Haber Detayı
20 Şubat 2021 - Cumartesi 00:45 Bu haber 519 kez okundu
 
Kelkit TSO’ dan Gazetemize Ziyaret
Kelkit TSO Başkanı Mustafa Servet Daltaban beraberinde yönetim kurulu üyesi Umut Doğan ile birlikte gazetemiz Gümüşhane Ekspres’i ziyaret etti.
KELKİT Haberi
Kelkit TSO’ dan Gazetemize Ziyaret

Kelkit TSO Başkanı Mustafa Servet Daltaban beraberinde yönetim kurulu üyesi Umut Doğan ile birlikte gazetemiz Gümüşhane Ekspres’i ziyaret etti.
Gazetemiz imtiyaz sahibi ve genel yayın yönetmeni Nihat Zeyrek ile TSO yöneticilerinin samimi bir ortamda gerçekleştirdiği ziyaret sırasında pandemi’nin Ülkeye özelde İlçe’nin ekonomisine vermiş olduğu olumsuz zararlarından en az etkilenmek için neler yapılmalı, ya da hangi tedbirleri uygulamak gerektiği hususları konuşuldu.
Gazetemiz  İmtiyaz Sahibi Zeyrek, zaten ekonomik olarak zor durumda olan yerel gazetelerin şartlarının salgın döneminde daha da kötüye gittiğini vurguladığı konuşmasında pandemi nedeniyle gazete satışları kaçınılmaz olarak düşerken, salgınla birlikte gazetelerin abone ve ilan potansiyelinde de büyük bir azalma olduğunu söyledi.
Zeyrek, Kelkit’te yayın yapan gazetelerin zaten uzun zamandır zor durumda olduğuna dikkat çekerken , “ilçede iki tane haftalık çıkan gazete var. Bu gazeteler vasıflı gazeteler, yani Basın İlan Kurumu’ndan ilan alan gazeteler. Dolayısıyla devlete karşı yükümlülükleri var; sigortalı üç çalışanının olması mecburiyeti var. Gazetelerin kağıt, kalıp, solvent ve aydınger gibi girdileri dolar üzerinden olduğu için son beş yıldır Gümüşhane basını sıkıntıda. Bu sıkıntı Kelkit’e de fazlasıyla yansıyor. Bu sıkıntının en önemli nedenlerinden biri resmi ilan alamıyor olmak, bölgede kırk-elli yıllık basın kuruluşları kapanma aşamasına geldi, Gümüşhane’de bir arkadaşımız, Gazetenin kapısına kilit vururken, çalışanlarını işsizler ordusuna kattı. Devlet yatırımlarının son yıllarda azalmasından dolayı resmi ilan alamıyoruz. Bu da demektir ki, üç veya dört sigortalı çalışan yükümlülüğü bulunan yerel basında, gazeteler zarar ediyor. Dolayısıyla Kelkit basını can çekişiyor diyebilirim” ifadesinde bulundu.
Zeyrek  “ilçede ilanlar neredeyse tamamen durdu. Yıllardır can çekişen ilçe basınına herhangi bir kolaylık sağlanmıyor. İlçeyi yöneten yetkililere bu sorunları iletiyoruz, ancak sadece belediyeden ufak tefek destekler dışında can suyu olabilecek, gözle görülür herhangi bir destek yoktur, ne yazık ki ilçeyi yönetenler devletide şirket olarak görün ve bizimde zor durumda olduğumuzu kabul edin diyorlar. Oysaki ilçede yayınlanması gereken resmi ilanlar doğrudan temin, pazarlık usulü ya da tamamen illegal yöntemlerle anlaşmalı olduğu kişilere veriyorlar işlerini,  Kılıfına uydurulamayan işleride il müdürlükleri aracılığıyla Gümüşhane’de resmi ilana çıkartıyorlar.
“Resmi kurumlar haber alma kolaylığı sağlamıyorlar”
Diğer taraftan Basın çalışanları, koronavirüs salgınında da büyük bir risk alarak yine sahadalar. Haber yapmak üzere sokaklarda, hastanelerde bulunmak zorundalar. Salgın sürecinde, halkı bilgilendirmek gibi bir görevi olan basına, kurumlar haber alma kolaylığı sağlamıyor, Kelkit’in haberleri ajanslara sorunsuz bir şekilde iletiliyor bu konuda da sahipsiz kalıyoruz diyerek adeta sahipsizliklerini “dile getirdi. 
“Yerel basına destek olmak hepimizin görevi”
Zeyrek’i dinleyen Kelkit TSO Başkanı Daltaban “İlçe basının, zorda olduğunu görmek bizi ziyadesiyle üzdü, İlçe de bulunan İlçe belde belediyeleri, Kamu Kurumlarımız, bütün STK lar bu konuda duyarlı olmalıdır. Bayram, kandil, yeni yıl gibi özel günlerde verilecek kutlama ve tebrik mesajları ile yerel gazetelerimize katkı sağlanabilir. En azından reklam ve abonelik konusunda üzerine düşeni herkes yapmalıdır. Basın tüm fertlerin ortak sesidir. Basın’ın olmadığı bir Ülke, özelde  bir İlçe, kör, ya da dilsiz, biçare durumdadır. Hem üyemiz hem de bölgenin sesi olan basın camiamızın yaşaması gelişmesi çok önemlidir. Maalesef bazı değerler kaybedince önemi aşikar oluyor diyerek herkesi basına destek olmaya çağırıyorum ifadesinde bulundu.

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kelkit, TSO’, dan, Gazetemize, Ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı