Haber Detayı
12 Mart 2018 - Pazartesi 23:16 Bu haber 2172 kez okundu
 
Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi
Gümüşhane Kültür Merkezinde Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşı'nın kabulünün 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.
GÜMÜŞHANE Haberi
Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

Gümüşhane Kültür Merkezinde Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan İstiklal Marşı'nın kabulünün 97.yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi.

Programa Valimiz Sayın Okay Memiş, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Halil İbrahim Zeybek, İl Emniyet Müdürü Ömer Faruk Karataş, İl Jandarma Komutanı Albay Cezayir Danışan, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, İl Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, İYİ Parti İl Başkanı Ali Ateş, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Fahri Yalçın, kurum müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı okulun tarih öğretmeni Hüseyin Türkfiliz gerçekleştirdi. 

Vatan, millet ve bayrak sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesi olan İstiklal Marşının milletin ruhunu, tarihini ve ideallerini aksettiren ölmez bir eser olduğunu kaydeden Türkfiliz, İstiklâl Marşının yazıldığı zaman diliminin milli mücadelenin en kritik dönemi olduğunu belirterek, “Türk milleti bu günlerde korku, ümit, ümitsizlik, zafer ve sevinç duygularını, heyecanlarını arka arkaya ve birbirine karışmış halde yaşıyordu. İşte İstiklâl Marşında bu duygular çok güzel yansıtılmıştır. Bu manzume ile Türk milleti var olma imanını, azmini ve iradesini yeniden bulmuştur. Ancak marş yalnızca yazıldığı kara günlerin değil, tam aksine Türk millî varlığının ezel ebet çizgisindeki kaderinin marşıdır ve Türk milletinin üstün meziyetlerine, kutsal değerlerine, onun büyük tarih macerasına tutulmuş bir ayna gibidir. İstiklâl Marşı ümit ve cesaret şiiridir. İstiklâl Marşında en çok ortaya konan değerler istiklâl fikrine bağlılık, hakka tapma, hürriyet ve imandır. Bayrak bağımsızlığın sembolüdür. O, her evin ocağında alev alev parlayan bir ateş gibidir. Dolayısıyla aile ile vatan arasında derin bir bağın varlığı bu manzumede ortaya konmuştur” dedi.

Türkfiliz, İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hakim bir veteriner, cesur bir gazeteci, kurtuluş savaşında iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir adamı, inandığını söyleyen, söylediğine inanan, ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyen ve bunun için yaşayan örnek karakterli bir vatan evladı olduğunu da sözlerine ekledi.

Şiir dinletisi ve 12 Mart İstiklal Marşı oratoryosuyla sona eren program bitiminde görev alan tüm öğrenci ve öğretmenleri tebrik eden Valimiz Sayın Okay Memiş, Mehmet Akif Ersoy’un çok büyük bir şair ve yazar olduğunu belirterek, “Biz Türk milleti olarak asker ve ordu bir milletiz. Tarihimiz boyunca emperyalist emellerle bir ülkenin topraklarını fethetme gibi bir yaklaşımımız olmadı. O ülkelerin enerji kaynakları, petrolü, madeni için değil idealler, kızıl elma ülküsü adına oralarda bulunduk, İslam coğrafyasını, İslamiyet’in güzelliklerini yaymak ve tebliğ etmek maksadıyla o coğrafyalarda bulundular. Allah bir daha bu ülkeye İstiklal Marşı yazdırmasın” dedi.

Programın ardından İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy temalı resim sergisini gezen Sayın Valimiz, Gümüşhane Kültür Merkezi’nden ayrıldı.

 

Kaynak: (GHE) - www.gumushaneekspres.com Editör: Nihat ZEYREK
Etiketler: Mehmet, Akif, Ersoy’u, Anma, Programı, Düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı