Haber Detayı
23 Eylül 2018 - Pazar 04:12 Bu haber 14786 kez okundu
 
Köye konak yapıyoruz diyerek beni dolandırdılar
Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül Köse ilçemize bağlı Oylumdere köyüne köylülerin kullanması için konak yaptırıyoruz diyerek bizden destek alan, Vahit Olgun konak yapıldıktan sonra konağın tapısını köylüye vermeyerek bizi dolandırdı.
KÖSE Haberi
Köye konak yapıyoruz diyerek  beni dolandırdılar

Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül Köse ilçemize bağlı Oylumdere (Danzut) köyüne köylülerin kullanması için konak yaptırıyoruz diyerek bizden parasal destek alan, Vahit Olgun konak yapıldıktan sonra tapusunu köylüye vermeyerek bizi dolandırdı, dedi.Vekil Akgül’ün yüksek sesle bizi dolandırdı dediği, Eski GÜSEV şimdinin İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF)  genel başkanı, Vahit Olgun’dan vekil Akgül’ün iddalarını sorduk.Olgun doğum yerim olan Gümüşhane’nin Köse İlçesine bağlı Oylum dere köyünde tapusu dedelerimize ait arsaya kendi sülalem ve köylülerimin sosyal, kültürel, faaliyetlerini yürütmeleri için yüzde 80'inini olgunlar sülalesi tarafından karşıladık ,geri kalan yüzde  20'sinide kendi arkadaş çevremden temin ettik.

O Dönem  benimn yakın arkadaşım olan vekil Akgül'ün kendi cebinden bana  1 kuruş dahi vermedi, bana  İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı  İSTAÇ AŞ genel müdürü  oldugu dönemde 20. bin TL  konagın yamı için   vermişti. Dün iyiyken verdiği şeyleri bu gün bize kızarak farklı ithamlarda bulunarak  orda burda söylüyorsa  kendisine yakışanı yapıyor demektir. babamın amcalarımın ve onlarca mirascısı olan  arsanın tapısını ben köylüye nasıl verebilirim böyle birşey  yapılması mümkünmüdür? istesekte veremeyiz , o kadar insanı toplamak takdir ederseniz mümkün değildir.Ancak binanın anahtarını köyümüzün muhtarına vererek köylünün hizmetine sunduk, bunun neresi dolandırmak doğrusu anlamadım.  Umarım değerli hemşehrilerim anlamışlardır,dedi.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde tartışmaların odağında olan taşınmazın adının Ensar Konağı olduğu ve adeta beş yıldızlı bir oteli andıracak şekilde  inşa edilmiştir.ENSAR KONAĞI 110 metre kare üzerine kurulan iki katlı, Kalorifer ve güneş enerjisi sistemi ile donatılan binada odaların haricinde 60 metrekarelik oturma odası, 25 metrekarelik mutfak ve dinlenme salonu da yer alıyor. Söz konusu konağın yapımı için yaklaşık bugünün parası ile 350 bin TL gibi bir harcama yapılarak, binanın 1. katının köy halkına hizmet verirken ikinci katının ise beş yıldızlı oteli aratmayacak düzeyde tasarlanarak 4 adet süit oda ve dinlenme salonu, duvarında Recep Tayyip Erdoğan portesi asılmaktadır.Tartışmalara Konu olan ENSAR KONAĞI ‘nın yapılışında öncülük eden eski GÜSEV şimdinin GÜDEF Başkanı Vahit Olgun’nun cevalarını ve Vekil Akgül’ün iddialarının  dogruluğunu gazetemiz Gümüşhane ekspres’araştırdı,sordu.

Köyün muhtarı  Sezgin Nair ‘in tartışmalara konu olan konağın yapılışını şöyle anlattı. Vahit Olgun, benimde akrabam olur, bu konak Olgunlar sülalesi tarafından, köyümüzün en önemli ihtiyaçlarından biri olan konak sorununu çözmek için İstanbul’da bulunan  Olgun’ların   desteğiyle maliyetinin tamamına yakınını kendileri tarafından karşılandığını kısmi olarak ta eşin dostun desteğini alarak yaptırıldı  diye biliyoruz. Köy halkının hertürlü hizmetine açık olan bir yer burası. incitici söylemlerin doğruluğu yoktur, taşınmazın yapılış amacına uygun şekilde kullanılıyor.Köye yatılı olarak gelen misafirlerin kullanımına sunulduğunun altını çizmektedir. Yapılan eserin tapısının köylüye verilmesinde mevzuattan kaynaklanan zorlukların olduğunu öne sürdü.Kaldı ki burası köye yapılan bir yer idi bende bu köyün muhtarıyım bana neden hiç bir şey danışılmadı ve sorulmadı,ancak vekil Akgül ve Vahit Olgun arasında konuşulan bir şey varsa onuda ben bilemiyorum ,bu binanın yapımını herkesden iyi Yücel Olgun bilir dedi. 
Bunun üzerine Yücel Olgun’a telefonla ulaşarak Osman Akgül’ün iddialarını sorduk.Olgun konağın yapımında ben her şeyle ilgilendim,ancak parasal konular hakkında bilgim yoktur,kaldı ki sayın vekilimiz 5 yıl önce yapılan yer hakkında şimdi mi konuşuyor? 
Konağın yapımı için para verdiyse nerden vermiş ve elinde herhangi bir makbuz var mı,varsa zaten tartışmaya gerek yoktur.Burası Dededen atadan kalan yüzlerce mirasçısı olan bir taşınmazdır hak sahiplerine ulaşılması da çok zordur. Dolandırıldıklarını iddia eden kişilerinde söyledikleri doğruyu yansıtmamaktadır. Söz konusu konak yapılış amacına uygun olarak kullanılmaktadır ve anahtar’ı da köy muhtarına teslim edilerek köylünün kullanımına sunulmuştur dedi.Gümüşhane ekspres haber ailesi olarak objektif yayıncılık adına konuyu sayın vekilimizin isteği üzerine araştırdık, herhangi bir eksiğimiz fazlamız var ise her iki taraf için gazetemiz her zaman açıktır.  
 

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Köye, konak, yapıyoruz, diyerek, , beni, dolandırdılar,
Yorumlar
Haber Yazılımı