Haber Detayı
30 Kasım 2019 - Cumartesi 00:26 Bu haber 2583 kez okundu
 
Kentte Hayvancılık Sorunu Çözüm Bekliyor
İlçemizin en büyük geçim kaynakları arasında yer alan Hayvancılık sektörü, bölgemizin parlayan yıldızları arasında yer almakta ancak yapılan bu hayvancılık faaliyetleri ilçe merkezinde yaygın ve gelişi güzel bir şekilde yapılıyor olması ise ilçe halkını rahatsız etmeye devam ediyor.
KELKİT Haberi
Kentte Hayvancılık Sorunu Çözüm Bekliyor

İlçemizin en büyük geçim kaynakları arasında yer alan Hayvancılık sektörü, bölgemizin parlayan yıldızları arasında yer almakta ancak yapılan bu hayvancılık faaliyetleri ilçe merkezinde yaygın ve gelişi güzel bir şekilde  yapılıyor olması ise ilçe halkını rahatsız etmeye devam ediyor.


Etrafa yayılan pis kokular, çevre kirliliğine ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep oluyor. Konuyla ilgili 2016 yılında dönemin Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, yerel bir medyaya şu açıklamalarda bulunmuştu.

 “Modern ve çağdaş kentlerde, şehir içerisinde ahırların olamayacağını, bu nedenle ahırların kaldırılması için çalışma başlattıklarını ve şehir içerisindeki ahırlardan vatandaşların da, kendilerinin de şikayetçi olduğunu belirten Yılmaz, “Kaymakamlık ve ilgili kurumlarla birlikte alınan hıfzıssıhha kurulu kararı ile şehir içerisindeki ahırların kaldırılması için çalışma başlattık” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Geçtiğimiz ağustos ayı içerisinde Kelkit Belediyesi tarafından yapılan halk günü buluşmasında gündeme gelen Kelkit merkezde hayvan besiciliği konusu üzerine belediye başkanı Aziz Nas şu açıklamalarda bulunmuştu;

Kent merkezde insanlarla iç içe yapılan hayvan besiciliğinin ve besicilikte kullanılan, ahır ve ağılların, çevre ve toplum sağlığını olumsuz yönde etkilediği belirtilerek, özellikle de bulaşıcı hastalıklar açısından büyük risk oluşturduğu ifade edilerek konu ile ilgili kamu kurumlarına şikayet dilekçelerinin de geldiği belirtilen açıklamada, insan sağılığı ve şehir yaşantısı gereğince bu kararın alındığı, ilgililerin verilen tarihe kadar uygun görülen yerlere taşınmaları gerektiği uyarısında bulunulmuştu.

 Ancak o günden bu zamana kadar, sorunun çözümüne dair herhangi bir adım atılmış değil. Bu konunun vatandaşlar tarafından sıkça şikayet edildiği bilinmektedir. İlgililerin bu sıkıntıya makul bir çözüm getirmesi ilçe halkının beklentileri arasında yer almaktadır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kentte, Hayvancılık, Sorunu, Çözüm, Bekliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı