Haber Detayı
16 Temmuz 2018 - Pazartesi 15:25 Bu haber 16392 kez okundu
 
Kürtün dağları PKK nın mezar oldu.
Güvenlik Güçlerinin Gerçekleştirdiği Başarılı Operasyon Sonucu 2 Terörist Etkisiz Hale Getirildi.
KÜRTÜN Haberi
Kürtün dağları PKK  nın mezar oldu.

Güvenlik Güçlerinin Gerçekleştirdiği Başarılı Operasyon Sonucu 2 Terörist Etkisiz Hale Getirildi Kürtün PKK’ya Kabus Oldu. Eren’in Katillerini Zırhlı Kobra Vurdu.  Askerin Aylardır Takip Ettiği Teröristlerden İkisi Etkisiz Hale Getirildi.

PKK’nın sözde Karadeniz lideri ‘Cudi Zaza’ kod adlı Mehmet Yakışır ile ‘Rodi’ kod adlı Levent Dayan önceki gece Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine bağlı Sarıtaş Yaylası’nda süren operasyonlar esnasında güvenlik güçleri tarafından etkisiz hale getirildi.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş yaptığı açıklamada, etkisiz hale getirilen teröristlerin birisinin ‘Cudi Zaza’ kod adlı ‘Zeynel’ telsiz kodu kullanan Mehmet Yakışır olduğunu belirterek, “Uzun yıllar bu bölgede olan sözde Karadeniz sorumlusu ‘Cudi Zaza’ kod azdlı Mehmet Yakışır ile ‘Rodi’ kod adlı Levent Dayan adlı teröristlerdi. Maalesef birçok eylem yaptılar ve bizim 13 güvenlik görevlimizin şehit olmasına yol açmıştı bu teröristin sorumlusu olduğu eylemler. Buna en son Eren Bülbül kardeşimizin eylemi de dahil” diye konuştu.

6 Terörist Kürtün’de Buluştu

PKK terör örgütü Karadeniz Açılım Grubu üyelerine yönelik sürdürülen operasyonlar sonucunda 2 terörist etkisiz hale getirildi. Giresun Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç tarafından yürütülen operasyonlar Giresun ve Gümüşhane kırsalında yoğunlaşmıştı.  Giresun’un Güce İlçesi kırsalında sıkıştırılan Zap-Zerver kodlu telsizi kullanan ‘Türk Tarık’ kod adlı Barış Öner ile ‘Aras Faraşin’ kod adlı Aras Aslan adlı iki terörist, Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi kırsalında saklandığı belirlenen ‘Zeynel’ kod adlı telsizi kullanan PKK terör örgütünün sözde Karadeniz Eyalet Sorumlusu Cudi-Zaza kod adlı Mehmet Yakışır, Rodi kod adlı Levent Dayan ve iki İranlı teröristle buluştu.

Sarıtaş Mevkisinde Kobra Vurdu

Gümüşhane’nin Kürtün İlçesi Sarıtaş mevkisinde dün sabaha karşı saat 04.00 sıralarında geçiş yapan 6 terörist ,Kobra tabir edilen zırhlı araçlarla bölgede görev yapan güvenlik güçleri tarafından görüldü. Zırhlı araçtan açılan ilk ateşle Mehmet Yakışır ile Levent Dayan öldürüldü. Gecenin karanlığından faydalanan 4 terörist ise kaçtı. Olay yerinde inceleme yapan güvenlik güçleri Mehmet Yakışır’ın elinde tabanca olan cesedini buldu.

Kan İzlerinden Takipleri Yapılıyor

Kürtün kırsalında çıkan çatışmanın ardından kaçan teröristlerin takibine başlandı. Yaralı teröristin kan izlerini bulan güvenlik güçleri sis ve yağmura rağmen takibi sürdürüyor. Teröristlerin kaçış güzergahlarında ise tedbirler alındığı öğrenildi.

Bakan Soylu Sosyal Medyadan Duyurdu

Güvenlik güçleri tarafından biri yaralı 4 teröristin izinin sürdüğü saatlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından iki ayrı paylaşımda bulundu. Eren Bülbül’e , ”Şimdi rahat rahat ismini anabiliriz. O kalleşler cehennemde, sen cennettesin” diye hitap eden Bakan Soylu, Başçavuş Ferhat Gedik’e ise, “Doğum gününde uğurlamıştık seni cennete. 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik gününde alındı, intikamın. Rahmetle ve minnetle” diye seslendi.

Son 10 yıldaki eylemlerde hep onun parmağı vardı

Etkisiz hale getirilen PKK’lılardan birinin bölge sorumlusu ve İçişleri Bakanlığında aranan teröristler listesinde 1 milyon liralık ödül ile ‘Kırmızı’ listede aranan ‘Zeynel’ kodlu telsizi kullanan ‘Cudi Zaza’ kod adlı Mehmet Yakışır olduğu tespit edildi. Bölgede 10 yıldır yapılan tüm eylemlerin emrini veren terörist olarak bilinen Yakışır, son olarak Giresun’un Güce ilçesi Ağaçbaşı Yaylası Kavaklıbel mevkiinde Uzman Çavuş Ali Cevizci’yi şehit etmişti.

“Telsizde Yalvarmıştı; Biran Evvel Çıkartın”

Uzman Çavuş Ali Cevizci’nin şehit edilmesinin ardından bölgede sıklaştırılan operasyonlarda telsiz kestirmesi alınan PKK’lılar üstleri ile girdikleri muhaberede, “Bizi buradan biran evvel çıkartın” diyerek yalvarmıştı. Giresun sınırından Gümüşhane sınırına geçerek Tunceli’ye geçmek isteyen grup bölgede başlatılan operasyonlar sonucu askerin titiz takibi ile gece saatlerinde sıcak temas sağlandı. PKK’lılara karşı açılan ilk ateşte iki terörist etkisiz hale getirildi. Bölgede bulunması muhtemel diğer örgüt üyelerine yönelik operasyonlar ise Gümüşhane-Giresun kırsalında genişletilerek devam ederken, bölgede yeni kan izlerine rastlandığı öğrenildi.

“2009’da 9 askeri şehit etmişti”

PKK’nın sözde Botan Eyalet Sorumlusu ‘Cudi Zaza’ kod isimli Mehmet Yakışır. PKK’nın 12 kişilik Karadeniz Açılım Grubu’nda bulunuyordu. Eylem dosyası kabarık olan PKK’lı Yakışır, Diyarbakır-Bingöl yolunda yapılan eylemleri organize eden isim olarak istihbarat raporlarına yansıdı. Cudi, Cesur ve ya Zaza kod isimlerini kullanan Bingöl Nüfusuna kayıtlı olan Mehmet Yakışır ayrıca 2009 yılında Diyarbakır’ın Lice İlçesi Abalı Köyü yakınlarında zırhlı askeri araca yönelik 100 kilo patlayıcı ile saldırı düzenleyip 9 askeri şehit eden PKK’lı teröristlerin başında olduğu istihbarat raporlarına girmişti.

Vali Memiş’ten Operasyon Açıklaması

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, önceki gece yarısı Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyü Sarıtaş Yaylasında etkisiz hale getirilen iki teröristin ardından bölgede operasyonların devam ettiğini söyledi.

PKK’nın sözde Karadeniz lideri ‘Cudi Zaza’ kod adlı ‘Zeynel’ telsiz kodunu kullanan Mehmet Yakışır ile ‘Rodi’ kod adlı Levent Dayan’ın dün gece Kürtün ilçesi Üçtaş köyüne bağlı Sarıtaş yaylasında süren operasyonlar sırasında etkisiz hale getirilmesinin ardından sabah saatlerinde ilçeye giden Vali Memiş, geniş katılımlı güvenlik ve durum değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

“İki Terörist Etkisiz Hale Getirildi”

Toplantının ardından gazetecilere açıklama yapan Vali Memiş, “Gece saat yarım civarında Kürtün ilçemiz Üçtaş köyünün Sarıtaş yaylası sırtlarında PKK terör örgütü mensuplarıyla Jandarma Özel Harekat mensuplarımız arasında sıcak temas sağlandı. Biz sayıları çok az olan Karadeniz bölgesindeki terör unsurlarını sürekli takip halindeydik. Yapılan istihbarat çalışması, eldeki bilgileri değerlendirdik. En son Giresun’da bir çatışma olmuş ve 2 terörist ölü ele geçirilmişti. Biz de kendi ilimizdeki değerlendirmeleri yaptık. Giresun Jandarma Bölge Komutanımız Hakan Saraç Paşa komutasında özellikle Gümüşhane İl Jandarma Komutanımız Cezayir Danışan ve ekibi ve Emniyet Özel Harekat ekiplerimizle birlikte dışarıdan gelen takviye kuvvetlerle birlikte çok önemli bir operasyon icra edildi. Ve neticede 2 terörist etkisiz hale getirildi” dedi.

“13 Güvenlik Görevlimizi Şehit Etmişlerdi”

Etkisiz hale getirilen teröristlerin birisinin ‘Cudi Zaza’ kod adlı ‘Zeynel’ telsiz kodu kullanan Mehmet Yakışır olduğunu hatırlatan Vali Memiş, “Uzun yıllar bu bölgede olan sözde Karadeniz sorumlusu olan terörist idi. Maalesef birçok eylem yaptılar ve bizim 13 güvenlik görevlimizin şehit olmasına yol açmıştı bu teröristin sorumlusu olduğu eylemler. Buna en son Eren Bülbül kardeşimizin eylemi de dahil” diye konuştu.

“24 Saat Ayaktayız”

Çok önemli ve değerli bir operasyon gerçekleştirildiğini ve operasyonun 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününe denk gelmesinin ayrıca bir değer kattığını kaydeden Vali Memiş, “Ben emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bizler 24 saat vatandaşımızın emrindeyiz. Vatandaşımızın can ve mal güvenliğini temin etmek için devlet olarak 24 saat ayaktayız. Bu dağlar, bu yaylalar bizlerin. Dolayısıyla operasyonda emeği geçen bütün jandarma birliklerini kutluyor ve hepsine teşekkür ediyorum. Vatandaşımızın can ve mal emniyetini tesis etmek üzere yürüteceğimiz operasyonlar devam edecek” ifadelerini kullandı.

“Operasyonlar Devam Ediyor”

Vali Memiş bir soru üzerine bölgede operasyonun devam ettiğini, 2 teröristin etkisiz hale getirilmesiyle işin bitmediğinin altını çizerek, “Alan hâkimiyetini sağlıyoruz. Daha sonra meydana gelebilecek muhtemel olayları da önlemeye çalışıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Kürtün, dağları, PKK, , nın, mezar, oldu.,
Yorumlar
Haber Yazılımı