Haber Detayı
30 Ağustos 2016 - Salı 20:53 Bu haber 4104 kez okundu
 
KELKİT’TEN BİR YILDIZ DAHA KAYDI
‘Vatan, Antalya'da bir mavi su, Posof'ta bir çorak tarla, Gümüşhane'de bir yemyeşil bahçedir’ dizelerinin sahibi eski Gümüşhane Milletvekili, şair, hukukçu 89 yaşındaki Nurettin Özdemir hayatını kaybetti.
- Haberi
KELKİT’TEN BİR YILDIZ DAHA KAYDI

‘Vatan, Antalya'da bir mavi su, Posof'ta bir çorak tarla, Gümüşhane'de bir yemyeşil bahçedir’ dizelerinin sahibi eski Gümüşhane Milletvekili, şair, hukukçu 89 yaşındaki Nurettin Özdemir hayatını kaybetti.


Özdemir için TBMM’de bir tören düzenlendi. ve Kocatepe Camiinde öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındıktan sonra Özdemir’in cenazesi ise 27 Ağustos Cumartesi günü Kelkit ilçemizde Küçük Camii mahallesinde ki Camiide öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Kelkit’te aile mezarlığında toprağa verildi. Özdemir’in Meclisteki törene Eski Adalet ve Milli savunma Bakanı Oltan Sungur’lu Gümüşhane milletvekilleri Hacı Osman Akgül , Cihan Pektaş,24.Dönem Milletvekili ve iller bankası yönetim kurulu başkanı Feramuz Üstün  Kelkit kaymakamı Naif Yavuz,Belediye Başkanı Ünal Yılmaz Belediye meclis üyesi Hüseyin Şen,Kelkit belediyesi Hürriyetspor kulüp başkanı Yaşar Nas milletvekilleri ve çok sayıda seveni katıldı.

Nurettin Özdemir kimdir?
1927 yılında Gümüşhane’nin Kelkit İlçesi’nde doğan Özdemir, ilk ve ortaokulu Kelkit ve Gümüşhane'de, liseyi Trabzon ve Haydarpaşa Liselerinde okudu. 1948'de şiirlerine ilham kaynağı olduğunu söylediği çocukluk arkadaşı Hikmet Odabaşıoğlu ile evlendi.

İlk şiiri 1944’te Trabzon Halkevi Dergisi İnanç’ta yayımlanan Özdemir, 1951 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi, serbest avukat olarak çalıştı. 1961-1972 yılları arasında Gümüşhane Milletvekili olan Özdemir, bu süre içinde TBMM İdare Amirliği yaptı.  1980’de Kültür Bakanlığı Müşavirliği’ne atandı. Bu görevinden emekli oldu.

Özdemir'in şiirleri Varlık, İstanbul, Şadırvan, Hisar ve Çağrı dergilerinde yayımlandı. Eserleri: Hayat Şiiri (İst.1949), Yağmur Sonrası (İst.1955), Yitik Sevgi (Ank.1959), Vakit Geçti Yorgunum (1981), Zaman ve Aşk (1997).Özdemir bütün şiirlerini  'Zaman ve Aşk'  isimli son kitabında toplamıştı.

Gümüşhane ekspres haber ailesi olarak Merhuma Allah’tan rahmet sevenlerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KELKİT’TEN, BİR, YILDIZ, DAHA, KAYDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı