Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 23:54 Bu haber 2590 kez okundu
 
Köse Kitap Kafe açıldı
Köse’de ‘kitap okuyana ücretsiz çay’ sloganı ile Köse Kitap Kafe’nin açılışı gerçekleştirildi.
KÖSE Haberi
Köse Kitap Kafe açıldı

Köse’de ‘kitap okuyana ücretsiz çay’ sloganı ile Köse Kitap Kafe’nin açılışı gerçekleştirildi.

Köse Sağlık ve Eğitim Vakfı’nın (KÖSEV) öncülüğünde Köse Belediyesi ve Selçuklular İlkokulu tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında kurulan kitap Kafe’nin açılışına Köse Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

 

Etkinlikte yaptığı konuşmada Köse’de sosyal aktivitelerdeki eksikliği nasıl giderebilecekleri hususunda sürekli istişarelerde bulunduklarını ifade eden Köse Kaymakamı Ömer Faruk Canpolat, “Bu açığın kapatılması adına bu Kafe çok ciddi bir adım oldu. Bizler nispeten küçük ilçeleriz. Ancak bu kafe bizlere gösterdi ki istek olunca imkanlar ikinci planda kalıyor. İnşallah bundan sonra yapacağımız projelere öncülük edecektir. Aklımızda başka bazı projelerde var. Buranın öncü olabilmesi için benim sizlerden bir kardeşiniz olarak ricam buralara sahip çıkmanızdır. Öncelikle biz sahip çıkmalıyız ki öğrenci kardeşlerimiz de diğer kardeşlerimizde sahip çıksın” dedi.

 

Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün ise bu proje ile gurbete giden Köse’li hemşerilerimiz gittikleri yeri unutmadıklarının da bir göstergesi olduğunu belirterek, “Biz bu projeye Akbaba köyünden bir hanımefendinin ikazları ile başladık. Burada herkesin huzurunda Funda Hozan hanımefendiye teşekkür etmek istiyorum. Onun telkinleri ile biz bu projeye başladık. Gençlik ve Spor bakanlığımızın proje desteği ile bu işe başladık. Ancak her şeyi bakanlık karşılamıyordu. Biz yerinin ve bazı giderlerinin karşılanması hususunda teminat verdik ve bu işe girdik.  Gece gündüz burada çalışan öğretmenlerimiz oldu. İnsanların bulundukları yerlere ne katabilirler manasında sadece kendi görevleriyle ilgisi olmayıp ta daha neler katabileceklerini gösteren en güzel proje oldu. İnşallah gençlerimiz buradan güzel istifade edecekler” dedi.

 

Proje koordinatörü Habib Şen ise projeyi “ekip” olarak hayata geçirdiklerini belirterek, “Birşeyler yapmaya çalıştık. İnşallah kalıcı bir eser bırakmanın gururunu yaşarız. Biz bu projeye okul olarak başladık. Selçuklular okuyor, Köse okuyor projesi ile başlayıp Türkiye’nin en çok okuyan ilçesi olması hayaliyle yola çıktık. Velilerimize gittik, onlarla okuduk. Türkiye’nin en çok okuyan ilçesi olacağız. Bunu başaracağız. 60 aile ziyaret ettik 9 köy gezdik. Hepsinde okuduk” ifadelerini kullandı. 

Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün’ün bir kitap kafe fikri ile kendilerine geldiğini ve bu şekilde bu projenin başladığını söyleyen Şen, “Biz kitabı duyunca okumak bizim işimizdir dedim. Ekibime baktım onlarla konuştuk ve yapalım dediler. Memleketimiz için bunun hamallığını yaptık. Projemizi yaptık. Yerimizi belediye verdi, personelimizi belediye verdi. 10 Aylık bir proje olarak sözleşme yaptık. 10 ay sonra devam sözleşmesi yapacağız. Burada biz bireysel olarak bir şeyler yapamayız. Biz birlikte burada bir şeyler yapacağız yaptık da. Bizim bu projedeki ana fikrimiz ise Kitaplar Öğrenmenin Sessiz Emekçileridir dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Köse, Kitap, Kafe, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı