gerçekleştirilen programın açılış konuşmasını Gümüşhane Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim üyesi Dr. Yakup Topal yaptı. Topal; Konuşmasında Değerli Kardeşlerim, Değerli Davetliler,

Mekke’nin Fethi programına hoş geldiniz. Bu akşam Anadolu Gençlik Derneğimiz 81 il ve 600 noktada Mekke’nin Fethi programlarını “İnşirah(yani gönül ferahlığı)” teması ile icra etmekteyiz. Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler iyinin, doğrunun, faydalının ve adaletin yeryüzüne egemen olması mücahedesinde aynı inancı paylaşan her renkten ve ırktan herkesi kardeş bilen, hangi renkten ve ırktan olursa olsun tüm mazlumların yanında olmayı da kendimize görev addeden bir topluluğuz.

Mekke’deki müşriklerin torunlarının ve Batılı azılı kafirlerin Müslümanların evlerine zorbalıkla değil, internetle Televizyonlarla girdiği, Çanakkale’yi geçemeyin düşmanın çanak antenlerden geçerek gençlerimizi ve toplumumuzu ifsat ettiği bir zamanı yaşıyoruz. Değerli Kardeşlerim, Müslümanlar olarak televizyonlardaki sahte gündemlere, muktedirlerin, para sahiplerinin, medya patronlarının algı yönetimlerine ram olduğumuz müddetçe, yanlış yönlendirmelerle milyonlarca Müslümanın kutuplaşmalara maruz kaldığı; Müslümanların gündemini oluşturamadığımız ve başkalarının oluşturduğu gündemlere teslim olduğumuz müddetçe; İslam âlemindeki sefaleti bitirecek, Doğu Türkistan’da, Gazze’de, Kudüs’te, Myammar’da, Irak, Şam ve Yemen’deki çığlıkları duyacak, mazlum çocukların, biçare bebeklerin gözyaşlarını dindirecek yeni fetihler yapmamız, önceden fethedilmiş yerlere sahip çıkmamız mümkün değildir. Yeniden ayağa kalkmaya, Kuran ve sünneti yeniden anlamaya ve hayatımıza hakim kılmaya, Mekke’ye yürüyen Resullullah(sav) ı sanki her an bizimleymiş gibi düşünmeye ihtiyacımız var.  Bizler, zulüm ve baskıya dayanan siyasi anlayışları, vicdanları karartacak boyutlara ulaşan eğlence tutkusunu, sömürüye dayanan zenginliği, yetim hakkına kul hakkına dikkat etmeden harcanan millî servet ve değerlerimizi,  haksızlıklara karşı ses çıkarmayan bir din anlayışını toplumun çürümesinde ve yok oluşunda en etkili faktörler olarak görüyoruz.

Erbakan Hocamız Milli Görüş ifadesi ile bu şuur ve inancı kastediyordu. Bu şuur olmadan Mekke’nin Fethini anlamamız ve yeni fetihler yapabilmemiz mümkün değildir. Ancak inanıyoruz ki Anadolu’nun ve Anadolu Gençliğin bağrından çıkan genç mücahit ve mücahideler dünyaya fatihler ve yeni fetihler getirecektir. Programımıza katıldığınız için Anadolu Gençlik Derneği adına hepinize çok teşekkür ediyorum. Fetih ruhunda bir hayat yaşamımız dileğiyle, Allah’a emanet olun. Esselamü aleyküm ve rahmetullahi ve berekâtüh, dedi.

Program kapsamında bir konuşma yapan Ahmet Durmuş ise, Günümüzde fertlerin içine düştüğü ahlâki yozlaşmanın iyileştirilmesi için yola “ahlâk ve maneviyat” deyip çıkmamız ve bu doğrultuda hareket etmemiz gerekir. Aksi takdirde kaybettiğimiz çocukları geri kazanma şansımız olmayabilir, Diye başladığı konuşmasında Mekke’nin Fetih’in uzun ve o kadarda duygu yüklü bir şekilde anlattı.

Durmuş; konuşmasında;    Bu soğuk kış akşamında imanla, şuurla, heyecanla, önemli bir fedakârlık yaparak bu salonları dolduran siz kardeşlerimize selam olsun. Hayatını yaşanabilir bir dünya yolunda harcayan muhterem büyüklerimize rahmet olsun. Yeni ve yaşanabilir bir dünyanın kurulacağına gönülden inanan ve bu azimle gece gündüz mücadele eden, her biri asrın Mus’abları, Sümeyyeleri, Hamzaları, Fatımaları olmaya namzet birer fatih olan, genç kardeşlerimize, hanımefendilere, beyefendilere selam olsun. Allah’ın selamı rahmeti ve bereketi hepinizin üzerine olsun. Bugün 31 Aralık 2018.

Mekke’nin Hz. Rasul tarafından yeniden İslam’a teslim edilmesinin 1388. Yıldönümü. Yeniden diyoruz, zira yeryüzündeki ilk mabet Kâbe’dir. Kâbe kurulduğu ilk günden beri Allah’ın beytidir. Kâbe ve Mekke, tarihin akışı içinde birçok olay yaşamıştır. Ama İslam davası hep onun etrafında şekillenmeye devam etmiştir ve Hz. İbrahim’le yeniden inşa edilmiştir. Maalesef Mekke miladın 6 asrında putperestliğin işgaline uğramış ve şirkin merkezi olmuştur. 630 yılında yüce peygamber ve ashabı tarafından yeniden fethedilerek asli hüviyetine kavuşmuştur. İşte biz bu akşam, bu yüce manayı idrak için; Mekkenin fethini kutlamak için toplandık. Bu vesileyle Fetih nedir? Mekke’nin fethinden çıkarılacak dersler nelerdir. Bu gün fetih şuuruna sahip bir topluluğun sorumlulukları nelerdir? Bunları konuşacağız.

Nedir Fetih?

Fetih açmak demektir. Kapıları, kilitleri, kilitli gönülleri açmak demektir. Allah’ın bir ismi de “Fettah” yani açan demektir. Zira mülkün sahibi de fethin gerçek sahibi de O’dur.  Kendi yolunda mücadele eden kullarına fethi nasip eden, beldelerin fethini müyesser kılan da O’dur. Hakka yönelen insanların kalbini imana açan, bütün zorlukları ortadan kaldıran da O’dur.

Fethin İki boyutu vardır:

1. Kalplerin, gönüllerin fethi ve İslam’a açılmasıdır: Bu, yürekleri şirkten ve küfürden arındırmak, imanla islamla buluşturmaktır. Sevgi, şefkat ve merhametle doldurmaktır. Adalet, ahlak ve muhabbetle donatmaktır. İdeolojilerden, sahte tanrılardan, nefsin kuşatmalarından kurtarmaktır. Kalbi Rabbiyle buluşturmaktır.

2. Beldelerin fethidir. O da yeryüzünü İslam’a, huzur ve sükûna kavuşturmaktır. Zulmü ortadan kaldırmak adaletle buluşturmaktır. Dünyayı sömürenlerin tasallutundan kurtarmak ve Yaratanın hükmüne uymaktır. Diyerek uzun uzatıya duygulara dokunan bir konuşma yaptı. Program sonrası Siyer-i Nebi Yarışmasında ödüle layık görülen öğrencilere ödülleri verilirken, program dualar ile sona erdi.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit'te, Mekke’nin, Fethi, coşkuyla, kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı